Несвоєчасна оплата комунальних послуг: які штрафи можуть отримати українці

В Україні знову запроваджують штрафи і пеню за несплату комунальних послуг, а також можливість примусового стягнення заборгованості та відключення від послуг для боржників, за винятком тимчасово окупованих територій і зон бойових дій. Боржникам можуть нараховувати пеню в розмірі до 0,01% за кожен день прострочення, а борги стягуватимуться через трибунал. Про це йдеться в постанові Кабміну від 29 грудня 2023 р. №1405.

Мораторій на нарахування та стягнення неустойки, а також на стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги для населення в разі несплати було запроваджено на всій території України з 5 березня 2022 року відповідним документом Кабінету Міністрів.

У 2024 році заборону на накладення штрафів за несплату комунальних послуг буде продовжено на тимчасово окупованих територіях і в зонах активних бойових дій. Водночас постанова Кабміну від 29 грудня 2023 року набуває чинності для решти частини України:

  • нарахування штрафів і пені за несплату ЖКП;
  • стягнення заборгованості через суд;
  • можливість відключення від комунальних послуг боржників.

Нововведення передбачає обов’язкове подання заяви про тимчасову відсутність у житловому приміщенні споживача та інших осіб на строк понад 30 календарних днів. Таку заяву, разом із документальним підтвердженням, можна подавати як в електронній, так і в паперовій формі. Вона має оновлюватися кожні півроку. Для підтвердження факту відсутності можна використовувати такі документи:

  • довідки з місця тимчасового проживання, роботи, лікування, навчання;
  • довідки про проходження військової служби;
  • довідки про відбування покарання;
  • документи, що підтверджують перетин державного кордону України.

Також постанова передбачає відповідальність за несплату ЖКП. А саме:

  • стягнення пені: за несвоєчасну оплату ЖКП на борг нараховується пеня, яка не повинна перевищувати 0,01% суми боргу за кожен день прострочення і 100% від загальної суми боргу;
  • відключення від послуги: відключення здійснюється у строки, встановлені законом і договором;
  • стягнення заборгованості через суд: примусове стягнення коштів здійснюється через суд у спрощеному режимі без запрошення боржника до участі в судовому засіданні.

Постановою також передбачено умови та категорії осіб, яким борг не нараховуватиметься. А саме:

  • власники пошкодженого або зруйнованого житла: громадяни, чиє житло було зруйноване або пошкоджене, не повинні платити за комунальні послуги;
  • громадяни, які виїхали за кордон: українці за кордоном можуть знизити рахунки за комунальні послуги, подавши відповідну заяву надавачам послуг і надавши підтверджувальні документи щодо відсутності в житловому приміщенні понад 30 днів.
Ольга Степанова

Recent Posts

Може не дожити до 70-річчя: у тяжкохворого Брюса Вілліса погіршився стан здоров’я

У знаменитого американського актора, зірки "Міцного горішка" Брюса Вілліса, в якого виявили лобно-скроневу деменцію, погіршився стан здоров'я.…

21 хв. ago

“Річка вибухнула”: страшні повені дістались до Італії

Північна Італія вслід за іншими країнами потерпає від руйнівної стихії. Шторм "Борис", який вже спричинив масштабні…

30 хв. ago

Депутат жорстоко побив військового просто посеред вулиці: усі деталі скандалу

Депутат з Першотравенська побив військового. Сталося це просто посеред білого дня на очах у свідків. Військовослужбовець…

37 хв. ago

Російські війська замінували дамби на Білгородщині

Російські війська замінували дамби у Бєлгородській області, Ймовірно, вони готують провокації, що надалі звинуватити Україну…

42 хв. ago

Україна попросила Румунію збивати усі “Шахеди”, які летять у її напрямку

Україна звернулася до Румунії з проханням збивати всі російські дрони-камікадзе, які летять в напрямку її…

48 хв. ago

Частина українців у Польщі залишаться без виплат: кого це торкнеться

З 1 жовтня 2024 року українські біженці в Польщі втратять право на деякі дитячі виплати. Це пов'язано…

59 хв. ago