В Україні назріває справжній комунальний шок. Реформа ЖКГ, яку запустять найближчими роками, може залишити мешканців багатоповерхівок без газу та централізованого опалення. Приватні компанії, які візьмуть під контроль теплокомуненерго, вже не будуть церемонитися – якщо обслуговувати будинок їм невигідно, просто відключать усе. А тим, хто не зможе заплатити за новими тарифами, загрожують жорсткі санкції аж до арешту майна.
Про ці загрозливі перспективи розповів експерт з енергетики Олег Попенко. Він наголосив, що ситуація, яка зараз є винятком, після ухвалення закону №6013 стане нормою.
За словами Попенка, вже зараз у деяких містах комунальні служби просто відмовляються ремонтувати та утримувати тепломережі, кидаючи людей напризволяще. Наприклад, у Дніпрі ще з 2020 року близько тисячі багатоквартирних будинків залишилися без централізованого опалення.
“Комунальники просто заявили: “Нічого не ремонтуємо – це надто дорого, відключаємо”. І запропонували мешканцям самостійно ставити індивідуальне опалення”, – розповів експерт.
Але найстрашніше ще попереду. Закон передбачає, що за 5-7 років усі комунальні підприємства мають перетворитися на приватні компанії. А значить, головним критерієм стане прибуток, а не потреби людей.
У деяких містах “велике відключення” вже відбулося. У Нікополі та Покрові, наприклад, централізоване опалення взагалі ліквідували. Людей просто поставили перед фактом: переходьте на електрику. А враховуючи, які ціни на електроенергію – це удар по кишенях.
Така ж доля спіткала мешканців Тернополя – там без опалення залишилася третина міста. А в Кривому Розі минулої зими без тепла опинилися близько 100 тисяч осіб.
“Люди сиділи в холодних квартирах, намагалися грітися електрообігрівачами, але це не врятувало. Були навіть летальні випадки”, – наголосив Попенко.
Разом із приходом приватних власників виростуть і тарифи. За прогнозами експертів, платіжки можуть зрости у 2,5 рази.
“Якщо зараз за опалення квартири ви платите 4000 гривень, то готуйтеся викладати 10 000”, – підкреслив фахівець.
А хто не зможе оплатити – отримає штрафи, арешт майна, а в деяких випадках і втрату житла.
“Приватні компанії працюватимуть за бізнес-логікою: не платиш – борг стягується через суд, далі конфіскація. І так, можуть забрати навіть квартиру”, – попереджає Попенко.
Ще одна проблема – інфраструктура. Якщо комунальні служби хоч якось підтримували її у робочому стані, то приватники можуть просто вижимати з неї максимум без жодних інвестицій.
“Труби гнитимуть, прориватимуть, а міняти їх не буде за що, бо мешканці просто не потягнуть нові тарифи”, – каже експерт.
В Європі централізоване опалення майже скрізь залишається у власності міст – адже це соціально важлива функція. Але в Україні вирішили інакше. І якщо реформа піде за нинішнім планом, українців чекає справжній комунальний хаос.
Гриби, які є основними учасниками екосистеми під лісовою підстилкою, забезпечують кругообіг поживних речовин і здоров’я рослин. Ці невидимі,…
Цифровий регулятор Великої Британії Ofcom оштрафував компанію Fenix International Limited, яка є оператором платформи OnlyFans,…
В умовах затяжної війни питання мобілізації набирає нових обертів. Замість того, щоб підвищувати мобілізаційний вік,…
Ощадбанк запроваджує нову систему захисту клієнтських фінансових операцій шляхом посилення автентифікації, що спрямована на протидію…
До лав Збройних сил України за «Контрактом 18-24» долучилася перша дівчина. Як інформує Генеральний штаб ЗСУ.…
В Україні будь-який охочий може придбати за 3 мільйони гривень особистий пасажирський літак. Втім, політати…