Уряд Німеччини готується до суттєвої зміни політики щодо українських біженців. Влада країни дає зрозуміти, що можливість отримувати соціальні допомоги без роботи незабаром буде обмежена, а сам статус тимчасового захисту для українців може бути переглянутий після завершення війни, повідомляє rfi.
Наразі у Німеччині проживає понад 1,16 млн українських громадян. Більшість із них отримує щомісячну соціальну допомогу — понад 500 євро на дорослого та близько 300 євро на дітей. Водночас офіційну роботу з усієї кількості прибулих українців після початку повномасштабної війни отримали лише близько 300 тисяч осіб.
Зміни передбачають, що українці, які не мають поважної причини для непрацевлаштування, незабаром зіткнуться з вибором: або знайти роботу та перестати отримувати соціальні виплати, або повернутися додому, у регіони, де немає активних бойових дій.
Окрім того, для українців ускладнять доступ до безкоштовної освіти, зокрема мовних курсів. Раніше держава надавала можливість кілька разів пройти курси німецької мови безкоштовно, а тепер така можливість буде доступною лише тим, хто вже має роботу або конкретну пропозицію працевлаштування. В інших випадках навчання стане платним і може коштувати близько 5 тисяч євро.
Експерти пояснюють такі кроки тим, що Німеччина хоче стимулювати українців інтегруватися в суспільство та економіку, а не залежати лише від соціальних програм.
Крім того, якщо ситуація в Україні покращиться й воєнний стан буде скасовано, може бути переглянутий і сам статус тимчасового захисту («параграф 24»). У такому випадку Німеччина, як і низка інших європейських країн, може припинити підтримку українських біженців за спрощеною процедурою вже найближчими роками.
Поки що остаточні рішення не ухвалені, але уряд Німеччини дедалі активніше наполягає на обов’язковому працевлаштуванні українців, які перебувають у країні.