Тільки через ТЦК. Як студентам та аспірантам реалізувати своє законне право на відстрочку

Наталія Богута11-14 minutes 17.07.2024

Закон “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” каже про те, що здобувачі передвищої та вищої освіти не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Проте відомі випадки повісток для тих, хто навчається. Що кажуть юристи, які права студентів та аспірантів передбачені законодавством, як довести своє право на відстрочку та що робити у випадку неправомірних вимог з боку ТЦК.

У 2024 році на тест для вступу в магістратуру та аспірантуру записалося понад 246 тисяч осіб, з них 91561 особа – це чоловіки віком 25-60 років, у яких вже є ступінь магістра чи спеціаліста. Але, схоже, цього року вступна кампанія до вишів все ж буде менш “гарячою”, ніж минулоріч. Адже нещодавно Міністерство освіти обмежило для вступників право навчатись в аспірантурі за контрактом на денній формі, що автоматично позбавило права на відстрочку від мобілізації військовозобов’язаних абітурієнтів. Фокус спитав у адвокатів, як законодавство регулює право на відстрочку для студентів і аспірантів зараз і що потрібно зробити здобувачам освіти, щоб у ТЦК не виникало питань щодо їх права не бути мобілізованими.

Відстрочка – не для всіх: нюанси законодавства про мобілізацію

Надія Грищенко, адвокатка Ario Law Firm, зазначає у коментарі Фокусу: ТЦК та СП у своїй діяльності керуються, зокрема, Конституцією та законами України, актами Кабінету Міністрів України та іншими нормативно-правовими актами. Це закріплено безпосередньо в самому положенні “Про ТЦК та СП” від 23.02.2022 № 154. За її словами, якщо ТЦК та СП у своїй діяльності керуються законами України, то вони не можуть і не в праві оминути Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

“В пункті 1 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” закріплено, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту”, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури”, — пояснила Надія Грищенко.

Студенти мають право на відстрочку – якщо навчаються за денною формою Фото: pexels.com

Отже, в законодавстві передбачена відстрочка в разі навчання за денною формою як для студентів вишів, так і для аспірантів та інтернів. Проте, до 1 січня 2025 року Міносвіти скасувало можливість для аспірантів, що вступають за контрактом, навчатися на денній формі, що автоматично означає скасування і можливості отримати відстрочку. Для студентів наразі такої умови немає.

В законодавстві передбачена відстрочка в разі навчання за денною формою як для студентів вишів, так і для аспірантів та інтернів

Але є інша заборона, а саме – поновити навчання у виші на денній формі навчання. Тобто, якщо студент брав академічну відпустку, то поновити навчання на денній формі він вже не зможе. Так само неможливо і перевестись з заочної форми на денну – така заборона теж прописана у наказі МОН №910.

Наказ Міносвіти №910 фактично обмежив право на відстрочку для нових аспірантів цього року: вони не можуть вступити на контракт і навчатись на денній формі

Проте є категорії осіб, яких зазначені заборони не стосуються. Зокрема, йдеться про осіб, у яких є бронь від мобілізації, а також тих, які на дату поновлення не досягли 25-річного віку, за умови наявності інформації про попереднє навчання в Єдиній державній електронній базі з питань освіти. Також не стосується заборона поновлення на денній формі здобувачів вищої освіти, які мали перерву у навчання у зв’язку з вагітністю та пологами або доглядом за дитиною та осіб, звільнених з військової служби після 24 лютого 2022 року.

Отримати довідку: якою є процедура реалізації права на відстрочку для студентів та аспірантів

Студенти і аспіранти на денній формі мають одержати відстрочку, згідно з Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560.

Головний документ, що має бути поданий студентом чи аспірантом до ТЦК та СП, — це довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО). “Для отримання довідки здобувач освіти має звернутися до закладу освіти, в якому навчається. А вже заклад формуватиме довідки в ЄДЕБО та видаватиме їх студентам денної (дуальної) форми навчання”, — зазначила Надія Грищенко.

Лідія Карплюк, партнер Attorneys at Law “Leshchenko, Doroshenko&partners”, зауважила: студенту або аспіранту потрібно особисто подати на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4 (до Постанови №560), до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5 (до цієї Постанови). Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

Довідку, отриману за результатом розгляду документів комісією ТЦК та СП, потрібно весь час мати при собі та надавати в разі перевірки представникам ТЦК та СП Фото: today

Надія Корінна, адвокат, голова Всеукраїнської професійної спілки адвокатів України, також повідомила Фокусу, що комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, які підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

“Якщо за результатами розгляду заяви особи комісія прийме рішення про відмову у наданні відстрочки, про це мають письмово повідомити військовозобов’язаному із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7 (до Постанови № 560). Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку”, — каже Лідія Карплюк.

Надія Грищенко додає: комісія ТЦК та СП має вивчити отриману заяву, додані документи, має право зробити запити для перевірки зазначених у заяві підстав для відстрочки і за результатом такого розгляду ухвалити відповідне рішення, що оформлюється протоколом.

Якщо військовозобов’язаний має законодавче право на відстрочку, то представники ТЦК не можуть переконувати його у зворотньому

Якщо рішення позитивне і відстрочка надана, то студенту або аспіранту мають видати відповідну довідку із зазначенням строку відстрочки (цей строк визначається на строк дії відповідних законних підстав для відстрочки, якщо ви навчаєтесь в аспірантурі 4 роки, значить, відстрочка на 4 роки). Якщо рішення негативне і відстрочка не надана, то про таке рішення ТЦК та СП мають повідомити письмово із зазначенням причин відмови. Така відмова також має відповідати формі, яка закріплена у додатку 7 Порядку №560. Таку відмову ви можете оскаржити в судовому порядку”, — каже Надія Грищенко.

Але на практиці студенти і аспіранти часто отримують рішення про відстрочку не на весь період навчання, а на 3 або 6 місяців. В цьому питанні все залежить від комісії та зрештою ухваленого нею рішення про відстрочку заявника.

Надія Грищенко зауважила: відповідно до пункту 63 Порядку №560, до прийняття відповідного рішення ТЦК та СП про надання/не надання відстрочки військовозобов’язані не направляються для проходження медичного огляду для визнання придатності до військової служби.

Якщо ж в ТЦК раптом наполягають на повістці, проходженні ВЛК для студента або аспіранта чи й навіть на видачі йому мобілізаційного розпорядження, юристи рекомендують не боятися посилатись на конкретні закони України та активно відстоювати свої права. “У розмові в ТЦК та СП не слід боятися посилатись на конкретні норми законів України та порядку. Впевнено називайте номери статей, пунктів та абзаців. Це додає впевненості та демонструє, що ви знаєте свої права“, — зазначає Надія Грищенко.

Студентів можуть призвати до лав ЗСУ – у випадку переведення на заочну форму навчання та після досягнення 25 років, кажуть фахівці Фото: УНІАН

А на думку Надії Корінної, згідно із вимогами чинного законодавства, реагувати на будь-які вислови, судження, твердження, персональні “бачення”, висновки окремих представників ТЦК та СП не потрібно. “Необхідно чітко виконувати вимоги законодавства, а саме подати до відповідного ТЦК та СП заяву за формою, визначеною у додатку 4, яку необхідно обов’язково зареєструвати, і очікувати ухвалення рішення комісії”, — резюмувала експерт.

Ольга Степанова

Recent Posts

Італія наблизилась до розкриття однієї з великих таємниць да Вінчі

Фахівці Міланського політехнічного університету виявили численні підземні ходи, розташовані під замком Сфорца. Про це повідомляє університет на своєму…

54 хв. ago

Після прийому цих ліків сідати за кермо не можна: вони є майже в кожній аптечці

Безпека на дорозі - це не тільки дотримання правил дорожнього руху, а й контроль над…

56 хв. ago

Потужний імпульс класу М від Сонця досяг Землі: які це має наслідки

17 січня в активній області 3964 стався потужний сонячний спалах магнітудою M7.4. Він почався о 13:24 UTC…

2 години ago

Головні недорогі новинки автомобілів 2025 року: хто виявився найкращим

Експерти автомобільної індустрії назвали найкращі новинки 2025 року. Ці автомобілі з досить великого списку дійсно найкращі…

3 години ago

Стали відомі рішення Трампа у перші години правління

Компанія Дональда Трампа завершує роботу над пакетом жорстких указів з питань імміграції. Очікується, що їх…

4 години ago

Відстрочка та бронь від мобілізації не допоможе: ТЦК вже зачекалися

Заступник начальника РТЦК та СП Лариса Козак нещодавно на прес-конференції наголосила на важливості виконання повістки…

4 години ago