Виїзд за кордон: чи може опікун дитини без батьківського піклування перетнути кордон

Через війну, яку розпочала РФ, в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Призову підлягають військовозобов’язані чоловіки, які отримують повістки. Для військовозобов’язаних в цей період діють певні обмеження щодо виїзду за кордон. Юристка Неля Романенко на порталі b2bconsult розповіла, чи може виїхати за кордон опікун/усиновитель 7-ми річної дитини, позбавленої батьківського піклування.

Романенко пояснила, що правилами перетинання державного кордону громадянами України, які затверджені постановою Кабміну від 27 січня 1995 р. № 57, а саме у пункті 2-1, 2-2 визначено перелік осіб, які мають право перетинати кордон під час воєнного стану.

«Пунктом 2-6 Правил №57 визначено, що у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також пункті 2-14 цих Правил», – сказала вона.

За словами юристки, водночас абз. 9 ч. 1 ст. 23 закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років.

«Згідно Пункту 2-14 Правил № 57 пропуск через державний кордон жінки (у тому числі тієї, яка є усиновлювачем, опікуном, піклувальником, однією з прийомних батьків або однією з батьків-вихователів) та/або чоловіка, який є одиноким батьком, одиноким усиновлювачем або опікуном, піклувальником, прийомним батьком чи батьком-вихователем (за умови, що він не перебуває у шлюбі та самостійно виховує та утримує дитину без участі матері), із числа зазначених у цьому пункті осіб, які мають або виховують дитину/дітей віком до 18 років, під час їх виїзду за межі України з метою відвідування таких дітей, які перебувають за межами України, або для супроводження таких дітей для виїзду за межі України здійснюється уповноваженими особами Держприкордонслужби за наявності відповідних підтвердних документів», – пояснила Романенко.

Експертка додала, що згідно з пунктом 6 Правил № 57 передбачено, що виїзд з України дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які не досягли 16-річного віку, здійснюється:

  • які перебувають під опікою, піклуванням за рішенням органів опіки та піклування, – у разі пред’явлення оригіналу рішення/розпорядження про встановлення опіки (піклування) або його нотаріально засвідченої копії та у супроводі опікуна або піклувальника (підпункт 4 пункту 6 Правил);
  • які перебувають під опікою, піклуванням за рішенням суду, – у разі пред’явлення рішення суду про встановлення опіки (піклування) або його нотаріально засвідченої копії та у супроводі опікуна або піклувальника (підпункт 5 пункту 6 Правил).

За словами Романенко, виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з прийомних батьків, батьків-вихователів здійснюється за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з них відсутній у пункті пропуску через державний кордон.

«Виїзд з України дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які не досягли 16-річного віку, зокрема тих, що проживають (перебувають) у районах проведення антитерористичної операції, попередньо повинен бути погоджений із службою у справах дітей відповідної місцевої держадміністрації або міської (за винятком міст районного значення) ради у порядку, визначеному Мінсоцполітики», – сказала вона.

Юристка додала, що опікун та усиновлювач мають право на перетин кордону.

Лисенко Катерина

Recent Posts

Замість тимчасового прихистку: українців у Чехії попередили про важливі зміни

Українці, які знайшли притулок у Чехії через війну, тепер можуть отримати спеціальний дозвіл на довгострокове…

14 хв. ago

Загальна мобілізація в Україні: тепер не всі жінки зможуть виїхати за кордон

В умовах воєнного стану в Україні було запроваджено обмеження на поїздки за кордон для певних…

24 хв. ago

Українці можуть заробити понад 3000 євро на місяць: кого шукають австрійські роботодавці

Після початку повномасштабної війни 2022 року багато українців залишили свої домівки та виїхали за кордон.…

33 хв. ago

Гончаренко не добирає слів: нагадав Шмигалю про надвисоку зарплату Смілянського

Підвищення заробітних плат вчителям в Україні обговорюється уже давно. Однак поки це залишається на рівні…

41 хв. ago

До свят було дорого, а тепер – копійки: український ринок завалять дешевими яйцями

Українці можуть трохи видихнути: яйця в супермаркетах почали суттєво дешевшати. Наразі ціна нефасованих яєць категорії…

48 хв. ago

Трамп цього точно не пробачить: що утнув Путін

Президент США Дональд Трамп уперше прокоментував свою зустріч із Володимиром Зеленським у Ватикані. У заяві,…

57 хв. ago