У місті Суджа Курської області після приходу ЗСУ переважна більшість жителів евакуювалася, залишилися ті, хто не зміг з особистих причин, або не схотів. Як вони живуть, як ставляться до українських військових і чи розуміють, чому прийшла Україна, розповіли журналісти “Української правди”.
За їхніми словами, Суджа не схожа на прикордонні населені пункти Сумщини, Харківщини, Донеччини, Луганщини, Запоріжжя і Херсонщини, які розбиті і зруйновані вщент ЗС РФ. Російське ж місто після боїв залишилося фактично неушекодженим, є лише точкові руйнування переважно у центральній частині міста, де російська армія та силовики вели оборонні бої. Там пошкоджена місцева лікарня, будинок культури, до двох десятків адмінбудівель і магазинів.
Переважно мирні жителі пересуваються містом на велосипеді. Вони лишилися без світла, зв’язку, води і продуктових магазинів. Також вулицями в пошуках їжі блукають десятки домашніх тварин, яких залишили господарі. Журналісти розповідають, що прикордонні села на Курщині схожі на українські — хати доглянуті, все прибрано, видно, що тут був сільскогосподарський регіон.
Місцеві з українськими захисниками не конфліктують та не проявляють агресії. Деякі зізнаються, що вони “перевертні” — коли хтось з їхніх батьків, чи дідів був українцем.
“Військові ЗСУ приходять регулярно. Такі культурні, як ви. Діти поїхали, а я не поїхав, бо в мене мати паралізована. Українську розумію, в мене баба з дідом українці з Полтави. Раніше дивилися українське телебачення. Було тут колись свято на кордоні — області-побратими. Ми їздили до Сум і люди із Сум люди приїздили — одружувалися, народжувалися”, — розповів один з місцевих жителів.
Українські медики, які виконують завдання в Суджі, зізнаються, що їм на Курщині трохи некомфортно, бо згідно із міжнародним законодавством вони перебувають на території іншої країни. Також вони кажуть, що поранених серед військових ЗСУ небагато.
З кожним днем руйнувань в Суджі більшає. Як розповідають українські військові, російська армія вже почала обстрілювати місто з мінометів та FPV-дронів. Місцеві переважно ховаються у підвалах.
“Коли ми показуємо відео, як виглядають наші міста і села після наступу російських військових, вони шоковані, вони ніколи цього не бачили і не вірять, що їхня армія може таке робити. Взагалі вони кажуть, що знають про “СВО”, але кажуть, здебільшого люди літнього віку, що війна їх не цікавить і вони хочуть спокійно дожити старість. Безобідні, нічого нам такого не говорять, намагаються українською мовою вітатися і є такі навіть, що добре спілкуються українською мовою. До цивільних людей взагалі співчуття є. Байдуже, чи вони російські, чи ні”, — розповів один із захисників.
Він додав, що в місті багато людей, які мають родичів в Сумах. Також військовий зауважив, що раніше місцеві жителі займалися мародерством, а зараз налагодили зв’язок з українськими військовими і отримують продукти харчування і медикаменти.
Верховна Рада вже планує, скільки грошей їй потрібно на 2025 рік. Комітет схвалив проект бюджету,…
Українська армія готується до серйозних змін. Генеральний штаб ЗСУ працює над реформою, яка pvsybnm традиційну…
Мирна буденність у Свалявському будівельному ліцеї на Закарпатті перетворилася на поле бою, де, схоже, хтось…
Для Володимира Путіна зараз немає особливого сенсу виходити на мирні переговори, оскільки Україна вже виснажена і…
У грудні деякі пенсіонери в Україні можуть зіткнутися із призупиненням виплат, якщо вони не виконають…
У п'ятницю, 22 листопада, у Росії різко послабився рубль, реагуючи на нові санкції Сполучених Штатів. Курс…