В Україні до 6 серпня 2025 року продовжено загальну мобілізацію та воєнний стан. Впродовж цього періоду військовозобов’язані можуть отримувати бойові повістки.
Це стосується чоловіків, які пройшли військово-лікарську комісію та були визнані придатними до служби. OBOZ.UA пояснює, хто має право вручати повістку і чи можна від неї відмовитися.
З метою недопущення порушення прав громадян України, включно під час мобілізаційних заходів, керівництвом держави було внесено зміни до деяких Законів, підзаконних актів, а урядом ухвалено Постанову №560 від 16 травня 2024 р. “Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період”.
– представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки;
– представники структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій);
– представники виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад;
– представники підприємств, установ, організацій на їхній території та в місцях виконання працівниками своїх обов’язків.
– представники відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ, які вручають повістки тільки тим, хто перебуває в них на військовому обліку, можуть вручати повістки на всій території України.
Вручати повістки можуть як особисто, так і засобами поштового зв’язку. У першому випадку повістку вважатимуть врученою, якщо:
– резервіст або військовозобов’язаний поставить особистий підпис про отримання повістки;
– за наявності відеозапису вручення повістки або ознайомлення з її змістом, зокрема відео доведення акта відмови від отримання повістки;
– за наявності відеозапису відмови резервіста або військовозобов’язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки.
Такий варіант розвитку подій можливий і в окремих випадках цілком законний, проте необхідно розуміти всі ризики. Важливо, що відмовитися від отримання повістки без об’єктивних причин не можна.
Для законної відмови від отримання повістки призовник повинен мати конкретні та поважні причини, серед яких:
– особа не є військовозобов’язаною;
– у документі вказані неправильні дані отримувача (повістка може бути адресована комусь іншому);
– повістку вручає неуповноважена для цього особа;
– відсутня печатка/підпис комісара ТЦК та СП.
Юристи адвокатського об’єднання “Бачинський та партнери” зазначають, що якщо під час вручення повістки ви помітили об’єктивні помилки, ви маєте право відмовитись від її підписання. У такому випадку поліцейський з групи оповіщення може здійснити адміністративне затримання.
Як свідчить інформаційний простір, у разі відмови особи від отримання повістки у воєнний час, і за відсутності поліцейських, спостерігаються негативні тенденції застосування представниками ТЦК та СП не зовсім законних та репресивних заходів.
Після фіксації відмови від отримання повістки та складання акту, справа передається на розгляд керівникам ТЦК та СП, які в результаті можуть стягнути штраф за порушення правил військового обліку.
Цей штраф можна оскаржити в суді. Там ТЦК та СП будуть доводити, що ви порушили саме правила обліку, а не просто відмовились від повістки.
“Пам’ятайте, що наше законодавство чітко визначає: повістку повинна вручати уповноважена особа ТЦК та СП. Тому представники ТРО чи поліції не уповноважені вручати повістки”, – наголосили юристи.