Благовіщення-2025: дата, традиції та заборони свята

Благовіщення – одне з найважливіших, двунадесятих, свят у християн. Як і всі вони, цей день оповідає про доленосну подію – мить, коли архангел послав Богородиці звісточку про те, що в неї буде син.

Розповідаємо, коли Благовіщення 2025 року в Україні буде за новим календарним стилем, які в нього звичаї та головні заборони – далі в матеріалі.

Що означає свято Благовіщення

Згідно з переказами, коли Діва Марія читала про народження Месії в Книзі пророка Ісаї, їй явився архангел Гавриїл. Він розповів жінці, що скоро вона народить сина – Спасителя роду людського.

Сцена зустрічі архангела і Діви Марії часто зустрічається на іконах. В Україні одне з найдавніших зображень цієї великої миті знаходиться в Софії Київській. Ікона датована XI століттям.

Колись давно у цього свята були й інші назви – Зачаття Христа, Благовіщення про Христа, а також Початок спокути. Точна причина, чому з плином часу воно стало Благовіщенням, не відома, проте назва походить від поєднання слів “благая звістка”.

Якого числа Благовіщення 2025 року

Раніше УНІАН розповідав, коли було Благовіщення у 2024 році. Його дата зсунулася через перехід нашої країни на новий церковний календарь.

Благовіщення 2025 року Україна також відзначатиме 25 березня за новим стилем, тоді як православні, які дотримуються старого стилю, вважають датою свята 7 квітня.

Звичаї та що не можна робити на Благовіщення

Свято найчастіше випадає на період Великого посту, а в деяких випадках – на Світлу Седмицю. У зв’язку з цим святкують його 1 або 3 дні і сам піст із цієї нагоди послаблюється. У храмах проводять урочисті літургії, а віряни молять Діву Марію про здоров’я, зцілення від недуг, заступництво і допомогу, прощення гріхів і дякують за всі наявні блага.

У народі прийнято вважати, що в цей день Бог благословляє землю і все, що росте на ній. Через це виникла традиція – святити в церкві на Благовіщення насіння на поточний рік.

Існують і деякі заборони, хоча вони придумані народом, а не церквою. Вважається, що на Благовіщення не можна:

  • займатися пранням, прибиранням, шиттям та іншими домашніми справами;
  • працювати в городі та в полі;
  • лихословити і сваритися, ображати кого-небудь;
  • давати в борг і виносити з дому що-небудь.

Також у цю дату прийнято не одружуватися – під час посту не вінчають.

Водночас церква не виступає з прямою забороною на роботу, як і на інші справи. Але все ж за можливості слід присвятити цей час молитві, сходити до храму.

У народі на Благовіщення особливу увагу приділяють прикметам. Вважається, що якщо сонце “променями грає” на сході, то рік видасться благополучним, а врожай багатим. Пішов дощ – буде жито, а якщо почалася гроза – вродить багато горіхів.

Лисенко Катерина

Recent Posts

Дієтологи розповіли всю правду про мариновані огірки: чи вони дійсно корисні

Мариновані огірки — звична та улюблена багатьма закуска, але чи справді вона приносить користь організму? Як з’ясувалося, правильно приготовані…

9 хв. ago

В Україні з’явились нові 10 грн в оригінальному дизайні: як виглядають

Національний банк ввів в обіг нову пам'ятну монету в 10 грн. Вона викарбувана зі срібла та присвячена…

18 хв. ago

Помітили дивні речі на записі звернення російського диктатора Путіна

У мережі знову спалахнула хвиля припущень про те, що російський диктатор Володимир Путін міг не…

26 хв. ago

Трамп побив власний рекорд із роздратування виборців у США: його рейтинг падає

Президент США Дональд Трамп побив власний рекорд зі швидкого роздратування американських виборців. За три місяці після інавгурації…

33 хв. ago

Науковці за допомогою біореактора виростили шматок курячого м’яса в лабораторії

Японські науковці розробили нову технологію, яка дозволяє вирощувати структуроване куряче м'ясо у лабораторії, імітуючи роботу…

42 хв. ago

Німеччина висилає українців: поляки б’ють на сполох, повертають їм

За рік із Німеччини до Польщі було повернуто понад 10 тисяч осіб. Найчисельнішу групу серед…

51 хв. ago