В Україні можуть різко зрости всі ціни через збільшення витрат бізнесу електроенергію, підвищення акцизів та брак робочих рук в аграрній галузі. Як вже здорожчав продуктовий кошик українців і чого споживачам чекати восени?
Згідно із прогнозами Національного банку інфляція в Україні прискорюватиметься. В НБУ називають межу до 8,5% за підсумками року. Із поетапним підвищенням акцизів на всі види пального від 1 вересня, дефіцитом електроенергії та робочих рук в аграрній галузі така загальна ситуація свідчить про цінові зміни для населення. Як стрибнуть ціни на продукти восени
Аграрії кажуть,що українцям слід готуватися до зростання вартості основних продуктів харчування. Серед вагомих причин називають підняття тарифів для бізнесу, зокрема, на воду та підвищення акцизів на пальне.
Українцям слід готуватися до зростання вартості основних продуктів харчування. Серед вагомих причин називають підняття тарифів для бізнесу, зокрема, на воду та підвищення акцизів на пальне
Так, за словами заступника голови Всеукраїнської аграрної ради Дениса Марчука, підвищення акцизів на пальне з 1 вересня створює додаткові обтяження для аграріїв, а також не є своєчасним та справедливим.
“Якщо сьогодні ми сплачуємо порядка 139,5 євро за 1000 л, то до 2028 року ця сума має сягати 330 євро. Відповідно з вересня почнуть підніматися акцизи. По фактуз 2025 року навантаження на один гектар для товаровиробників зростуть на понад 5 євро. В сумі бізнес буде змушений платити 5,5 млрд грн, а до 2028 року ця сума зросте до 14 млрд. Це дуже негативно відобразиться на роботі, враховуючи, що такий штучний механізм можна було б відтермінувати”, — пояснив Денис Марчук.
Проте ще присутні фактори, які пов’язані з інфляцією, співвідношенням гривні до долара, дефіцит робочої сили. За словами Марчука, все це додає додаткові навантаження на собівартість продукції.
“За відсутності робочих рук зростають проблеми із вивезенням врожаю з полів. Адже це техніка, автомобілі, а відповідно, люди, які їх водять, вже мобілізовані. Якщо наймати компанії, то не всі погоджуються їхати, адже не у всіх є бронь”, — розповів Денис Марчук.
Як пояснив Фокусу заступник директора науково-технічного центру “Психея” Геннадій Рябцев, Україна має зобов’язання, зумовлені підписанням Угоди про асоціацію України з ЄС, і відповідно до них акцизи, зокрема, на нафтопродукти, мають бути приведені до мінімального рівня, дозволеного в Європейському Союзі.
“Щоби забезпечити приєднання України до Європейського союзу, нам потрібно виконати, зокрема, і цю вимогу (підвищення акцизу на пальне — Фокус). Якщо підрахувати, коли цю вимогу ми маємо виконати, то там і фігурує та дата, що зазначено в останньому стовпчику відповідного законопроєкту. У ньому прописано ті мінімальні рівні, які існують для бензину і дизпалива в ЄС. Якщо цей законопроєкт буде підтриманий Верховною Радою, тоді і запустяться відповідні зміни”, — наголосив Рябцев.
Він також нагадав, що зміна акцизу на пальне в Україні — це досить повільний процес.
Тож Кабмін виконує рекомендацію Євросоюзу (директива 2003/96/ЄС) щодо наближення законодавства України до законодавства ЄС в частині акцизного податку, адже цю рекомендацію надано насамперед для внутрішньоукраїнських податків та зборів.
“Її можна було б відтермінувати, однак, вона виявилась дуже на часі, адже потрібно якось наповнювати бюджет і тому уряд довго не вагаючись прийняв рішення збільшити акциз на пальне”, — пояснив засновник групи компанії “Прайм” Дмитро Льоушкін.
Згідно із даними Державної служби статистики України, базова інфляція в липні порівняно з червнем становила 0,7%, а з початку року — 4,1%.
Споживчі ціни загалом додали 5,4% за рік (липень 2024 до липня 2023). Здорожчали хліб (+10,1%), макаронні вироби (+1,8%), риба (+5,9%), молоко (+8,3%). При цьому найбільше зростання цін проти липня 2023 року відбулося на масло вершкове (+16,1 %) та хліб (+10,1 %). Проте яйця (-25,6%), цукор (-1,9%), олія (-7,6%), м’ясо (-0,7%) за рік втратили в ціні.
За прогнозними оцінками науковців Інституту аграрної економіки, якщо найближчими місяцями на продукти овочевої групи можна очікувати зниження споживчих цін, то меншою мірою це стосується хлібної та тваринницької продукції, де ціни на сировину складаються вищі від торішніх. Про це сказав директор Національного наукового центру “Інститут аграрної економіки”, академік НААН Юрій Лупенко.
Ірина Констанкевич, членкиня фракції «За майбутнє», запропонувала розв'язати проблему нестачі особового складу в Збройних силах…
Деякі українці незабаром можуть зіткнутися із значним зростанням рахунків за холодне водопостачання та водовідведення, тарифи,…
Колишній королівський шефкухар Даррен Макгрейді розповідав журналу Hello!, що королева Єлизавета II найчастіше віддавала перевагу шоколадним…
Після того, як моряк провів годину в найтихішій кімнаті у світі, інший чоловік заради експерименту випробував…
В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан, у межах якого військовозобов'язані громадяни можуть отримати…
У Ленінградської області Росії стався трагічний інцидент з 55-річним чоловіком, який загинув через нещасний випадок.…