Багато хто з українців заготовлює дрова для обігріву своїх будинків в холодну пору року. Особливо актуальним це стало під час війни — заготівля сировини на зиму є першочерговим завданням багатьох селян та жителів приватного сектору.
В лісі можна побачити багато повалених дерев. Чи можна їх забрати на дрова, чи загрожує це штрафом — це питання цікавить багатьох громадян.
Здавалося, найдешевший спосіб, як запастися дровами на зиму — це піти та назбирати чи наколоти їх самостійно. Однак просто так піти до лісу й напиляти собі дров в Україні не можна. Такі дії заборонені Лісовим кодексом України, розповіла фахівчиня зі зв’язків із громадськістю та пресою Центрального лісового офісу Тетяна Будько.
“Згідно з Лісовим кодексом України, мертві, сухі та повалені дерева чи їхні частини, які через буревій, сніголом та вітер лежать на поверхні ґрунту – це лісові ресурси, які належать державі. А тому їх можуть використовувати лише власники лісів чи постійні лісокористувачі шляхом заготівлі сировини. Заготівля деревини чи другорядних лісоматеріалів належать до спеціального використання лісових ресурсів. Для цього необхідно попередньо отримати лісорубний квиток — спеціальний дозвіл на використання лісових ресурсів. Тому не важливо яку деревину ви хочете заготовити і для яких потреб, якщо немає лісорубного квитка — це порушення лісового законодавства та вважається незаконною рубкою”, — пояснила фахівчиня зі зв’язків із громадськістю та пресою.
Лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого:
Повалена деревина, кора, сухе гілля — важливі для екосистеми лісу, вважає фахівчиня, “у мертвій деревині можуть жити безліч комах, плазунів та дрібних тварин. Також гниття деревини є корисним процесом для лісу, адже так ґрунт отримує поживні речовини, якими і насичуються живі дерева через коріння. Суху, трухлу деревину поїдають різні комахи”
У Кодексі України про адміністративні правопорушення передбачаються такі покарання за завдання шкоди природі.
Літом 2024 року Кабінет Міністрів затвердив постанову, завдяки якій мешканці прифронтових громад зможуть безплатно заготовляти дрова для домашніх потреб без шкоди для лісів. Фактично ухвалене урядом рішення дозволяє мешканцям територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, безоплатно збирати розкидані дрова в лісі. Водночас рубати дерева або використовувати бензопили заборонено.
Традиційно найкращими країнами світу для катання на лижах вважаються Швейцарія, Австрія, Італія та Франція. Однак виявляється, що…
Вчені в західній частині Куби виявили новий вид павуків-птахоїдів. Він отримав назву Trichopelma grande. Про…
Літня каліфорнійська жінка, яка думала, що звуки, які долинають з-під її будинку, видають тварини, була…
У пропагандистських Telegram-каналах, де росіяни неодноразово вихвалялися обстрілами Херсона, 16 листопада з'явилися відкриті погрози знищити…
Ситуація на фронті складна — попри опір бійців, окупанти поволі захоплюють нові території. Радник президента…
Віце-мерка Одеси Ганна Позднякова попереджає, що без змін у мобілізаційній політиці країна може зіштовхнутися з…