З якого віку діти можуть пам’ятати себе та те, що з ними відбувається

Мозок людини вчені вивчають досі й щороку проводиться багато досліджень на тему пам’яті. Одна з найцікавіших тем для науковців – це чому дорослі не пам’ятають себе у ранньому дитинстві. Інколи буває так, що людина пам’ятає тільки деякі ситуації та епізоди.

З якого віку діти можуть себе пам’ятати та ситуації зі свого життя, розповідає Nasha mama.

Чому ми не пам’ятаємо своє раннє дитинство

Більшість вчених вважають, що інфантильна амнезія відіграє у житті людини захисну функцію. Тому своє народження і перші місяці, та й роки життя – людина не пам’ятає.

Як пояснюють психологи та науковці з інших областей, є переконливі пояснення цього факту.

По-перше, народження – це насправді психологічна травма для новонародженого. І щоб вижити, її треба забути.

По-друге, дитина народжується безпорадною і повністю залежить від дорослих. Завдяки сучасній медицині дитяча смертність суттєво скоротилася, а ще століття тому новонароджених розглядали з погляду природнього відбору – може виживе, а може ні.

Якби мозок і нервова система немовля були готові до усвідомлення та запам’ятовування всіх численних загроз життю, на які він поки що відреагувати не може і навіть допомогти собі не може, то його психіка просто не витримала б.

Маленька дитина не вміє переживати страх спогадів відповідними способами, тому переживання реалізовувалися б на фізіологічному рівні, а це значно знижує шанси на виживання.

Можливість запам’ятовувати з’являється лише тоді, коли дитина починає активно реагувати на загрози. Природа перестає оберігати малюка від спогадів і включає нову функцію: “Можеш протистояти? Тоді запам’ятовуй, як це робити!”

Швидше за все, саме з цих “епізодів” пам’яті та починається процес запам’ятовування. Деякі дорослі можуть згадати певні моменти у житті, коли вони були дуже сильно налякані й пережили цей страх або коли їм прийшлося себе захищати.

З якого віку у дитини можуть бути перші спогади

Як правило, людина пам’ятає фрагменти подій, починаючи з 3,5 роки. “Приблизно” тут ключове слово, оскільки більшість науковців сходяться у тому, що межі інфантильної пам’яті дуже мінливі.

Для когось це може бути й 3 роки, а для когось і всі 5 років. Деякі дослідники впевнені, що межа інфантильної амнезії – 2,5 роки. Є навіть роботи, у яких вказується значно менший вік – 2 роки.

Це не дивно, адже кожна дитина має свій режим збереження спогадів дитинства для “дорослої версії себе”.

Якщо хтось переживає, що абсолютно нічого не пам’ятає до 7 років, то є й такий факт – у деяких людей перші повноцінні спогади припадають на 7 років. І це не відхилення, а особливості пам’яті.

До того ж не існує різкого переходу від “чистого листа” до “пам’ятаю все”, тому дитячі спогади часто бувають “плямисті”.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

Ці хронічні хвороби “допомагають” підчепити метапневмовірус: перевірте себе

В Україні вже зафіксовані випадки зараження метапневмовірусом, який масово поширюється у світі. Деякі хронічні захворювання можуть лише…

18 хв. ago

Директор «Укрпошти» залякує владу своїми зв‘язками, через можливе звільнення

Гендиректор «Укрпошти» Ігор Смілянський опублікував на Facebook-сторінці пост, де натякнув і владі, і суспільству на свої впливові «звʼязків у…

20 хв. ago

Нова мобілізація із січня: кого не призвуть у 2025 році

Україна продовжує загальну мобілізацію через війну з Росією, що триває, але певні групи чоловіків можуть…

30 хв. ago

Має їсти кожен: дієтолог назвала продукти, які зміцнюють кістки та суглоби

Здорові суглоби та кістки - основа повноцінного активного життя. Хвороби суглобів значно "помолодшали", тому варто…

31 хв. ago

Хто з чоловіків має право виїхати за кордон від січня 2025-го: юрист назвав категорії

В Україні чоловіки віком від 18 до 60 років обмежені у виїзді за кордон. В…

33 хв. ago

32-річний чоловік цьогоріч стане батьком 100 дітей: як йому це вдалося (фото)

Один із найвідоміших у світі донор сперми розповів, що цього року стане татом 100 дітей.…

39 хв. ago