Юрист назвав способи, за якими ТЦК вилучатимуть авто на потреби ЗСУ

12 червня 2024 року набув чинності Закон №10449, який надав територіальним центрам комплектування (ТЦК) право вилучати автомобілі у населення для задоволення потреб ЗСУ. Ця норма викликала неоднозначну реакцію в суспільстві та дискусії щодо її конституційності.

Про це розповів юрист Main Business Partner Олександр Маліновський.

Чи не суперечить закон Конституції

Закон викликав суперечки в суспільстві щодо його конституційності, однак Комітет з питань національної безпеки, оборони й розвідки Верховної Ради України дійшов висновку, що вилучення авто не суперечить Конституції та є виправданим заходом в умовах воєнного стану. Хоча закон передбачає переважне вилучення вантажних автомобілів та спецтехніки, він не містить чітких обмежень, що призвело до активної перереєстрації транспортних засобів.

Згідно зі статистикою Головного сервісного центру МВС, у квітні 2024 року кількість реєстраційних дій зросла на 42%.

Маліновський зазначив три основні способи, за якими транспортний засіб може бути переданий на потреби військових формувань:

  • Вилучення – це безоплатне позбавлення підприємств державної форми власності права господарського відання або оперативного управління майном для забезпечення потреб військових формувань. Вилучення здійснюється без відшкодування вартості, за рішенням вищого командування ЗСУ або окремих підрозділів, за погодженням з місцевою адміністрацією, та з обов’язковим складанням акту вилучення. Вилучене майно підлягає поверненню протягом 30 днів після оголошення демобілізації.
  • Примусове відчуження – це позбавлення права власності на майно, яке переходить у власність держави з попереднім або наступним відшкодуванням його вартості. Примусове відчуження може здійснюватися як у громадян, так і у бізнесу, з обов’язковим складанням акту відчуження та оцінкою вартості майна. Відчужене майно поверненню не підлягає.
  • Добровільна передача – оформлюється відповідним наказом на підприємстві й передбачає добровільне надання транспортного засобу для потреб військових.

ТЦК, територіальні органи СБУ та підрозділи розвідувальних органів можуть вилучати транспорт у громадян, які мають у власності два чи більше автомобілів. Перед вилученням обов’язково проводиться оцінка автомобіля, з пріоритетом надається транспортним засобам, що найбільше відповідають потребам ЗСУ, таким як:

  • пікапи;
  • вантажівки;
  • мікроавтобуси.

Автомобіль не вилучатиметься, якщо він є єдиним джерелом доходу або єдиним транспортним засобом у власності громадянина.

Місцеві державні адміністрації згідно з Мобілізаційним планом визначають:

  • кількість транспортних засобів;
  • їх тип;
  • марку;
  • модель.

Органи МВС та Міністерство розвитку громад та інфраструктури інформують ТЦК та СБУ про наявність транспорту, придатного для доукомплектування ЗСУ. Закон також встановлює обмеження на відправлення, передачу прав власності та інші дії з транспортом, що може бути залучений для потреб армії.

Позитивною новиною стало зобов’язання Кабінету Міністрів України розробити порядок компенсації шкоди, завданої транспортним засобам, залученим під час мобілізації. На даний час ці питання не мають комплексного врегулювання.

Таким чином, новий закон надає державі широкі повноваження у вилученні транспортних засобів у громадян для потреб ЗСУ, водночас викликаючи низку юридичних та суспільних питань.

Ольга Степанова

Recent Posts

Стало відомо, чим Путін розплачується з Кімом за зброю та солдатів

Росія поставила Північній Кореї понад мільйон барелів нафти за зброю і солдатів. Про це повідомляє…

9 хв. ago

“Не створені для війни”: українські волейболісти пояснили свою втечу з країни

Волейболісти "Решетилівки" Андрій Оробко та Дмитро Шаврак розповіли, чому втекли з України. Гравці не повернулися до країни після волейбольного матчу Кубка…

17 хв. ago

Це не просто трюк: Орбан відреагував на заяву Путіна про удар балістикою по Україні

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відреагував на удар балістичною ракетою Росії по Дніпру. За словами угорського…

29 хв. ago

Над Буковелем помітили дивний літак: фото викликали обговорення у мережі

Над Буковелем, популярним всесезонним курортом у серці Карпат, помітили літак, не схожий на військовий. Відповідні…

38 хв. ago

Путін «попереджатиме» українців про «Орєшнік». Пєсков повідомив деталі

Прессекретар глави РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що російська армія «відпрацьовує механізми оповіщення» українців про загрозу ударів балістичними…

46 хв. ago

Польща видає “сірі паспорти” для українців: хто має право і що потрібно для отримання

В Україні для громадян, які змушені були покинути свої домівки через війну та отримали статус…

53 хв. ago