ТЦК не може штрафувати за неоновлення облікових даних: адвокат пояснив, коли та чому

ТЦК не може штрафувати військовозобов’язаного, який не оновив облікові дані, якщо потрібна інформація є доступною в інших державних реєстрах. Законодавство передбачає ситуацію, коли військкоми повинні самі шукати інформацію про військовозобов’язаного. Якщо це не було зроблено, а штраф виписано, суди зараз частково стають на бік військовозобов’язаних та скасовують покарання.

Про це в інтерв’ю “Українському радіо” розповів адвокат Роман Кичко. Він пояснює, що якщо в загальнодоступних реєстрах є дані про військовозобов’язаного, то штраф не накладається – ні за порушення правил військового обліку, ні за порушення мобілізаційного законодавства.

“Але зрозуміло, що, по-перше, має функціонувати обмін реєстрами, а по-друге, ТЦК повинен мати бажання перевіряти реєстри. З того, що я бачу, ніхто цим особливо не займається”, – розповів він.

Як наголосив адвокат, у разі судового оскарження штрафу за непоновлення облікових даних обов’язок і тягар довести неможливість отримання цієї інформації лежить на ТЦК, а не на військовозобов’язаному. 

“Зараз є купа судової практики, коли накладають штрафи: не повідомив, що одружився; не повідомив про народження дітей, а це реєстр актів цивільного стану; не повідомив про зміну місця проживання або зміну роботи, а це податкова, ― і ТЦК накладає штраф. Людина приходить в суд, а він робить висновок: не доведено, що намагалися взяти відомості з реєстрів”, – розповів Кичко.

Разом з тим юрист називає проблемним питання того, як громадянин взагалі може дізнатися, що ТЦК виписав йому штраф.

“Якщо особу не було повідомлено і вона не отримала копію постанови чи протоколу, людина може дізнатися тільки тоді, коли штраф буде у виконавчій службі. Це означає, що не існує реєстру, до якого вносяться ці штрафи до моменту їх примусового виконання. Тут йдеться вже про реєстр виконавчих проваджень, але він ― відкритий, тож будь-яка особа за своїми даними може туди зайти й безкоштовно отримати інформацію. Але підкреслюю ― тільки в тому разі, коли є примусове виконання штрафу, примусове його стягнення”, – каже він.

Романчук Микола

Recent Posts

Штрафи для українських водіїв за радіо: кому та де загрожує покарання до 13 тис. грн

В Україні багато хто здивується, що за користування радіо у власному автомобілі можуть стягувати штрафи.…

4 хв. ago

З чим носити піджак у 2025 році: стильні “луки” від Дорофєєвої та Єфросиніної на кожен день

Піджак - це не просто класика, а один з головних трендів 2025 року. У новому…

13 хв. ago

Часу до 5 лютого: українці зобов’язані пройти ВЛК, інакше мають заплатити 17 тисяч гривень, хто має прийти

Військовозобов'язані громадяни України, які мають статус "обмежено придатних до військової служби", зобов'язані до 5 лютого…

22 хв. ago

Зарплати президентів. Скільки отримує Дуда, Зеленський, Шольц та інші світові лідери

Зарплата президента США вважається найвищою, хоча її сума не переглядалась вже понад декілька років. Президент…

30 хв. ago

«Військові небезпечні». Працівниця столичного хостелу відмовилася обслуговувати офіцерів ЗСУ

У столичному хостелі Hostel Vshokoladi відмовилися обслуговувати групу, у складі якої був речник Військово-морських сил…

39 хв. ago

Нардеп вивозив ухилянтів за кордон у ролі своїх водіїв: що про нього відомо

У суботу, 18 січня, правоохоронці повідомили чинному народному депутату України про підозру в організації незаконного…

48 хв. ago