Військовозобовʼязані не беруть повістку: юристи пояснили, які наслідки та покарання їм загрожує

Юристи розповіли, що буде якщо військовозобов’язаний відмовиться від повістки. Раніше ми вже розповідали, які повістки зараз можуть вручити українцям. Тож яке покарання та наслідки очікують тих, хто не прийняв її?

Про це розповіли в юридичній компанії “Бачинський та партнери”. Там зазначили, що перш ніж відмовитись від повістки, варто проконсультуватися із мобілізаційним юристом.

Яка підстава для відмови брати повістку

Повістка означає виклик військовозобов’язаного до ТЦК з метою виконання правил військового обліку – найчастіше, з метою постановки на військовий облік, оновлення облікових даних, проходження ВЛК та визначення рівня придатності до військової служби.

“Якщо ви переконані, що сповна виконали правила військового обліку, недавно оновили облікові дані, про що маєте відповідну відмітку та маєте штрих-код для перевірки відповідної інформації в єдиному реєстрі військовозобов’язаних “Оберіг” про наявність відстрочки від мобілізації, то підстав для вручення вам повістки немає”, — зауважили фахівці.

Хто та яких умов може відмовитися від повістки:

  • категорія осіб, яка була виключена з військового обліку;
  • повістку вручає не уповноважена на це особа;
  • якщо в документі вказані неправильні дані одержувача (повістка може бути адресована комусь іншому);
  • на повістці немає печатки ТЦК / підпису його керівника.

Що буде, коли відмовився від повістки

“Якщо ж військово-облікові дані не оновлені, то підстав для відмови від отримання повістки немає. Така відмова від повістки трактується як порушення правил військового обліку та законодавства про мобілізацію. У випадку відмови військовозобов’язаного від повістки такий факт однозначно фіксується з боку представників ТЦК та СП, тобто складається відповідний акт про відмову від повістки”, — йдеться у матеріалі юристів

В цьому документі військовозобов’язаний може зазначити причини відмови від повістки та поставити підпис. Якщо він відмовився і підписувати акт, то його підпишуть свідки відмови від отримання повістки.

Акт про відмову від повістки важливо скласти – саме він підтверджує відмову від повістки і є підставою для того, щоб настали правові наслідки.

ТЦК та СП виносить постанову про притягнення до адміністративної відповідальності. Покарання за такі дії може складати від 17 000 до 25 500 гривень.

Наслідки відмови від повістки

Як зазначили юристи, наслідки від відмови залежать від виду повістки:

  • Відмова від повістки на оновлення військово-облікових даних тягне за собою адміністративну відповідальність у вигляді штрафу. Аналогічна адміністративна відповідальність настає також у випадку отримання та ігнорування такої повістки.
  • Під час відмови від проходження ВЛК або відмови від мобілізаційного розпорядження (бойової повістки) настає кримінальна відповідальність. Дії із відмови від мобілізаційного розпорядження можуть трактуватись як вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 336 Кримінального кодексу України – ухилення від призову під час мобілізації.
Коломієць Надія

Recent Posts

Що про людину говорить взуття: психолог назвав “сигнали”

Наступного разу, коли ви виходитиме з дому, уважніше подивіться на своє взуття – воно може…

6 хв. ago

Податкові перевірки 2025: кому загрожує інспекція та як уникнути моніторингу

Контролюючий орган може здійснювати як документальні перевірки бізнесу, так і позапланові. Податкова щомісяця навідується до сотень великих…

15 хв. ago

Силова мобілізація у Житомирі: у ТЦК пояснили дії військових

У Житомирі трапився скандал з працівниками ТЦК — відео конфлікту поширюється мережею інтернет. У Житомирському…

23 хв. ago

Українцям надають до 20 тисяч гривень грошової допомоги: як отримати виплати

Родини з дітьми з інвалідністю чи особами з інвалідністю з дитинства, які проживають у Кривому…

30 хв. ago

Спустошать ваш гаманець: експерти назвали 3 найбільш ненадійні великі кросовери

Більшість водіїв хочуть, щоб їхні автомобілі були дуже надійними та рідко виходили з ладу. Проте автовиробникам не…

39 хв. ago

Польща почала своє розслідування щодо голови Хмельницької МСЕК Крупи

Польща завела кримінальне розслідування щодо голови Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи, однак передала його в НАБУ.…

48 хв. ago