Згідно із законом про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку, всі чоловіки віком від 18 до 60 років, а також жінки-медики повинні оновити свої анкетні дані для ТЦК до 16 липня 2024 року. Втім, що буде після зазначеної дати?
Ось що розповіла військовий юрист Лілія Калашникова по цьому питанню.
Тих, хто оновив дані до 16 липня 2024 року, чекатимуть повістки за місцем проживання (поштою):
Ті особи, які не оновили дані до 16 липня 2024 року, вважатимуться ухилянтами та будуть покарані.
Військовозобов’язані, які дані не оновили мають понести адміністративну відповідальність, а представники ТЦК та СП мають право направити повістку поштою за останньою відомою задекларованою адресою проживання військовозобов’язаного, – розповідає юристка.
Покарання для ухилянтів:
За невчасне оновлення даних для чоловіків передбачені покарання.
Відповідальність передбачена за порушення мобілізаційного законодавства передбачена ст. 210¹ у розмірі від 1000 до 1500 неоподаткованих мінімумумів доходів громадян, тобто за перше порушення – 17000 грн, за повторне – 25000 грн, – говорить Лілія Калашникова.
Водночас в Автоматизованій системі виконавчого провадження військовозобовʼязаний може перевірити:
Військовозобовʼязані українці мають оновити свою дані, незалежно від дати. Вони можуть це зробити після 16 липня 2024 року та після отримання штрафу.
Законодавством не встановлено точного часу, натомість потрібно невідкладно оновити дані після отримання штрафу, – зазначає експертка.
За повідомленням адвокатки, відповідно до ст. 61 Конституції України, за вчинення одного правопорушення особу може бути притягнуто лише один раз до відповідальності, натомість повторно, наприклад, за неявку за повісткою – може бути.
Водночас після двох адміністративних відповідальностей на ухилянта від мобілізації очікує третя – кримінальна:
Крім того, якщо сума штрафів ухилянта перевищує 160 тис. грн – у нього можуть конфіскувати житло.
Мобілізаційне розпорядження, тобто повістку на відправку, можуть отримати чоловіки, які:
Так звана “бойова” повістка можлива до вручення лише після проходження ВЛК військовозобов’язаним. Тому мобілізаційне розпорядження це не міра покарання, – говорить юристка.
Часто, військовозобовʼязаних можуть відправити на ВЛК після оновлення військово-облікових даних.
Зі слів експертки, Постанова КМУ №57 не зазнала змін у частині підстав для перетину кордону після 16 липня 2024 року, тому право на перетин кордону і на далі залишається у осіб, які мають на це підстави, (згідно з постановою), та підтверджувальні документи:
Раніше народні депутати Верховної Ради України пропонували подовжити терміни оновлення даних в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки для військовозобовʼязаних. Втім, Міністерство Оборони України відкинуло цю пропозицію.
Калашникова зазначає, що за останніми повідомленнями від представників МОУ, подовження терміну для оновлення даних поки не передбачається.
Внаслідок удару Storm Shadow по Курській області 20 листопада ліквідовано 500 північнокорейських солдатів, генерала Валерія…
Українські біженці, які знайшли тимчасовий захист у Чехії, не лише адаптуються, а й активно підтримують…
Зима – ідеальний час, щоб додати яскравих акцентів у свій гардероб за допомогою стильних аксесуарів.…
Державна служба статистики України повідомила про значне підвищення тарифів на комунальні послуги у період з…
На Софіївській Борщагівці у передмісті Києва ввечері у п'ятницю, 22 листопада, вибухнули два трансформатори, у новобудовах…
Жінка була вражена, коли зруйнувала стіну у своєму будинку 1870 року і виявила за нею…