Кожна людина знає, що спадщина – завжди животрепетне питання, особливо якщо охочих отримати майно кілька. Існують різні способи передати все, що нажили, іншій людині, але дарча (договір дарування) вважається одним із найпопулярніших.
Такий документ як дарча на будинок або квартиру неможливо оформити без нотаріуса. При цьому важливо розуміти, що зробити це можна або за місцем, де зареєстрований дарувальник, або за місцем знаходження майна. Тобто якщо ви прописані в Дніпрі, і хочете комусь подарувати свій будинок, який знаходиться в Одесі, зробити це можна в будь-якому з цих двох міст – інші локації не підходять.
Для того щоб нотаріус склав договір дарування, обдаровуваний і дарувальник повинні взяти з собою:
Після того як дарча на квартиру або будинок буде оформлена нотаріусом, людина, яка отримала майно, матиме на руках два документи – виписку з Держреєстру та договір дарування, як підтвердження права власності на нерухомість.
Адвокат адвокатського об’єднання “Globa & Globa” Катерина Пономаренко пояснила, чи можна оформити дарчу, якщо дарувальник перебуває за межами України.
Юристка вважає, що договір дарування можна оформити, перебуваючи за кордоном, але при цьому потрібна залучати свого представника. Якщо знаходиться не в Україні, дарувальник може оформити довіреність у нотаріуса чи в консульській установі. Також йому потрібно буде підготувати переклад довіреності та апостилювати її. Таким чином дарувальник уповноважить довірену особу на укладання дарчої в Україні.
За словами Пономаренко, оформлення дарчої (або укладення договору дарування) передбачає низку нюансів, які мають значення залежно від певних обставин.
Одним із таких нюансів є те, що розірвати дарчу можна за наявності виняткових обставин. При цьому потрібно враховувати, що строк позовної давності для таких випадків становить лише один рік з дня укладення цього документу. Втім, позивач може і пізніше подати заяву в суд – у такому разі йому потрібно буде обґрунтувати причини пропуску позивного терміну. Суд вирішуватиме, чи є вказані причини поважними, чи ні.
Ще один недолік полягає в тому, що, якщо дарча на будинок чи інше майно укладається не між родичами 1-2 ступенів споріднення (діти, батьки, чоловік, дружина, брати, сестри, онуки, бабусі, дідусі), то обдаровуваний також має сплатити податки.
Є ще практичний мінус дарчих, які укладаються з певною відкладальною умовою, з настанням якої має відбутися передача майна у власність обдаровуваному, але така умова може не настати:
До прикладу, дідусь вирішив подарувати онуку квартиру до досягнення повноліття. Проте, ця обставина не наступила, у зв’язку зі смертю дідуся. У такому разі дія договору припиняється.
Юрист уточнює, що якщо договір дарування складається з відкладальною умовою, і до реалізації цієї умови одна зі сторін помирає, то дія документа припиняється.
Додатковий ризик дарчих з відкладальними умовами – якщо матеріальне становище дарувальника погіршилося з настанням обставини, після якої його майно мало перейти у власність до обдаровуваного, він може відмовитися від подальшого переходу дарунка. При цьому в законодавстві чітко не визначено, що саме мається на увазі під “погіршенням матеріального становища”, до якої міри воно має погіршитися. Тобто дарувальник має безумовне право відмовитися від дарування, якщо в дарчій було передбачено відкладальну умову.
Важливим недоліком дарчої є те, що цей договірне передбачає зустрічного зобов’язання обдаровуваного на користь дарувальника. Обдаровуваний отримує нерухомість у власність безоплатно і в момент, який зазначений у документі. Як тільки обдаровуваний отримує право власності, він може розпоряджатися майном так, як вважає за потрібне:
Наприклад, якщо особа забажала подарувати свою квартиру іншій особі, але при цьому має намір нею користуватися надалі, то в такому разі обдаровуваний матиме всі підстави для того, щоб вимагати від колишнього власника зібрати свої речі та виїхати.
Якщо сторони фактично здійснюють продаж квартири, а оформляють дарчу, то головний ризик для обдаровуваного може полягати в недобросовісності дарувальника. Обдаровуваний може опинитися в пастці і втратити кошти. Приміром, якщо на дату вчинення дарування дарувальник мав певне психічне захворювання, не усвідомлював юридичних наслідків своїх дій, то дарчу на квартиру може бути визнано недійсною – як наслідок, обдаровуваний втратить своє майно, яке фактично придбав, і при цьому не зможе повернути ті кошти, які заплатив за нього.
Олексій Гончаренко, депутат Верховної Ради, повідомив у своєму Telegram каналі про можливу мобілізацію 50% працівників Державної служби…
Військово-морський флот Росії стикається з усе більшими викликами в Балтійському морі через зусилля НАТО та…
Десять найкращих міст-напрямків у світі для подорожей на 2025 рік назвав сервіс Tripadvisor, який склав відповідний рейтинг. Отже,…
Вартість хліба в Україні збільшуватиметься через подорожчання сировини, логістики та курсових коливань валюти. Про це…
Представники ТЦК не мають права застосовувати силу під час здійснення заходів щодо оповіщення військовозобов'язаних громадян.…
Українцям розповіли, хто зможе одержати 40 тисяч гривень від держави. Про це розповіли у прес-службі Міністерства соціальної політики.…