Українські чоловіки тікають річками й лісами від мобілізації, витрачаючи тисячі доларів. Втекти за кордон вдається не усім. Про це йдеться у матеріалі The Washington Post.
Українські чиновники та військовозобов’язані розповіли, що “помічники” у нелегальному перетині кордону часто просять за свої послуги понад 5000 доларів.
27-річний Артем за втечу від мобілізації в Україні заплатив 9000 доларів. Він рік роздумував, піти у військо як багато друзів або виїхати за кордон, і обрав друге через страх.
Артем поїхав на захід і там чотири дні чекав повідомлення від організатора, якому віддав гроші. З його слів, провідники вели групу, навіть приховуючи чоловічі сліди. Утікачі від мобілізації в Україні перелізли через діру в огородженні та опинились в Угорщині, де здалися поліції.
Правоохоронці обшукали українців, викинули манікюрні ножиці та повезли до кордону. Там у порушників забрали паспорти й після години очікування “в якомусь гаражі” відправили на допит. Нелегалів розпитували, як вони дістались Угорщини та скільки за це заплатили.
Допит Артема тривав приблизно 15 хвилин. Після цього, зі слів чоловіка, його відпустили, побажавши “вдалої дороги”.
37-річний Олександр заплатив за свою втечу 8000 доларів і ухвалив рішення порушити закон, бо злякався неможливості керувати власною долею. Чоловік працював в IT-компанії, і трьох його колег мобілізували по дорозі на роботу. Тоді він знайшов через знайомого тих, хто займався організацією виїзду з країни.
Олександр зібрав заощадження та одразу віддав частину суми — 2000 доларів. Йому сказали приїхати з водою до кордону з Молдовою. У неназваному місці стояла вантажівка, в кузові якої сиділи 20 чоловіків. Група відправилась в 19-кілометрову “прогулянку”, отримавши координати маршруту.
Ухилянти від мобілізації в Україні чотири години пробиралися густим лісом та болотами до кордону. Врешті-решт вони опинились у Придністров’ї.
“На самому кордоні є рови і є так звані “зуби дракона”. Мабуть, ми спрацювали датчики, тому що загорілося світло, а десь далі ми побачили вогні, що рухалися до нас, і почули собак”, — згадав Олександр.
Один з групи не витримав “пригоди” та відстав. Олександра ж відвезли у Кишинів та поставили йому у паспорті фальшивий штамп про перетин кордону. Звідки нелегал полетів у Німеччину.
35-річний мешканець Києва розповів журналістам, що також планує тікати. Він домовився опинитись у Молдові за приблизно 7000 доларів. Своє рішення тікати від мобілізації в Україні чоловік пояснив тим, що не впевнений у майбутньому в умовах обстрілів і війни.
“Я хочу мати дитину. І я просто не бачу жодної перспективи створювати тут сім’ю”, — поділився ухилянт.
Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко розповів, що найчастіше ухилянти тікають з країни через кордони з Молдовою та Румунією. Деякі маршрути особливо небезпечні, зокрема, з Тиси виловили вже 40 тіл порушників закону.
“Багато ситуацій, коли нашим військовослужбовцям вдається підняти людей з води, коли вони вже на межі смерті — хто від переохолодження, хто від виснаження”, — зазначив прикордонник.
Зі слів Демченко, буму спроб втекти з країни після посилення мобілізації не сталося. У червні таких випадків зафіксували навіть менше, ніж у травні.
Речник ДПСУ пояснив, що прикордонні служби сусідніх країн обмінюються даними з Україною щодо способів перетину. Однак спійманих втікачів повертають або депортують не всі.
У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…
Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…
Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…
Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн чоловіків віком від 25…
В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…
Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…