Малий та середній бізнес в Україні при відключеннях світла перебуває в умовах, коли змушений використовувати генератори. Шум від пристрою викликає невдоволення сусідів, які звертаються до правоохоронних органів з відповідними скаргами. Юрист Ігор Тетеря в інтерв’ю “РБК-Україна” пояснив, чи можуть накладатися штрафи на власників генераторів і які суми можуть бути стягнуті з порушників режиму тиші.
Тетеря зазначив, що особу, яка використовує генератор, що перевищує допустимий рівень шуму, може бути притягнута до відповідальності за ст. 182 Кодексу України про адміністративні порушення (КУпАП).
Згідно з першою частиною цієї статті, передбачане попередження або накладення штрафу на громадян в розмірі від 85 до 255 грн. Для посадових осіб і суб’єктів господарської діяльності сума штрафу складає від 255 до 510 грн.
У разі повторного порушення протягом року суми штрафів зростають: від 255 до 510 грн і від 850 грн до 1700 грн відповідно. Крім того, передбачена можлива конфіскація генераторів.
За словами юриста, постанови щодо шуму від генераторів є, але їх небагато. Суди здебільшого скасовують їх з тієї причини, що орган, який їх виніс не надав достатніх доказів вчинення особою адміністративного правопорушення.
Такими доказами, зокрема, мають бути результати вимірювання шуму та перевищення допустимих норм у відповідних місцях у певний період доби. При цьому норми у різних місцях відрізняються, — пояснив Тетеря.
Юрист зазначив, що норми допустимого рівня шуму прописані в наказі Міністерства охорони здоров’я України №463 від 22.02.2019 року:
Відповідно до закону “Про систему громадського здоров’я”, вимоги щодо рівня шуму не поширюються на випадки запобігання виникненню та/або ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, а також на роботу обладнання, що забезпечує життєдіяльність будівель за умови вжиття заходів для максимального обмеження шуму.
У березні 2023 року Шевченківський районний суд міста Чернівці та у травні 2024 року Броварський міськрайонний суд Київської області розглядали справи щодо шуму генераторів. Утім феміда покарання не призначила через відсутність зафіксованих рівнів шуму.
“Навіть якщо відповідним органом буде зафіксовано перевищення допустимого шуму, однак особа доведе, що генератор використовувався для ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, якою можна вважати відключення світла у зв’язку з пошкодженням електромереж ракетними атаками, а також, що генератор забезпечував життєдіяльність будівлі під час відключення світла, то складена постанова також підлягатиме скасуванню”, — зазначив Тетеря.
У травні 2023 року Оболонський районний суд Києва розглядав позов жінки, яка викликала поліцію через шум генератора в кафе. Патрульні склали щодо неї протокол та постанову про притягнення до адміністративної відповідальності за свідомо неправдивий виклик поліції.
Суд відмовив у задоволенні позову, визнав постанову поліції законною та зазначив, що під час воєнного стану КМДА дозволила використовувати генератори для функціонування малого бізнесу.
Юрист Тетеря заявив, що наразі не було зафіксовано випадків притягнення до відповідальності за порушення встановлених законодавством вимог пожежної та техногенної безпеки, що можуть бути пов’язані з використанням генераторів.
В Україні можуть заборонити "небажані" дзвінки на мобільні телефони. Законопроект прийнятий у першому читанні. Як передає "Хвиля", про…
Американський мільярдер Ілон Маск розповів, яке важливе запитання він ставить під час кожної співбесіди, щоб…
Вулкан на південному заході Ісландії вивергнувся всьоме з грудня, викинувши в повітря клуби диму, коли яскраво-помаранчева…
Якщо ваша дитина пропускає школу, це не просто "дрібна витівка". В Україні справа може дійти…
Загарбники на тимчасово окупованих РФ територіях шантажують українців, змушуючи ставати донорами крові для армії РФ.…
Країна-агресор Росія поставила Північній Кореї більше мільйона барелів нафти (56 тисяч тонн) з березня 2024 року. Про це повідомляє ВВС з посилання на дані…