Будинків уже немає, а платіжки – є: експерт розкрив дику схему комунальників із боргами за ЖКГ

Комунальні підприємства виставляли рахунки українцям в окупованих містах до кінця 2023 року.

Про це повідомив голова Союзу споживачів комунальних послуг України Олег Попенко в інтерв’ю Коммерсант України.

За його словами, Україна зіткнулася з масштабною кризою заборгованості за комунальні послуги, яка зачіпає близько половини населення країни. Особливо гостро проблема постала для громадян, чиє житло залишилося на окупованих територіях або було зруйноване.

“Борги у людей як були, так і залишилися. Аудит заборгованостей не проводився, і реальна картина відсутня з січня 2022 року”, – зазначає експерт.

Борги за комуналку / Фото: FreepikБорги за комуналку / Фото: Freepik
Борги за комуналку / Фото: Freepik

При цьому комунальні підприємства в окупованих містах, включаючи Маріуполь, Сєвєродонецьк, Бердянськ та Харківську область, продовжували виставляти рахунки споживачам аж до кінця 2023 року.

Ситуація ускладнюється тим, що значна частина боргів може бути необґрунтованою.

“Я впевнений, що в населення мільярди боргів, які не мають до них жодного стосунку, але люди змушені їх платити. І ніхто ніколи ці борги не скасує, навіть не сподівайтеся. Держава і монополісти їх формували не для того, щоб списувати… На жаль, якщо є борг, і неважливо, як він з’явився, відключати будуть від послуг. Це питання ніхто і ніяк не контролює. І якихось змін навіть не варто очікувати, бо немає системи, яка могла б змінити ситуацію”, – підкреслив Попенко.

На його думку, без втручання держави вирішити проблему незаконних нарахувань та відключень неможливо, проте найближчим часом змін очікувати не варто.

“Без ролі держави вирішити питання незаконних нарахувань, незаконних відключень неможливо. Але державою керують ті ж, хто це все і робить. Існує залежність між тими ж обленерго, облгазами та державою. Тому що власники компаній-постачальників послуг – це донори державної системи, і держава грає за їхніми правилами. Адже вся законодавча база прописана під монополістів, а не під споживачів. Ніхто не думає, як зробити краще. Відключати від комунальних послуг за борги – це найпростіший вихід”, – зазначив експерт.

Він також звернув увагу, що кількість виконавчих проваджень у судах зросла на 500 тисяч, досягнувши приблизно 700 тисяч справ. При цьому відсутня статистика про те, скільки з цих справ стосується майна на окупованих територіях або незаконно нарахованих платежів.

“І ці суми будуть висіти тягарем на українцях. А коли є виконавче провадження, вже нікуди не подінешся. Українців змушуватимуть платити”, – додав Попенко.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

Потраплять у першу хвилю: кого першочергово мобілізують у травні

Мобілізаційні заходи у травні продовжаться повним ходом. При цьому деякі військовозобов'язані можуть першочергово отримати повістку…

47 секунд ago

Розкрито, чому насправді Трамп прийшов на похорон Папи у синьому костюмі

Під час трансляції похорону Папи Римського багато глядачів звернули увагу на незвичну деталь: Дональд Трамп…

60 хв. ago

Мінімалку заморозили на рівні 8 тисяч гривень: коли українцям чекати підвищення зарплати

Стало відомо, яке зростання заробітної плати в Україні прогнозує Національний банк. Про це йдеться в Інфляційному звіті НБУ…

1 годину ago

Тарифи на світло у 2025 році: чи є підстави для чергового підвищення

Українці вже майже рік платять за електроенергію за тарифом 4,32 гривні за кВт. Чи є…

2 години ago

Податки з’їдають майже третину зарплати: скільки забирає держава у 2025 році

У 2025 році українці сплачують більше податків, ніж раніше. Основною зміною стало зростання військового збору…

2 години ago

ТЦК не зупинять ні вік, ні хвороби: чоловікам 50+ масово готують повістки – куди відправлять

Попри воєнний стан та загальну мобілізацію, військовозобов’язані чоловіки у віці 50+ мобілізуються за дещо відмінною…

2 години ago