В Україні у разі, якщо вдасться ухвалити розроблену Мінсоцом пенсійну реформу, вже з наступного року кардинально змінять правила перерахунку пенсій. Замість індексації на суму від половини розміру минулорічної інфляції та половини від середнього за три роки зростання зарплат пенсії щоразу перераховуватимуть за новою формулою.
Уже з липня, якщо уряду вдасться реалізувати пенсійну реформу, пенсії будуть індексувати за новими правилами. І вони мають унеможливити застарівання виплат.
Зараз в Україні для всіх (окрім “спеціальних пенсіонерів” типу прокурорів, суддів, силовиків) пенсію рахують за формулою: стаж у роках множать на 1%, на середню зарплату по країні за три останні роки та на співвідношення власної зарплати до середньої. Наприклад, якщо у вас є 35 років стажу та все життя ви отримували середню зарплату, на пенсії ви зможете отримати 35% від середньої зарплати за три останні роки (це 4745 грн).
Головна проблема полягає в тому, що середня зарплата за три останні роки через 10 років буде в рази вищою. Щорічна індексація не дозволяє повністю компенсувати таке “застарівання”. “Через це сума пенсійної виплати в окремих пенсіонерів може складатися з основного розміру пенсії (страхової пенсії), який становить менш як 10%, а понад 90% суми – з надбавок і доплат, встановлених у різні періоди”, – йдеться в пояснювальній записці до проєкту реформи.
У межах індексації пенсії, які один раз порахували за формулою, підвищували на певний коефіцієнт. І цей коефіцієнт не дозволяв уникати “застарівання” виплат. Якщо реформу ухвалять, починаючи з 2025-го і всі наступні роки замість підвищення на певний відсоток пенсії перераховуватимуть з актуальними показниками зарплати. Це має значно збільшити виплати.
Нова формула матиме такий вигляд:
Отже, за старою формулою із середньою зарплатою та 35 роками стажу можна було отримати пенсію в розмірі 4745 грн, а за новою формулою – 6140 грн (4292 + 1848). Але таких пенсій очікувати не варто.
Річ у тому, що коштів на таке підвищення немає. Тому в проєкті закону прописали: “у період по 28 лютого 2030 року застосовується коригувальний коефіцієнт фінансової стійкості, який застосовується для визначення вартості одного бала з дати набуття чинності цим законом та щороку з 1 березня”. Тобто поки пенсії будуть нижчими, щороку уряд має рахувати, на яку пенсію вистачить коштів і, виходячи з цього, встановлювати коефіцієнт. За підрахунками OBOZ.UA, найближчими роками встановлений коефіцієнт має фактично “прирівняти” стару та нову формули.
Вартість яєць восени 2024 року постійно зростала через подорожчання електроенергії та інші не менш важливі…
Повербанк став незамінним помічником у сучасному житті, проте не всі знають, як правильно його заряджати. Неправильне…
На Закарпатті, Харківщині та в Одесі декілька військовозобов’язаних, які мають бронювання та підтвердження цьому у…
У німецькому місті Кіль на території військово-морської бази затримано громадянина Китаю. Прокуратура підозрює чоловіка у…
Майбутній спецпредставник новообраного президента США Дональда Трампа з питань України Кіт Келлог планує відвідати Київ. Його візит відбудеться на…
В Україні може відбутися масштабне підвищення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення. Це лише питання…