В Україні з’явився новий скандальний законопроєкт, що забороняє використання російської мови у школах навіть під час перерв. Підтримка Міністерства освіти є, але Уряд ще не сказав свого остаточного слова. Однак обговорення вже викликало серйозні питання, зокрема щодо санкцій, які можуть бути накладені на порушників.
Адвокат Ігор Фещенко в коментарі для Times of Ukraine зазначив, що батьки школярів віком від 14 до 16 років можуть отримати штрафи від 850 до 1700 гривень за порушення цієї заборони. Відповідальність ляже саме на батьків, оскільки учні до 14 років не підлягають адміністративній відповідальності. Після досягнення 16 років штрафи вже загрожують самим учням.
“Цей законопроєкт буде важко ухвалити, оскільки він створює додаткове навантаження на батьків, не лише психологічне, але й фінансове”, — пояснює Фещенко. Він додав, що багато дітей можуть не одразу адаптуватися до української мови у повсякденному спілкуванні, що може спричинити численні фіксації порушень з боку вчителів.
Зараз немає чіткого механізму контролю, але якщо законопроєкт буде прийнято, педагоги зможуть повідомляти адміністрацію школи про випадки порушення. Адміністрація, у свою чергу, складатиме скарги й надсилатиме їх до мовного омбудсмена для подальших дій. Але механізм фіксації порушень залишається неврегульованим, що породжує багато питань.
Фещенко пояснив, що батькам школярів варто бути готовими до санкцій, якщо Верховна Рада ухвалить цей законопроєкт і він буде підписаний президентом. Проте адвокат сумнівається, що документ пройде в його нинішньому вигляді.
12 жовтня Міністерство освіти підтримало законопроєкт №12086 “Про українськомовне середовище”, хоча й висловило певні зауваження. У документі йдеться про те, що навчальні заклади мають забезпечувати підтримку та розвиток української мови, а також інших мов національних меншин. Якщо законопроєкт буде ухвалено, школярі будуть зобов’язані спілкуватися українською не тільки під час уроків, а й на перервах.
Мовний омбудсмен Тарас Кремінь наголосив, що перерва є частиною освітнього процесу, тому й на перервах учні мають використовувати державну мову. Але дані, зібрані в липні 2022 року під час опитування Державною службою якості освіти, свідчать, що лише 38% школярів використовують українську мову під час перерв. Водночас 82% учнів вважають українську своєю рідною мовою і користуються нею у всіх сферах життя, включаючи навчання.
За словами Трампа, Пем "переорієнтує Міністерство юстиції на його мету - боротьбу зі злочинністю та…
Лідер Північної Кореї Кім Чен Ин звинуватив США в нагнітанні напруженості та провокаціях, заявивши, що…
Зима — це той період року, коли ми всі разом вирішуємо, що виглядати як персонаж…
Синоптик Наталія Діденко розповіла, яка погода буде в Україні у п'ятницю, 22 листопада. Як передає "Хвиля", про це…
На Курахівському напрямку російські окупанти намагаються влаштували відразу два котли для ЗСУ. Росіяни вже окупували…
Якщо ви думали, що Париж — це лише романтика, вино і круасани, то злочинці, озброєні…