В Україні прискорилось зростання цін: як здорожчала їжа

У вересні 2024 року споживча інфляція в Україні у річному вирахуванні прискорилася до 8,6% – з 7,5% у серпні. Наприклад, зростання вартості сирих продуктів харчування збільшилося до 7,1%. У місячному ж вимірі всі ціни зросли на 1,5%. Головна причина – прискорення продовольчої інфляції через обмежену пропозицію продовольчої продукції.

Про це повідомили у Нацбанку. Там зазначили: фундаментальний інфляційний тиск також “посилився сильніше, ніж прогнозувалося”. Зокрема, показник базової інфляції у вересні зріс до 7,3% із 6,5% у серпні.

“Така динаміка зумовлювалася подорожчанням оброблених продуктів харчування під впливом більшої вартості продовольчої сировини, а також подальшим зростанням виробничих витрат, зокрема на енергозабезпечення та оплату праці. Підтримували ціновий тиск і ефекти перенесення від послаблення обмінного курсу гривні в попередні місяці”, – розповіли в НБУ.

Як розповіли у Нацбанку, стрімко прискорилося зростання цін на сирі продукти харчування – до 7,1%. Причина – спекотна погода без дощів, яка позначилася на:

  • врожайності;
  • терміни дозрівання;
  • якісних параметрах низки овочів та фруктів, що відбилося на їх пропозиції.

“Зокрема, швидше дорожчали овочі борщового набору та помідори, залишалися високими й темпи зростання цін на огірки. Зростання вартості сировини та виробничих витрат вплинуло на ціни на борошно та крупи. Здорожчання молока пришвидшилося через обмежену пропозицію за одночасного збереження високого попиту з боку молокопереробних підприємств та активізацію експорту. Відновилося зростання цін на курятину, натомість свинина надалі дешевшала. Також тривало зниження цін на цукор та яйця завдяки високій пропозиції”, – повідомили в НБУ.

Також прискорилося зростання цін на фармацевтичну продукцію, медичні товари та обладнання. Імовірними причинами цього, зазначається, є “курсовий фактор та зростання захворюваності”.

А ось зростання цін на пальне, наголошується, сповільнилося. “Перший етап підвищення акцизного податку на пальне з вересня відобразився насамперед на подорожчанні автогазу, водночас низькі ціни на нафту та високі запаси стримували подорожчання бензину та дизеля”, – пояснили в регуляторі.

Водночас, зазначається, інфляційний тиск у найближчі місяці зберігатиметься. Причини цього:

  • збільшення бюджетних видатків;
  • “подальше загострення диспропорцій на ринку праці”;
  • очікуване збільшення дефіциту електроенергії під час опалювального сезону.

“Монетарна політика НБУ спрямовуватиметься на утримання помірної інфляції цього року, поступове її сповільнення з другої половини 2025 року та подальше повернення до цілі 5%”, – констатували в НБУ.

Романчук Микола

Recent Posts

Ощадбанк списує гроші з рахунків, якими не користуються: українці обурені

Дедалі більше клієнтів Ощадбанку звертаються з наріканнями на автоматичне списання 100 гривень із їхніх рахунків,…

3 хв. ago

Лише половина електронних браслетів Нацполіції виявилися справними

З трьох сотень електронних браслетів, які нині перебувають на балансі Національної поліції, придатними до застосування…

13 хв. ago

Забрати повістку від ТЦК з пошти можна буде лише три дні: що буде потім

Кабінет міністрів України постановою КМУ №1147 детально прописав процес вручення військовозобов'язаним повісток у ТЦК та СП, які…

19 хв. ago

Чоловік витратив $135 тисяч на OnlyFans, поки його дружина лікувалася від раку

46-річна Мелінда Лем, фармацевтка із Колорадо, залишилася без чоловіка і без грошей після того, як…

27 хв. ago

“Я не знаю, скільки часу мені залишилося”: Елтон Джон розповів про свій страх

77-річний британський співак, піаніст і композитор Елтон Джон, документальний фільм про якого "Елтон Джон: Ніколи…

34 хв. ago

Топменеджер “Укрзалізниці” зливає квитки подрузі?: чому їх неможливо купити

Знайти квиток на потяг "Укрзалізниці", особливо, за кордон — завдання не з простих. Пасажири масово…

38 хв. ago