Демографічна криза охопила Україну ще до російського вторгнення, однак саме під час війни демографічна ситуація погіршилася катастрофічно, коли майже сім мільйонів людей утекли за кордон, пише Der Spiegel.
Зазначається, що населення України почало старіти ще в 1960-х роках, ситуацію погіршив економічний колапс 1990-х років, коли розпався Радянський Союз, адже “мільйони жінок і чоловіків боялися за своє майбутнє”, тому народжували менше дітей або емігрували.
А вже повномасштабна війна Росії, яка почалася у лютому 2022 року, пише видання, “перетворила демографічну кризу на катастрофу”. І наводить такі дані: майже сім мільйонів людей втекли за кордон, щонайменше п’ять мільйонів українців зараз живуть під російською окупацією, десятки тисяч мирних жителів і до 100 тисяч військових загинули.
Якщо на початку 1990-х років в Україні проживало 51,5 мільйона мешканців, то зараз на підконтрольній Києву території мешкає лише 29 мільйонів, йдеться у матеріалі.
Провідна демографиня, керівниця Інституту демографії та соціальних досліджень у Києві Елла Лібанова розповіла, що населення промислово розвиненої країни починає скорочуватися, коли рівень народжуваності падає нижче ніж 2,1 дитини на жінку. За її підрахунками, у ЄС він трохи менший як 1,5, а в Україні з початку війни цей показник упав нижче за одиницю.
За словами Лібанової, депопуляція “певною мірою неминуча”, адже “населення просто занадто старе”. Водночас ця тенденція, каже вона, характерна не лише для України. Зокрема, Росія бореться зі схожими проблемами, проте її населення майже в чотири рази більше.
Експертка назвала засоби для боротьби з іще більш різким скороченням населення. На її думку, “треба заохочувати повертатися не лише українців, а й людей з інших країн”. Покращення якості життя також може сприяти зростанню народжуваності.
Проте, щоб це сталося, спочатку має закінчитися війна і повинні з’явитися гарантії безпеки, додала Лібанова. Адже навряд чи хтось повернеться туди, зберігатиметься загроза нападу, і навіть не лише не повернеться, а й ще більша кількість людей втече.
Вступ до ЄС був би важливим для економічних перспектив, вважає Лібанова:
“Це стимулювало б зростання та модернізувало б економіку”.
У США планують до 2028 року "воскресити" мамонта, рід якого вимер тисячі років тому. Над…
Українським волонтерам загрожує штраф до 100 тисяч гривень за порушення митних правил, зокрема за передачу автомобілів від однієї…
Пік зростання роздрібних цін в Україні припаде на перше півріччя 2025-го й може сягати 15%, а за…
Вже у понеділок, 20 січня, у Вашингтоні відбудеться інавгурація 47-го президента США Дональда Трампа. Його дружина Меланія,…
Податкова служба посилила контроль за дотриманням законодавства. І фізичні особи-підприємці (ФОП) не виняток. Так, щоб…
Прем’єр Словаччини Роберт Фіцо розкритикував представників опозиції, які днями відвідали Київ та зустрілися з українським…