Податки нарахують на старі квартири та будинки: податківці пояснили, скільки доведеться платити

В Україні податки на нерухомість платять за умови, якщо площа житла перевищує норматив. Для квартири норма становить 60 квадратів, а для будинків – 120 квадратів.

Про це начальник управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Львівській області Володимир Коваль повідомив в ефірі “Українського радіо. Львів”, передає пресслужба відомства. Він пояснив, яка саме площа оподатковується.

“Платниками податку є особи, у власності яких перебувають квартира понад 60 кв. м та (або) будинок – понад 120 кв. м або квартира та будинок, загальна площа яких більша за 180 кв. м, тоді ця особа є платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки”, – пояснили у відомстві.

Ставка податку не може перевищувати 1,5% від мінімальної заробітної плати й установлюється органом місцевого самоврядування. Тобто максимум у 2024-му – 100,5 грн за квадрат (з урахуванням мінімалки за минулий рік, 2023-го це було 6700 грн).

Для прикладу, у Львові податківці нараховують податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2023 рік виходячи зі ставки 1% від мінімальної заробітної плати. Це менше ніж було у попередній рік, коли ставка сягала 1,5% від мінімальної зарплати.

Податок треба платити за минулий рік, тому і заробітна плата враховується станом на 1 січня 2023-го. Отже, за квартиру площею 100 квадратів податок треба платити на площу в 40 квадратів.

У містах, де встановили ставку в 1,5% мінімалки (100,5 грн), розмір податку сягне 4020 грн (платиться раз на рік). Водночас у Львові, де податок становить 1%, заплатити доведеться 2680 грн.

Сплатити податок потрібно протягом 60 календарних днів із моменту отримання ППР. “Податкова переходить в електронні сервіси, що є зручно як для платників податків, так і для нас, податківців, які адмініструють податки, тому що це значно пришвидшує наші взаємовідносини з надсилання рішень”, – наголосив Володимир Коваль.

У 2024-му українці мають заплатити за 2023-й. Повідомлення про необхідність сплатити податок мало надійти до 1 липня.

У Державній податковій службі заявили, що відправили понад 3,2 мільйона податкових повідомлень-рішень на суму 6,6 мільярда гривень. З них 1,6 мільярда вже надійшло до місцевих бюджетів.

Тобто в середньому довелось платити 2062,5 грн кожному. Базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, включно з частками.

Ставки податку для об’єктів житлової та нежитлової нерухомості встановлюються місцевими радами залежно від місця розташування й типу нерухомості.

Вони не можуть перевищувати 1,5% від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року. У 2023 році мінімальна заробітна плата становила 6700 гривень, отже, максимальна ставка за квадратний метр не може перевищувати 100,5 гривень.

Якщо загальна площа квартири перевищує 300 квадратних метрів або будинку – 500 квадратних метрів, сума податку збільшується на 25 000 гривень на рік за кожен такий об’єкт. Податкові повідомлення-рішення про сплату податку надсилаються платникам до 1 липня року, що настає за звітним.

Сплатити податок необхідно протягом 60 днів з дня вручення повідомлення. При цьому платники податку на нерухоме майно мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних. Ідеться про уточнення такої інформації:

  • перелік об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, зокрема їхніх часток, що перебувають у власності платника податку;
  • загальна площа об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;
  • наявність права на користування пільгою зі сплати податку;
  • розмір ставки податку;
  • нарахована сума податку.
Ольга Степанова

Recent Posts

283 000 грн: в Україні британський кіт коштує, як новий автомобіль

На спеціалізованих порталах, зокрема на популярному сайті OLX, часто публікуються оголошення про продаж елітних порід тварин, що…

4 хв. ago

Штрафи для українських водіїв за радіо: кому та де загрожує покарання до 13 тис. грн

В Україні багато хто здивується, що за користування радіо у власному автомобілі можуть стягувати штрафи.…

11 хв. ago

З чим носити піджак у 2025 році: стильні “луки” від Дорофєєвої та Єфросиніної на кожен день

Піджак - це не просто класика, а один з головних трендів 2025 року. У новому…

20 хв. ago

Часу до 5 лютого: українці зобов’язані пройти ВЛК, інакше мають заплатити 17 тисяч гривень, хто має прийти

Військовозобов'язані громадяни України, які мають статус "обмежено придатних до військової служби", зобов'язані до 5 лютого…

29 хв. ago

Зарплати президентів. Скільки отримує Дуда, Зеленський, Шольц та інші світові лідери

Зарплата президента США вважається найвищою, хоча її сума не переглядалась вже понад декілька років. Президент…

37 хв. ago

«Військові небезпечні». Працівниця столичного хостелу відмовилася обслуговувати офіцерів ЗСУ

У столичному хостелі Hostel Vshokoladi відмовилися обслуговувати групу, у складі якої був речник Військово-морських сил…

46 хв. ago