Сьогодні, 18 травня, в Україні набув чинності новий закон про мобілізацію.
Після 18 травня всі громадяни України, які перебувають на військовому обліку, протягом 60 днів зобов’язані оновити свої особисті дані в ТЦК. Також це можна буде зробити в Центрі надання адміністративних послуг або через електронний кабінет військовозобов’язаного.
Оновити свої військово-облікові дані від 18 травня повинні:
Ті громадяни, які вже оновили свої дані у ТЦК, можуть повторно не приходити до військкоматів після 18 травня. А от ті, чоловіки, у яких у військовому білеті було написано — обмежено придатний, обов’язково мають з’явитися до ТЦК і повторно пройти ВЛК. Адже такого статусу більше не буде.
Від 18 травня 2024 року протягом 60 діб усі військовозобов’язані громадяни мають уточнити:
Згідно із законодавством, громадяни, які планують відвідати ТЦК, повинні принести із собою оригінали та копії таких документів:
Спочатку обіцяли, що зробити це можна буде трьома способами:
Проте уряд досі не надав ЦНАПам доступу до необхідних систем для оновлення даних військовозобов’язаних.
Крім того, військовозобов’язаним, які не мають жодного військово-облікового документа, однаково доведеться йти в ТЦК.
Електронний кабінет військовозобов’язаного Міноборони запускає теж 18 травня. Це пообіцяла заступниця міністра оборони з питань цифрового розвитку та цифровізації Катерина Черногоренко в ефірі “Радіо Свобода”.
Щоб оновити дані необхідно буде виконати декілька кроків:
Після цього можна буде отримати одразу інформацію з бази військовозобов’язаних “Оберіг” для того, щоб передивитися, які дані є про людину в реєстрі.
Оновлення даних має відбутись впродовж 60 днів від набрання чинності змін до закону про мобілізацію, тобто, до 16 липня.
Усі чоловіки віком від 18 до 60 років повинні мати з собою військово-обліковий документ. Навіть виключені з військового обліку, або ті, що мають бронь чи відстрочку. Йдеться про приписне посвідчення, військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного. Право перевіряти такі документи надано працівникам ТЦК та СП, поліцейським, прикордонникам (у прикордонній смузі або на пунктах пропуску).
Новим законом про мобілізацію передбачені зміни у проходженні ВЛК. Статус “обмежено придатних” прибрали ще в березні у змінах до законів про права військових і поліцейських на соцзахист. Відтепер у наказі чітко прописали, що медичні огляди мають тривати не більш ніж 14 днів (у разі додаткових медичних обстежень), і рішення ВЛК мають видавати людині під підпис на руки. Раніше це було можливо, але необов’язково.
Встановлено терміни дійсності рішень ВЛК: 5 років у мирні часи та рік — у воєнні.
Також зменшили корупційні ризики. Тепер якщо людину визнають непридатною з виключенням з військового обліку, це рішення повинна затвердити ще одна ВЛК, вища за статусом. Раніше для визнання непридатності було достатньо висновку з однієї ВЛК.
Одним з нових повноважень поліції буде перевірка в особи військового квитка, який тепер усі військовозобов’язані особи від 18 до 60 років повинні носити з собою.
Аналогічні повноваження мають прикордонники у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску.
Працівник ТЦК і поліцейський можуть вимагати показати документ, що посвідчує особу.
Під час перевірки документів представник ТЦК або поліцейський можуть здійснювати фото- і відеофіксацію процесу надання та перевірки документів. Крім того, вони матимуть доступ до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів “Оберіг”.
9 травня 2024 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 10379, яким дозволила заочно накладати штрафи на ухилянтів та значно збільшила їхній розмір.
За порушення військового обліку:
За порушення законодавства про оборону та мобілізацію в мирний час:
За ухилення від мобілізації у воєнний час:
Відстрочку від сьогодні втрачають:
В новому законі про мобілізацію скасовується строкова військова служба, а натомість запроваджується базова підготовка.
Проходження базової підготовки тепер буде обов’язком чоловіків у віці з 18 до 25 років. До 24 років буде можливість обирати період служби.
Для українських студентів чоловічої статті вона буде обов’язковою. Від проходження базової підготовки у закладах вищої освіти всіх форм власності будуть звільнені студенти, які за станом здоров’я будуть визнані непридатними до військової служби.
Базову військову підготовку зможуть пройти і дівчата, але винятково за бажання.
Під час воєнного стану базова підготовка триватиме три місяці. У мирний час — 5 місяців.
У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…
Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…
Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…
Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн чоловіків віком від 25…
В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…
Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…