У часи, коли централізоване опалення та електрика можуть зникнути у найневідповідніший момент, українцям приходить у голову одна майже геніальна ідея: а чому б не використовувати газову плиту для обігріву? Звучить логічно, адже якщо квартира газифікована, то хоча б якесь тепло можна отримати, чи не так? Про цю популярну “знахідку” попереджає портал Стіна.
Народні умільці навіть придумали особливий метод — класти на плиту цеглину, яка повинна акумулювати тепло й випромінювати його на оселю. Проте в реальності ця ідея — це поєднання неефективності та небезпеки. Спойлер від ГазПравди: ваші шанси отримати теплий будинок таким чином приблизно дорівнюють шансам підігріти чашку чаю за допомогою свічки.
Якщо ви все ж вірите у магію цегли на плиті, ось трохи нудних, але невблаганних законів фізики. При нагріванні на газовій конфорці цегла може накопичити енергію в розмірі всього 0,051 кВт⋅год. Для порівняння, стара добра грілка з трилітровою водою буде в чотири рази ефективнішою. І до того ж, її можна пересувати по дому, гріючи різні куточки.
А тепер про безпеку. Для згоряння одного кубометра газу потрібно аж 10 кубів повітря. У процесі спалювання газу виробляється вуглекислий газ (СО2), який за належної вентиляції має виводитись з приміщення. Але якщо вікна й двері щільно закриті, щоб “зберегти тепло”, все стає небезпечно. Брак кисню призводить до утворення чадного газу (CO), який називають “тихим вбивцею”. Тому, коли ви запалюєте всі конфорки або ще й духовку, щоб “нагнати тепла”, приготуйтеся до серйозних ризиків.
Чадний газ, до речі, невидимий і не має запаху. І якщо у вас немає датчиків, про його наявність можна дізнатися тільки тоді, коли з’являться перші симптоми отруєння: головний біль, нудота, запаморочення, пришвидшене серцебиття та сухий кашель. У важчих випадках можливі втрата свідомості, судоми, а зрештою — летальний кінець. Найбільш небезпечно залишати газову плиту ввімкненою на ніч. Уві сні людина не відчує перших симптомів отруєння, що часто призводить до трагічних випадків. Саме тому чадний газ і називають “тихим вбивцею”.
Дослідження від Європейського альянсу громадського здоров’я свідчить: газові плити вбивають більше людей, ніж ДТП. Щороку в Європі жертвами цієї техніки стають близько 40 тисяч людей. Шкідливі речовини, що виділяються при згорянні газу, шкодять дихальним шляхам та серцево-судинній системі, особливо вразливими до їхньої дії є діти та літні люди. Також недотримання правил експлуатації газового обладнання може скоротити тривалість життя до двох років.
Безпечного способу обігріти оселю за допомогою газової плити не існує — і це офіційна інформація з технічного паспорта кожного газового приладу. Газові плити розроблені для приготування їжі, і все. А використання їх в інший спосіб може бути небезпечним не лише для вашого здоров’я, а й для життя.
І ще трохи про “народні поради”. Здається, інтернет наповнений усілякими лайфхаками, що обіцяють зробити життя комфортнішим, але, будь ласка, не дотримуйтеся всього, що бачите. Іноді такі методи більше схожі на інструкцію з виживання у стилі “вижив — не вижив”. Не ризикуйте собою і своїми близькими. Пам’ятайте, газове обладнання безпечне, якщо дотримуватись правил його використання.
Одним із трьох генералів, які супроводжують війська КНДР у Росії, є генерал-полковник Кім Йон Бок, який…
Комунальні підприємства закликають споживачів своєчасно та повністю оплачувати рахунки, але при цьому бувають інциденти, коли…
Росія може активізувати удари по українській енергетичній інфраструктурі найближчим часом, намагаючись завдати максимальних втрат до…
Посольство США у Києві попередило про ймовірність потужного ракетного удару по Україні. У дипломатичному відомстві зазначили, що…
Українським водіям, що отримали штраф за порушення правил дорожнього руху, важливо дотримуватися строків оплати, щоб…
Найактуальніше питання на сьогоднішній день - який верхній одяг вибрати на зиму, щоб він виглядав…