Мобілізують з ВІЛ, туберкульозом та розумово відсталих – нардеп закликав МО та МОЗ “повернути розум”

ТЦК вже почали обдзвонювати керівників підприємств, у яких 14 листопада закінчується бронювання, та анонсують мобілізацію всіх військовозобовʼязаних. Народний депутат Олександр Федієнко 12 листопада зазначив, що має звернення з цього приводу від одного з елеваторів, та підприємства ОПК, працівників яких вже мобілізували. Крім того, за словами нардепа, наразі через ВЛК до війська потрапляють люди зі страшними хворобами.

“Впевнений, що багато хто знає, що механізм бронювання, призупинено на час перевірки. Перевірити звісно треба. Але тут теж питання… Якщо визначати критичність по грошах, то залишаться одні мегамаркети. Доходить до того, що керівник звільняє співробітників, та якось переховує, щоб не зупинити роботу підприємства. ”, – зазначив Олександр Федієнко.

На думку народного депутата, на час перевірки, рішенням КМУ треба подовжити терміни бронювання. Підняв він ще одне складне питання: наказ № 402 МО який був прийнято разом з МОЗ.

“Я не знаю зовнішні фактори за якими приймали це рішення. Бо вже тоді, одразу, керівники ТЦК казали, що це повна дурість. Що маємо, мобілізація, ВІЧ, з відкритою формою туберкульозу, нещодавно мобілізували людину яка не чує, та людину де у висновку ВЛК написано, «розумова відсталість такої-то ступені, ускладнене порушення мовлення, часткова атрофія мозоку, ітд. Сподіваюсь, що представники МО та МОЗ приділять увагу цьому наказу 402. Зі свого боку можу запропонувати їм виконати будь яке завдання на полігоні, з умовами, коли вони не чують, а командир дає команду”, – написав Олександр Федієнко.

Міноборони оновило наказ №402: «обмежено придатних» із 4 травня немає

Міністерство оборони України внесло зміни до свого наказу №402, який регламентує роботу військово-лікарських комісій (ВЛК). Ці зміни набирають чинності 4 травня – одночасно з ухваленим 21 березня законом «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист», який президент України Володимир Зеленський підписав 2 квітня (опублікований документ був 3 квітня). 

Головною новацією документа є те, що майже повністю (за винятком чотирьох випадків) скасовано індивідуальну оцінку придатності, коли ВЛК могла обирати між формулюваннями «непридатний» та «обмежено придатний» (а також «обмежено придатний» чи «придатний»).

Також у багатьох випадках формулювання «обмежено придатні» до служби за умов воєнного стану замінили на таке: «Придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони». Людина з таким записом у військовому квитку може бути мобілізована, якщо у війську є потреба в поповненні саме цих підрозділів.

Уряд ухвалив рішення про часткову зупинку критеріїв бронювання

8 жовтня 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв рішення, яке передбачає часткову зупинку дій критеріїв бронювання працівників до 15 листопада. В рамках цього рішення передбачено застосування норм, що застосовуються підприємства, установи та організації, які є критичними для економіки.

Відтепер центральних органів виконавчої влади, за деякими міністерствами, не має права розглядати критичні випадки підприємства до розв’язання зазначених питань. Також у разі виявлення фактів необґрунтованого бронювання військовозобов’язаних, їх відстрочки від призову можуть бути анульованими.

В Україні розгорається нова хвиля обурення через мобілізацію, яка, здається, дісталася до тих, кого навряд чи можна назвати «придатними» для армії. Народний депутат Олександр Федієнко виступив із критикою, закликавши Міністерство оборони та Міністерство охорони здоров’я «повернути розум» до процесу мобілізації та переглянути вимоги до новобранців. Про це він написав у своєму зверненні, повідомляючи, що, за його інформацією, до лав армії потрапляють люди з важкими хворобами — від відкритої форми туберкульозу до розумової відсталості.

За словами Федієнка, керівники територіальних центрів комплектування (ТЦК) уже почали дзвонити на підприємства з анонсами масової мобілізації. 14 листопада завершується термін бронювання для багатьох працівників, тож готують до призову всіх військовозобов’язаних, незалежно від стану їхнього здоров’я. Депутат отримав скарги від співробітників підприємств, які потрапили під мобілізацію, і заявив, що проблема системна.

«Ситуація доходить до абсурду. Працівники підприємств змушені ховатися або звільнятися, щоб уникнути зупинки виробництва. А тим часом у армію беруть навіть тих, хто за здоров’ям явно не відповідає вимогам,» — зазначив він у зверненні.

Особливе занепокоєння викликає наказ № 402, який дозволяє мобілізувати людей із серйозними медичними протипоказаннями. Федієнко розповідає, що серед новобранців виявили людину з розумовою відсталістю, у якої діагностовано атрофію мозку та порушення мовлення. Ще один приклад — людина, яка має відкриту форму туберкульозу.

Депутат зазначив, що навіть деякі військові лікарі в ТЦК вважають цей наказ абсурдним і що він потребує негайного перегляду. Федієнко запропонував представникам МО та МОЗ самим спробувати виконати бойове завдання в умовах, які вони нав’язують людям із серйозними медичними обмеженнями, «коли командири дають накази, а ти навіть не чуєш їх».

Нагадаємо, що зміни до наказу № 402, які набули чинності з травня, скасували індивідуальну оцінку придатності, залишивши формулювання «придатний» навіть для обмежено придатних людей. У багатьох випадках це означає, що людей, які мають значні медичні проблеми, мобілізують для виконання завдань у допоміжних підрозділах, де вкрай необхідне поповнення.

Ковальчук Світлана

Recent Posts

Туристка заплатила 8300 доларів за ніч у готелі, переплутавши валюту

Жінка з Китаю переплутала символ китайського юаня з корейською воною, коли бронювала готельні апартаменти в…

2 хв. ago

Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять

Якщо військовозобов’язаний не сплачує штраф за адміністративне порушення протягом 15 днів, передбачених законом, ТЦК та…

10 хв. ago

Пентагон розкрив деталі про “новітню” російську ракету “Орешник”

Вранці 21 листопада Росія здійснила ракетну атаку на Дніпро, під час якої використала нову ракету…

13 хв. ago

Олексій Кущ розповів, чому в Україні за час війни побільшало багатих людей

Фінансовий експерт Олексій Кущ пояснив, що завжди під час війни суспільство дуже поляризується, тому в…

21 хв. ago

“Бусифікацію” обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації

В Україні можуть відмовитись від силової мобілізації громадян, яку в народі прозвали "бусифікацією". Нові методи…

29 хв. ago

Гроші зникли, а ви й не знали: чому частина ВПО залишилася без виплат

Частина ВПО в Україні припинила отримувати державну допомогу на проживання. Ця допомога, що становить 2000…

34 хв. ago