У часи, коли централізоване опалення та електрика можуть зникнути у найневідповідніший момент, українцям приходить у голову одна майже геніальна ідея: а чому б не використовувати газову плиту для обігріву? Звучить логічно, адже якщо квартира газифікована, то хоча б якесь тепло можна отримати, чи не так? Про цю популярну “знахідку” попереджає портал Стіна.
Народні умільці навіть придумали особливий метод — класти на плиту цеглину, яка повинна акумулювати тепло й випромінювати його на оселю. Проте в реальності ця ідея — це поєднання неефективності та небезпеки. Спойлер від ГазПравди: ваші шанси отримати теплий будинок таким чином приблизно дорівнюють шансам підігріти чашку чаю за допомогою свічки.
Якщо ви все ж вірите у магію цегли на плиті, ось трохи нудних, але невблаганних законів фізики. При нагріванні на газовій конфорці цегла може накопичити енергію в розмірі всього 0,051 кВт⋅год. Для порівняння, стара добра грілка з трилітровою водою буде в чотири рази ефективнішою. І до того ж, її можна пересувати по дому, гріючи різні куточки.
А тепер про безпеку. Для згоряння одного кубометра газу потрібно аж 10 кубів повітря. У процесі спалювання газу виробляється вуглекислий газ (СО2), який за належної вентиляції має виводитись з приміщення. Але якщо вікна й двері щільно закриті, щоб “зберегти тепло”, все стає небезпечно. Брак кисню призводить до утворення чадного газу (CO), який називають “тихим вбивцею”. Тому, коли ви запалюєте всі конфорки або ще й духовку, щоб “нагнати тепла”, приготуйтеся до серйозних ризиків.
Чадний газ, до речі, невидимий і не має запаху. І якщо у вас немає датчиків, про його наявність можна дізнатися тільки тоді, коли з’являться перші симптоми отруєння: головний біль, нудота, запаморочення, пришвидшене серцебиття та сухий кашель. У важчих випадках можливі втрата свідомості, судоми, а зрештою — летальний кінець. Найбільш небезпечно залишати газову плиту ввімкненою на ніч. Уві сні людина не відчує перших симптомів отруєння, що часто призводить до трагічних випадків. Саме тому чадний газ і називають “тихим вбивцею”.
Дослідження від Європейського альянсу громадського здоров’я свідчить: газові плити вбивають більше людей, ніж ДТП. Щороку в Європі жертвами цієї техніки стають близько 40 тисяч людей. Шкідливі речовини, що виділяються при згорянні газу, шкодять дихальним шляхам та серцево-судинній системі, особливо вразливими до їхньої дії є діти та літні люди. Також недотримання правил експлуатації газового обладнання може скоротити тривалість життя до двох років.
Безпечного способу обігріти оселю за допомогою газової плити не існує — і це офіційна інформація з технічного паспорта кожного газового приладу. Газові плити розроблені для приготування їжі, і все. А використання їх в інший спосіб може бути небезпечним не лише для вашого здоров’я, а й для життя.
І ще трохи про “народні поради”. Здається, інтернет наповнений усілякими лайфхаками, що обіцяють зробити життя комфортнішим, але, будь ласка, не дотримуйтеся всього, що бачите. Іноді такі методи більше схожі на інструкцію з виживання у стилі “вижив — не вижив”. Не ризикуйте собою і своїми близькими. Пам’ятайте, газове обладнання безпечне, якщо дотримуватись правил його використання.
На спеціалізованих порталах, зокрема на популярному сайті OLX, часто публікуються оголошення про продаж елітних порід тварин, що…
В Україні багато хто здивується, що за користування радіо у власному автомобілі можуть стягувати штрафи.…
Піджак - це не просто класика, а один з головних трендів 2025 року. У новому…
Військовозобов'язані громадяни України, які мають статус "обмежено придатних до військової служби", зобов'язані до 5 лютого…
Зарплата президента США вважається найвищою, хоча її сума не переглядалась вже понад декілька років. Президент…
У столичному хостелі Hostel Vshokoladi відмовилися обслуговувати групу, у складі якої був речник Військово-морських сил…