Новий закон про мобілізацію: чи потрібно чоловікам із III групою інвалідності з’явитися в ТЦК

Останні зміни в законодавстві про мобілізацію призвели до важливих змін для осіб з III групою інвалідності. Згідно з новими правилами, такі особи можуть бути призвані на військову службу лише за власним бажанням і тільки за місцем їхнього проживання. Про це пише портал “Апостроф”.

У квітні Верховна Рада ухвалила законопроєкт про мобілізацію, що вносить деякі зміни в процедуру мобілізації. Відповідно до Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, призову на військову службу не підлягають:

  • особи з інвалідністю;
  • тимчасово не придатні до військової служби за висновком військово-лікарської комісії (ВЛК) на строк до шести місяців (з подальшим повторним медичним оглядом).

Таким чином, особи з інвалідністю можуть бути призвані на військову службу тільки за їхньою згодою і тільки за місцем їхнього проживання.

Адвокат Іван Ліберман наголошує, що III група інвалідності свідчить про легкі порушення здоров’я, які не виключають можливість військової служби. Він зазначив, що участь у бойових діях може мати різні форми. Це може бути доставка боєприпасів, будівництво укріплених позицій або приготування їжі тощо.

“Таким чином, служба в Збройних силах України може бути адаптована до індивідуальних можливостей”, — зазначив Ліберман.

Відповідно до закону, при отриманні повістки необхідно з’явитися в ТЦК у встановлений час і надати документи, що підтверджують інвалідність, розповів адвокат Роман Сімутін.

Особи з інвалідністю III групи будуть звільнені від військової служби, але ті, хто набув статусу інваліда після 24 лютого 2022 року, мають пройти повторну ВЛК. Це стосується чоловіків віком від 25 до 55 років. Однак це правило не поширюється на:

  • тих, хто отримав статус інваліда II або III групи через зміну категорії інвалідності;
  • осіб із втратою кінцівки або іншими серйозними проблемами зі здоров’ям, набутими внаслідок воєнних дій;
  • тих, хто став інвалідом унаслідок захворювань або отриманих поранень під час захисту України.

Що якщо не пройти ВВК повторно

Адвокат Роман Сімутін зазначив, що відсутній законодавчий засіб, який би примусив людину пройти медичне обстеження. Тому в разі відмови чоловіка можуть просто анулювати його статус інваліда.

“Мені невідомий законодавчий інструмент змусити людину примусово пройти медичний огляд. Фактично, залишається тільки один спосіб — застосувати презумпцію винуватості і визнати винним без вини. Тобто скасують інвалідність, якщо людина відмовиться пройти повторний огляд”, — вважає адвокат.

Симутін навів як приклад норму в адміністративному кодексі, коли водій відмовляється проходити перевірку на алкогольне сп’яніння. У такому разі поліцейському не потрібно примушувати водія до перевірки. У разі відмови просто складається протокол, виписується штраф і може бути забрано водійське посвідчення, так само, як під час водіння в нетверезому вигляді.

Нагадаємо, 13 квітня стало відомо, що через те, що президент України підписав закон про скасування статусу “обмежено придатний” до військової служби, вже в травні українців із цим статусом почнуть викликати в ТЦК. Їм потрібно буде повторно пройти військово-лікарську комісію.

Раніше, 12 квітня, у Верховній Раді України розповіли про те, в яких випадках можна проігнорувати повістку до ТЦК. За ухилення від виконання конституційного обов’язку із захисту держави суд може обмежити громадянина у праві керувати транспортом.

Ольга Степанова

Recent Posts

Відомий японський волонтер може покинути Україну: яка причина

Японський волонтер Фумінорі Цучіко, який відкрив безплатне кафе в Харкові, під назвою FuMi Caffe, заявив, що може…

7 хв. ago

Над Україною знову помітили пасажирський літак з РФ: що сталося

Над Україною вкотре помітили пасажирський літак. За даними Flightradar24, російський авіалайнер потрапив у закритий авіаційний простір України…

14 хв. ago

Заплатите більше, навіть якщо фактично споживаєте менше: газовики зробили попередження

Деякі українці ризикують у рази переплачувати за природний газ, навіть за мінімального споживання. У якому…

23 хв. ago

В Україні продовжують мобілізувати пенсіонерів, хто відмовляється – в’язниця

На Дніпропетровщині суд засудив пенсіонера до трьох років позбавлення волі за ухилення від мобілізації. Амур-Нижньодніпровський…

32 хв. ago

Розкриття банківської таємниці в Україні: експерт пояснив, в чому криється небезпека

Ідея міністра фінансів Сергія Марченка про розкриття банківської таємниці в Україні має низку загроз. Таке рішення може…

40 хв. ago

ЗМІ розповіли про штраф сина Порошенка: сума може збільшитись

Військовозобов'язаному синові народного депутата Петра Порошенка Олексію, нібито загрожує штраф через неявку за військовим порядком.…

50 хв. ago