В Україні десятки тисяч чоловіків призовного віку втратили броню, а у тих, у кого вона збереглася, пройдуть перевірку. Такі наслідки аудиту критичних підприємств закінчився 15 листопада 2024 року.
Український уряд переглянув підхід до визначення критичності підприємств та порядку бронювання працівників. Зміни набудуть чинності вже з 1 грудня, а підприємства одержують перехідний період до кінця лютого.
Журналісти видання “NV“, редакції рубрики “Бізнес”, зібрали думки інсайдерів, а також коментарі експертів.
За інформацією джерела, яке знайоме з результатами аудиту, статус критичності втратили до 10% перевірених підприємств. За даними співрозмовника, йдеться про “десятки тисяч” заброньованих військовозобов’язаних громадян.
Найчастіша причина відмови – невідповідність офіційної заробітної плати заброньованих рівнем, який був зазначений при оформленні підприємством статусу критичного.
За версією журналістів іншого видання “Економічна правда”, президент Зеленський обурився бронюванням 1,5 млн чоловіків, і уряд до 15 листопада зупинив дію деяких положень щодо визначення критично важливих підприємств.
На середину листопада кількість заброньованих досягає 1 млн. чоловіків. Тепер компанія, яка хоче забронювати співробітників, має відповідати трьом критеріям — середній рівень зарплати становить щонайменше 20 тис. грн на місяць (2,5 мінімальної), не менше мають заробляти заброньовані, а у підприємства не повинно бути боргів зі сплати ЄСВ.
“Це дозволить уникнути зловживань із тіньовим працевлаштуванням”, – пояснюють в уряді.
Голова Ради Федерації роботодавців Дмитро Олійник каже, що вони підтримують ідею уряду встановити мінімальний рівень заробітної плати для заброньованих.
Як і раніше, статус критичного великим підприємствам надаватиме Мінекономіки, енергетичним – Міненергетики, ВПК – Міноборони. А малому та середньому бізнесу — обласні військові адміністрації, проте наразі у складі відповідних комісій з’являться представники ТЦК.
Юрист з “Актуму” (адвокатське об’єднання) вважає: загалом у країні підприємствам стане важче набувати статусу критичного. З цим погоджується Кострицька: «Зберегти чи набути статусу критично важливого підприємства зможе набагато менше підприємств, установ та організацій, ніж раніше. І це пов’язано не лише із боротьбою з виявленими зловживаннями, а й із загальним політичним курсом на обмеження кількості заброньованих».
Планується, що оновлена процедура бронювання повноцінно почне працювати з 1 грудня, заявки можна буде подавати, в тому числі і через “Дію”. І це не дуже подобається бізнесу, оскільки частина компаній співробітники вже зараз втратили статус заброньованих і до цього початку зими можуть бути мобілізовані.
Крім того, наразі підприємства мають проходити щомісячний моніторинг для перевірки відповідності новим критеріям. Уряд додав механізм позбавлення підприємства статусу критичного, якого раніше не було.
Для підприємств, які зберегли статус критичного та мають заброньованих працівників, діятиме перехідний період до 28 лютого 2025 року. До дати всі компанії зобов’язані переоформити бронювання відповідно до нових умов.
Мунтяну розповів редакції, що в його практиці протягом останнього місяця, поки тривав урядовий аудит, деякі підприємства все ж таки втратили статус критичності. Йдеться, наприклад, про харчову промисловість.
Під час переоформлення бронювання для працівників через портал Дія за прогнозом Мунтяну з’являться нові фільтри для військовозобов’язаних перед отриманням відстрочки. Юрист припускає, що саме для такого доопрацювання функціоналу відбулася зупинка бронювання через Дію з 20 жовтня.
Це означає, що певна кількість військовозобов’язаних, які претендують на бронювання, також не зможуть його отримати через попередні порушення.
Уряд до оновлених критеріїв додав показник заробітної плати. Відтепер працівник, який претендує на бронь від мобілізації, має отримувати на місяць не менше 20 тисяч гривень.
Наприкінці жовтня президент уперше прокоментував, як ставиться до економічного бронювання.
“Ті моделі, які вони мені показували, я вважаю, поки що вони не дуже справедливі. Тут важко вибрати одну професію, але не вибирати іншу. Інші мають бути критерії”, – зазначив Володимир Зеленський.
Дмитро Палющенко, керівник практики Супроводження бізнесу в компанії Juscutum вважає, що зарплатний критерій зробить дещо справедливішим бронювання військовозобов’язаних. Його додали, щоб перекрити випадки, коли працівників лише номінально брали на роботу на мінімальну зарплату, щоби надати їм бронювання.
“Навіть у разі підвищення заробітних плат багатьом підприємствам доведеться чекати до закінчення I кварталу 2025 року для того, щоб підтвердити виконання зарплатного критерію. Тому що дані про середню заробітну плату розраховуються за останній календарний квартал перед поданням документів”, – пояснює Кострицька з INTEGRITES.
Фахівці Міланського політехнічного університету виявили численні підземні ходи, розташовані під замком Сфорца. Про це повідомляє університет на своєму…
Безпека на дорозі - це не тільки дотримання правил дорожнього руху, а й контроль над…
17 січня в активній області 3964 стався потужний сонячний спалах магнітудою M7.4. Він почався о 13:24 UTC…
Експерти автомобільної індустрії назвали найкращі новинки 2025 року. Ці автомобілі з досить великого списку дійсно найкращі…
Компанія Дональда Трампа завершує роботу над пакетом жорстких указів з питань імміграції. Очікується, що їх…
Заступник начальника РТЦК та СП Лариса Козак нещодавно на прес-конференції наголосила на важливості виконання повістки…