“Або не буде електрики, або будуть ринкові ціни”: українцям розповіли, до чого готуватись

Українських побутових споживачів (будинки, квартири тощо) будуть змушені перевести на ринкові тарифи на електроенергію – інакше країна залишиться без енергопостачання. Очікувати ж нових розцінок слід протягом найближчих 1-1,5 року.

Про це розповів директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко. Він зазначив: якщо ж такий перехід відбудеться, то, найімовірніше, не буде одномоментним.

“Я абсолютно впевнений, що це станеться. Тому що у нас є дуже простий вибір: або не буде електрики, або будуть ринкові ціни. Думаю, що вони десь протягом року-півтора (ринкові тарифи. – Ред.) будуть з’являтися. Можливо, з якимось перехідним періодом. Але я не бачу тому альтернатив”, – визнав експерт.

При цьому він запевнив, що для частини клієнтів перехід на ринкові тарифи означатиме зниження ціни. Проте загалом, “усі мають купувати електрику на ринку”.

Водночас, зазначив Харченко, перехід на ринкові тарифи має супроводжуватись адресною підтримкою тих, для кого нові розцінки виявляться непосильними. Тим паче, що це виявиться дешевше, ніж компенсувати поточний низький тариф.

“Дешевше дати повну підтримку, скажімо, ветеранам, пенсіонерам, – навіть на 90% компенсувати ринкові ціни. Але при цьому для державного бюджету це буде в 2,5-3 рази менше навантаження, ніж низькі тарифи, які ми зараз маємо. Адже надходження збільшаться”, – пояснив він.

Крім того, зазначив Харченко, практика багатьох держав свідчить, що під час переходу на ринкові ціни починається, зокрема, скорочення споживання. Що для України, за його словами, є “дуже актуальною історією”.

Раніше ж нардеп від “Слуги народу”, член Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Богдан Кицак повідомив, що в найближчому майбутньому побутовий тариф на електрику може зрости до 6,5 грн/кВт*год. Причина – євроінтеграційні зобов’язання України, зокрема, щодо запровадження ринкових тарифів на світ для населення.

“Оскільки ми рухаємося до Європейського Союзу, ми маємо зобов’язання від різних наших кредиторів для того, щоб ми нормалізували наш тариф… Це буде довготривала процедура поступового підвищення, але вона може відбуватися в практичній площині тільки якщо нас постійно фінансово підтримуватимуть або якщо буде задіяно процедуру російських репарацій”, – зазначив депутат.

Зі свого боку, СЕО енергокомпанії Yasno Сергій Коваленко попросив українців та експертів з обережністю ставитися до тарифних прогнозів, оскільки вони можуть призводити до панічних настроїв серед людей. У такому стані клієнти енергокомпаній починають перевантажувати телефонні лінії підтримки, що заважає фахівцям вирішувати справжні проблеми споживачів.

Романчук Микола

Recent Posts

В Україні зареєстрували перші ліки на основі канабісу

В Україні зареєстрували перший медичний препарат на основі медичного канабісу. Це оральні краплі іспанського виробництва. Про…

2 хв. ago

З’їхав із глузду? Біограф Маска зробив заяву після його скандальних публікацій

Останніми тижнями мільярдер Ілон Маск вирішив перенаправити увагу від проблем в Сполучених Штатах до того, що відбувається…

4 хв. ago

Bloomberg назвав проблеми, які чекають на економіку РФ у 2025 році

Агресія проти України зумовила економічний бум в Росії, побудований на державному стимулюванні. Однак з'являються ознаки,…

6 хв. ago

Торгував ухилянтами: Генпрокуратура висунула Дубинському нове звинувачення

Прокурори Офісу Генерального прокурора передали до суду обвинувальний акт проти народного депутата України Олександра Дубинського…

7 хв. ago

Геофізики виявили загадкові аномалії в надрах Землі: що приховує мантія

Вчені з Федерального інституту технології Цюриха (ETH Zurich) створили нові моделі нижньої мантії Землі, які…

9 хв. ago

Чи справді в Україні запроваджують графіки відключення газу: заява ЦПД

У Центрі протидії дезінформації України спростували інформацію про запровадження графіків відключення газу нібито у звʼязку з припиненням…

43 хв. ago