В Україні ліквідують 40 відсотків вишів: у Міносвіти розповіли, кого розформують насамперед

У Міносвіти анонсували реформу вищої освіти. Зокрема, вона передбачає скорочення кількості вищих навчальних закладів, приєднання малопотужних вишів до більш потужних, а також підсилення матеріальної бази укрупнених вишів. Крім того, кількість закладів вищої освіти в містах буде прив’язана до кількості населення міста.

Про це, зокрема, повідомив у своєму Facebook ректор Херсонського державного університету Олександр Співаковський, пише портал Todya.

Відповідно до планів Міносвіти, в Україні зі 164 вишів має залишитись не більше 100. Про це йшлося на засіданні “Союзу ректорів вищих навчальних закладів України” за участю міністра освіти Оксена Лісового.

Так, за словами Співаковського, вже цьогоріч об’єднають заклади вищої освіти у Дніпрі, Миколаєві, Одесі, Харкові, Кривому Розі, Львові, Житомирі, Луцьку, Кам’янці-Подільському, Рівному та Умані.

Зокрема, влада має намір ліквідувати виші, в яких навчається менше 5 тисяч студентів. Їх приєднуватимуть до більших закладів освіти. Принципи приєднанням будуть такі:

  • соціально-гуманітарні, педагогічні та природничі заклади освіти приєднають до класичних університетів;
  • технічного та будівельного профілю – до політехнічних вишів;
  • аграрні, харчові та ветеринарні приєднають до технологічних вишів.

Для укрупнених вишів передбачені інвестиції. Так, за перші півроку після укрупнення вони мають отримати по 1,5 млн доларів інвестиційних коштів. Крім того, у містах планують сформувати укрупнені інноваційні центри, в які буде вкладено по 5 млн доларів інвестицій.

Кількість вишів у містах залежатиме від чисельності населення міста

Так, заступник міністра освіти Михайло Вінницький  запропонував градацію кількості вишів в залежності від кількості населення. Зокрема, у містах, в яких проживає від 100  до 350 тисяч населення, має бути не більше двох вишів. У більших містах може бути більше вишів різного профілю.

“У містах з кількістю жителів понад 350 тисяч може формуватися мережа вишів, яка передбачає заклади трьох типів: навчальні інститути, які мають тісний зв’язок із роботодавцем, дослідницькі університети та міжгалузеві (світоглядні) або спеціалізовані (наприклад, музичні) академії”, —запропонував чиновник.

У Міносвіти вважають, що в навчальних закладах вищої школи, крім містоутворюючих та спеціалізованих академій, має навчатись не менше за 5 тисяч студентів. В Україні є виші, в яких налічується й по 25 тисяч студентів, але є й чимало таких, де кількість студентів не досягає навіть 5 тисяч. У Міносвіти таке розпорошення коштів вважають неприпустимим. Середня чисельність студентів має бути не меншою за 10 тисяч.

“Наша мета — середня кількість студентів в одному виші України на рівні 10 тисяч. Зараз у закладах МОН середня кількість — 6 648. Є й такі, які мають понад 25 тисяч студентів, але середня цифра надто низька, що негативно впливає на можливості вибору дисциплін студентами і розпорошує цінний людський та матеріальний ресурс”, — уточнив Вінницький.

Ольга Степанова

Recent Posts

Сповідь без священника. У Швейцарії церква встановила цифровий аватар Ісуса

У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…

4 години ago

Забудьте про пільги: пенсіонерів зроблять ще біднішим – за що тепер змусять заплатити

Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…

4 години ago

Грабіжницькі націнки: магазини штучно завищують ціни на основні продукти

Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…

4 години ago

Від мобілізації не втекти: дані, які важко заперечити – скільки українців ще призвуть

Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн ​​чоловіків віком від 25…

4 години ago

За американське авто можуть відібрати права: на що звернути увагу

В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…

5 години ago

Відповідь обов’язково буде: у Москві брязкають зброєю, сиплють погрозами та лякають світ Путіним

Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…

5 години ago