Голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев закликав старших людей не радіти з приводу того, що їм досить суттєво підвищили пенсії. Адже більшість людей і надалі отримують мізерні виплати, яких аж ніяк не вистачає на якісне життя. До того ж надмірна “щедрість” держави, не підкріплена чіткими розрахунками, може потягнути за собою гіперінфляцію, при якій гроші перетворяться на “папірці”, а ціни на продукти й товари першої потреби різко зростуть.
У своєму дописі в Telegram Гетманцев нагадав, що у першому кварталі 2024 року середня пенсія в Україні зросла на 9,6% (+505 грн) порівняно з аналогічним періодом минулого року і зараз становить 5 743,3 грн. Попри те, цих сум недостатньо для забезпечення належного рівня життя пенсіонерів та виклики, що постають перед системою соціального забезпечення.
“За підсумками 2023 року, середня пенсія складала 31% від середньої зарплати, а має бути не менше 40%, аби забезпечувати належний рівень заміщення трудових доходів і прийнятний рівень життя на пенсії”, – написав він.
Голова податкової політики наголосив, що зростання реальних пенсій, зважаючи на повномасштабну війну, не є даністю – це радше виняток. Він навів приклад Німеччини під час Другої світової війни та колишньої Югославії у 1990-ті роки, де гіперінфляція “з’їла” усі заощадження, і практично занулила поточні доходи громадян.
“Пенсіонери, як інші категорії громадян, що отримують виплати за рахунок публічних фінансів (бюджету і солідарної пенсійної системи), будуть першими у ряду постраждалих від галопуючої інфляції. Бо такі доходи індексуються із благом, а у гіршому випадку фінансової і бюджетної кризи можуть бути заморожені”, – застеріг Гетманцев.
Також він зазначив, що середня пенсія не завжди відображає реальний стан пенсійної системи. До того ж більшість пенсіонерів (а це 63%) отримує пенсії набагато нижчі за середній рівень. Довгострокова проблема нереформованої пенсійної системи може “вибухнути” в будь-який момент, якщо держава не знайде механізмів регулювання економіки та соціальних виплат. Більш конкретних варіантів вирішення проблеми він не назвав.
Наприкінці лютого Кабінет міністрів ухвалив рішення про індексацію пенсій з 1 березня 2024 року. Це вже третя індексація за час повномасштабної війни, пенсії зросли на 9%.
А від 1 квітня в Україні збільшили мінімальну заробітну плату (з 7 100 до 8 000 гривень. Відповідно, зросли виплати для пенсіонерів, які старші за 65 років, та мають повний страховий стаж (30 років для жінок, 35 років для чоловіків). Для цієї категорії мінімальна виплата зросла з 2 840 до 3 200 гривень (40% від мінімальної зарплати). Також із 1 квітня 2024 року в Україні провели автоматичний перерахунок пенсійних виплат для громадян, які продовжують працювати після виходу на пенсію.
Водночас українські пенсіонери з категорії внутрішньо-переміщених осіб залишилися без пенсій у квітні цього року. Як пояснюють у відділеннях Пенсійного фонду Києва, ідентифікація, яку пенсіонери ВПО повинні були проходити у відділеннях “Ощадбанку” до 31 березня не спрацювала або спрацювала не у всіх.
Нагадаємо, раніше Гетманцев заявив, що з 2025 року українцям доведеться розраховувати на власні сили й розбиратися самотужки з проблемами, з якими зараз допомагають західні партнери.
У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…
Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…
Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…
Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн чоловіків віком від 25…
В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…
Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…