Боржники з аліментів обнуляють рахунки, позбуваються майна та тікають за кордон

Кількість боржників з аліментів в Україні зростає. За цей час платники аліментів придумали, як не давати жодної копійки власним дітям, навіть тікають за кордон. Як боржники уникають виконання зобов’язань та як на них можна вплинути, дізнавався «Апостроф».

Майже 190 тисяч проваджень стосовно боржників з аліментів зафіксовано в Єдиному реєстрі боржників станом на початок серпня 2024 року. Їх кількість зросла на 14% (23 376) від початку повномасштабної війни. 91% боржників — це чоловіки. У 2024 році кількість проваджень через борги з аліментів збільшилася на 2,8 тисячі, повідомляє Опендатабот. Лідирує Дніпропетровська область, за нею йде Харківська.

Але є дуже цікаві цифри: різко зменшились борги з аліментів порівняно з 2021 роком у прифронтових областях: на 79% у Донецькій області, на 92% — на Херсонщині, на 95% — на Луганщині, а в Запорізькій області — на 5%. Ці регіони, частина з яких знаходиться під окупацією або в активній фазі бойових дій, і це не означає, що там живуть найбільш чесні та порядні. Причини зовсім інші.

Боржники йдуть у підпілля

Як зазначають судові виконавці, сьогодні виникають труднощі не лише з пошуком боржника, а й з встановленням його доходів або ж рухомого й нерухомого майна, на яке можна накласти арешт або навіть продати для погашення заборгованості. До того ж головний стимул якнайшвидше розрахуватися з боргами й спати спокійно — виїзд за кордон — зараз неактуальний, оскільки кордони закриті не лише для боржників. Проте, як показує практика, боржники стали хитрувати, зазначив державний виконавець Сергій Федосенко.

Аліменти нараховуються з дня подання позову, а судовий процес може тривати кілька місяців. Якщо заборгованість перевищує 4 місяці, людину вносять до реєстру боржників незалежно від суми боргу. Є й рекордсмени, у яких сума боргу перевищує 350 тисяч грн. Але головне, що виконавець має вжити заходів: накласти арешт на банківські рахунки, застосувати обмеження на виїзд за кордон, на управління транспортним засобом (якщо таке є) або навіть арештувати рухоме та нерухоме майно.

«З чим останнім часом доводиться стикатися, так це з тим, що українські чоловіки, а саме вони найчастіше є боржниками, переписують усе своє майно на родичів і закривають банківські рахунки. Тобто, фактично вони безробітні, голі-босі громадяни. Боржники йдуть у підпілля. Єдине, що можна зробити, це вилучити водійське посвідчення, якщо таке є. Але є й ті, хто тікає за кордон, обходячи пункти пропуску», — розповідає Сергій Федосенко.

Закордон не допоможе

Складається парадоксальна ситуація: чоловіки, які виїхали за кордон, відмовляються сплачувати аліменти, і ця проблема постійно виникає у юристів. В Україні на них є важелі впливу, але за кордоном, на жаль, ні. На міжнародному рівні процедура стягнення аліментів з українців не до кінця відрегульована. І взагалі це нереально, якщо колишній чоловік опинився на окупованій території, зазначає «Апострофу» адвокат Наталія Ковальова.

«До мене звернулася мешканка Херсонської області, яка з 2022 року не отримує аліменти, оскільки проживає на правобережжі, а її чоловік — на лівобережжі. Він їй заявив, що перебуває в іншій державі й платити не буде. На жаль, наразі всі відносини з РФ припинено. Тому стягнення аліментів за міжнародними договорами неможливе. Українки можуть розраховувати лише на соціальні виплати», — розповідає адвокат.

Саме це пояснює те, що борги за аліменти лідирують у областях, які опинилися під окупацією. Але жінки, чиї колишні чоловіки втекли до інших країн, стикаються з іншими складнощами. Якщо вони незаконно перетнули кордон, оминаючи пункти пропуску, їхні дані ніде не фігуруватимуть. А потім потрібно докласти чимало зусиль, щоб знайти їх за кордоном: у якій країні вони перебувають, чи працюють офіційно. А головне — чи існує угода з цією країною.

«Якщо людина виїхала за кордон, але в Україні залишилося її майно, то з нього можна стягнути борг. Але якщо ні, тоді потрібно з’ясувати, чи є міжнародна угода з цією країною щодо виконання рішень українських судів. Це дуже складно», — зазначає судовий виконавець.

Юристка Валентина Попенко додає, що якщо відомо, в якій країні перебуває боржник і де він проживає, це спрощує процедуру. Наприклад, якщо він перебуває в Польщі, тоді потрібно перекласти рішення суду на польську мову, зібрати необхідний пакет документів і відправити їх через Мін’юст згідно з Конвенцією 2007 року. Або найняти польського юриста й вирішувати ці питання на місці.

«Так, це дорого, але якщо батько дітей працює офіційно, то всі судові витрати стягнуть із нього. Але якщо він працює неофіційно, тоді доведеться самій оплачувати юридичну допомогу. Головне, щоб він за цей час не перебрався до іншої країни. Тоді доведеться шукати його по всій Європі та не тільки», — підкреслює Валентина Попенко.

Зростання кількості боржників із аліментів пояснюється збільшенням кількості розлучень. Тільки у 2023 році їх стало на 30% більше порівняно з 2022 роком. У кожної пари були діти. Якщо кількість розлучень зростатиме, відповідно збільшиться кількість дітей, які претендуватимуть на аліменти. Це замкнене коло.

Коломієць Надія

Recent Posts

Кабмін пропонує почати розпродаж державних університетів та їх майна

Кабінет Міністрів пропонує можливість приватизації державних університетів і їхнього майна. Ці зміни закладені в законопроєкті…

17 секунд ago

Експерти назвали 10 популярних автомобілів, які не проїдуть без ламання навіть 160 тисяч км

Придбання автомобіля є серйозним фінансовим рішенням, особливо в умовах війни та постійного зростання цін. Надійність…

2 хв. ago

Українські біженці сплатили понад 205 мільйонів євро податків у Литві за два роки

З початку повномасштабної війни, яку розпочала Росія, українці, що переїхали до Литви, активно сприяють економічному розвитку…

4 хв. ago

У британських поїздах заборонили додатки для знайомств

Один із найбільших залізничних операторів Великої Британії Northern вирішив обмежити можливість своїм пасажирам користуватися в…

27 хв. ago

8-річна дівчинка викрала позашляховик батьків: її знайшли за 30 км від дому (відео)

У Бетфорді в штаті Огайо в США 8-річна дівчинка викрала позашляховик батьків і поїхала за…

28 хв. ago

Може не дожити до 70-річчя: у тяжкохворого Брюса Вілліса погіршився стан здоров’я

У знаменитого американського актора, зірки "Міцного горішка" Брюса Вілліса, в якого виявили лобно-скроневу деменцію, погіршився стан здоров'я.…

52 хв. ago