В Україні прискорилось зростання цін: як здорожчала їжа

У вересні 2024 року споживча інфляція в Україні у річному вирахуванні прискорилася до 8,6% – з 7,5% у серпні. Наприклад, зростання вартості сирих продуктів харчування збільшилося до 7,1%. У місячному ж вимірі всі ціни зросли на 1,5%. Головна причина – прискорення продовольчої інфляції через обмежену пропозицію продовольчої продукції.

Про це повідомили у Нацбанку. Там зазначили: фундаментальний інфляційний тиск також “посилився сильніше, ніж прогнозувалося”. Зокрема, показник базової інфляції у вересні зріс до 7,3% із 6,5% у серпні.

“Така динаміка зумовлювалася подорожчанням оброблених продуктів харчування під впливом більшої вартості продовольчої сировини, а також подальшим зростанням виробничих витрат, зокрема на енергозабезпечення та оплату праці. Підтримували ціновий тиск і ефекти перенесення від послаблення обмінного курсу гривні в попередні місяці”, – розповіли в НБУ.

Як розповіли у Нацбанку, стрімко прискорилося зростання цін на сирі продукти харчування – до 7,1%. Причина – спекотна погода без дощів, яка позначилася на:

  • врожайності;
  • терміни дозрівання;
  • якісних параметрах низки овочів та фруктів, що відбилося на їх пропозиції.

“Зокрема, швидше дорожчали овочі борщового набору та помідори, залишалися високими й темпи зростання цін на огірки. Зростання вартості сировини та виробничих витрат вплинуло на ціни на борошно та крупи. Здорожчання молока пришвидшилося через обмежену пропозицію за одночасного збереження високого попиту з боку молокопереробних підприємств та активізацію експорту. Відновилося зростання цін на курятину, натомість свинина надалі дешевшала. Також тривало зниження цін на цукор та яйця завдяки високій пропозиції”, – повідомили в НБУ.

Також прискорилося зростання цін на фармацевтичну продукцію, медичні товари та обладнання. Імовірними причинами цього, зазначається, є “курсовий фактор та зростання захворюваності”.

А ось зростання цін на пальне, наголошується, сповільнилося. “Перший етап підвищення акцизного податку на пальне з вересня відобразився насамперед на подорожчанні автогазу, водночас низькі ціни на нафту та високі запаси стримували подорожчання бензину та дизеля”, – пояснили в регуляторі.

Водночас, зазначається, інфляційний тиск у найближчі місяці зберігатиметься. Причини цього:

  • збільшення бюджетних видатків;
  • “подальше загострення диспропорцій на ринку праці”;
  • очікуване збільшення дефіциту електроенергії під час опалювального сезону.

“Монетарна політика НБУ спрямовуватиметься на утримання помірної інфляції цього року, поступове її сповільнення з другої половини 2025 року та подальше повернення до цілі 5%”, – констатували в НБУ.

Романчук Микола

Recent Posts

Нехороші новини для тих, хто худне: ось, що вам весь час заважає

Відновлення ваги після дієти або програми схуднення є дуже поширеним явищем. Згідно з новими дослідженнями, "пам’ять" жирових клітин…

1 хв. ago

І сюди дісталися: додаткові податки на подарунки та спадщину доведуть до відчаю

Чимало українців, можливо, не знають, що спадкове майно оподатковується. Хоча спеціального збору за спадок немає,…

10 хв. ago

Стало відомо, чим Путін розплачується з Кімом за зброю та солдатів

Росія поставила Північній Кореї понад мільйон барелів нафти за зброю і солдатів. Про це повідомляє…

19 хв. ago

“Не створені для війни”: українські волейболісти пояснили свою втечу з країни

Волейболісти "Решетилівки" Андрій Оробко та Дмитро Шаврак розповіли, чому втекли з України. Гравці не повернулися до країни після волейбольного матчу Кубка…

27 хв. ago

Це не просто трюк: Орбан відреагував на заяву Путіна про удар балістикою по Україні

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відреагував на удар балістичною ракетою Росії по Дніпру. За словами угорського…

39 хв. ago

Над Буковелем помітили дивний літак: фото викликали обговорення у мережі

Над Буковелем, популярним всесезонним курортом у серці Карпат, помітили літак, не схожий на військовий. Відповідні…

48 хв. ago