Обов’язок захисту Батьківщини стосується усіх громадян України, і вони здійснюють його через службу в Силах Оборони. Держава гарантує, що служба відбувається відповідно до закону. В Україні деякі категорії чоловіків можуть бути мобілізовані для служби тільки за місцем проживання, а такі військові можуть перевестися з інших частин додому, якщо належать до цих категорій.
Стаття 65 Конституції України передбачає, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону. Стаття 17 передбачає, що оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України. Захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. ЗСУ та інші військові формування ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян або з метою повалення конституційного ладу, усунення органів влади чи перешкоджання їх діяльності. Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у всіх Силах Оборони, а також членів їхніх сімей.
Під час воєнного стану усіх чоловіків від 18 до 60 років в Україні вважають військовозобов’язаними. Будь-кого з них можуть мобілізувати, якщо він визнаний придатним до служби та не має права на відстрочку. Чоловіків з відстрочкою не призивають по мобілізації.
Закон України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію визначає список підстав, за якими чоловіки та жінки мають право на відстрочку. Проте, такі особи мають право добровільно прийти в ТЦК та мобілізуватися до лав Сил Оборони, відмовившись від права на відстрочку. Проте, існують умови, передбачені статтею 23 цього закону, щодо служби таких військових. Дехто може бути призваний тільки за власним бажанням, а є список підстав, коли мобілізований має право служити тільки за місцем проживання ― відправляти на фронт або в будь-який інший регіон країни такого військовослужбовця не можна.
Стаття 23 закону визначає, що відстрочка означає, що військовозобов’язані не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, якщо в них наявна хоча б одна з підстав, цією статтею. В статті передбачено правила та умови, якщо такі особи підуть служити добровільно.
Військовозобов’язаний особисто вирішує, як користуватися правом на відстрочку ― його не можуть мобілізувати, якщо він довів її наявність документально. В територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки треба надати документи, які доводять наявність права на відстрочку. Таким чином військовозобов’язані доводять наявність відстрочки та отримують відповідний підтверджувальний документ у ТЦК.
Якщо ж люди з правом на відстрочку від мобілізації вступають до ЗСУ, вони служать в ЗСУ під час воєнного стану у строки встановлені законом, або поки не з’явиться підстава для звільнення. Умови щодо місця служби деяких таких військових передбачені законом.
Під час воєнного стану на законодавчому рівні підстави для звільнення не співпадають із підставами для відстрочки від мобілізації.
Абзац 10 статті 23 чітко визначає, що є 10 категорій військовозобов’язаних, які у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.
Такі чоловіки можуть добровільно отримати мобілізаційне розпорядження, але їх служба має проходити за місцем проживання. До них відносяться особи з відстрочкою за станом здоров’я та сімейними обставинами:
Адвокатка Наталя Лісова пояснила, як військовим, яких вже відправили служити в інше місце, скористатися правом на службу за місцем проживання, якщо воно є.
«Будь-яка підстава має бути підтверджена відповідними документами, посвідчені копії яких необхідно додати до рапорта про переведення». ― пояснює юристка.
Порядок дій такий:
1) за наявності відповідних підстав військовослужбовець має право подати рапорт та документи, що підтверджують дані обставини, командиру по команді з проханням про переведення у військову частину за місцем проживання.
2) Переведення може бути ускладнено відсутністю вакантних посад у іншій військовій частині за цим місцем проживання.
3) Варто отримати завчасно відношення у тій військовій частині, куди планується переведення, та долучити його до рапорта.
Народні депутати ухвалили у першому читанні законопроект №9363 "Про внесення змін до деяких законів України щодо цифровізації…
Удар по Дніпру балістичною ракетою "Орешнік" та заяви правителя РФ Володимира Путіна, на думку аналітиків, не…
Омбудсман України Дмитро Лубінець запропонував надати відстрочку від мобілізації для чоловіків, які раніше були незаконно…
ВПС США отримали перший екземпляр нової ракети Stand-in Attack Weapon, або SiAW. Виробник зброї Northrop…
Застосування "Орєшніка" може змусити Захід почати натякати на переговори. Про це заявив керівник Чеченської республіки…
Північнокорейський диктатор Кім Чен Ин звинуватив США в нагнітанні напруженості та провокаціях. Він зауважив, що…