У вересні 2024 року споживча інфляція в Україні у річному вирахуванні прискорилася до 8,6% – з 7,5% у серпні. Наприклад, зростання вартості сирих продуктів харчування збільшилося до 7,1%. У місячному ж вимірі всі ціни зросли на 1,5%. Головна причина – прискорення продовольчої інфляції через обмежену пропозицію продовольчої продукції.
Про це повідомили у Нацбанку. Там зазначили: фундаментальний інфляційний тиск також “посилився сильніше, ніж прогнозувалося”. Зокрема, показник базової інфляції у вересні зріс до 7,3% із 6,5% у серпні.
“Така динаміка зумовлювалася подорожчанням оброблених продуктів харчування під впливом більшої вартості продовольчої сировини, а також подальшим зростанням виробничих витрат, зокрема на енергозабезпечення та оплату праці. Підтримували ціновий тиск і ефекти перенесення від послаблення обмінного курсу гривні в попередні місяці”, – розповіли в НБУ.
Як розповіли у Нацбанку, стрімко прискорилося зростання цін на сирі продукти харчування – до 7,1%. Причина – спекотна погода без дощів, яка позначилася на:
“Зокрема, швидше дорожчали овочі борщового набору та помідори, залишалися високими й темпи зростання цін на огірки. Зростання вартості сировини та виробничих витрат вплинуло на ціни на борошно та крупи. Здорожчання молока пришвидшилося через обмежену пропозицію за одночасного збереження високого попиту з боку молокопереробних підприємств та активізацію експорту. Відновилося зростання цін на курятину, натомість свинина надалі дешевшала. Також тривало зниження цін на цукор та яйця завдяки високій пропозиції”, – повідомили в НБУ.
Також прискорилося зростання цін на фармацевтичну продукцію, медичні товари та обладнання. Імовірними причинами цього, зазначається, є “курсовий фактор та зростання захворюваності”.
А ось зростання цін на пальне, наголошується, сповільнилося. “Перший етап підвищення акцизного податку на пальне з вересня відобразився насамперед на подорожчанні автогазу, водночас низькі ціни на нафту та високі запаси стримували подорожчання бензину та дизеля”, – пояснили в регуляторі.
Водночас, зазначається, інфляційний тиск у найближчі місяці зберігатиметься. Причини цього:
“Монетарна політика НБУ спрямовуватиметься на утримання помірної інфляції цього року, поступове її сповільнення з другої половини 2025 року та подальше повернення до цілі 5%”, – констатували в НБУ.
Фінансовий експерт Олексій Кущ пояснив, що завжди під час війни суспільство дуже поляризується, тому в…
В Україні можуть відмовитись від силової мобілізації громадян, яку в народі прозвали "бусифікацією". Нові методи…
Частина ВПО в Україні припинила отримувати державну допомогу на проживання. Ця допомога, що становить 2000…
Немає сумнівів у тому, що Путін свідомо та маніакально веде справу саме до ядерної війни.…
Високопоставлений північнокорейський генерал отримав поранення в Курській області. Про це повідомляє The Wall Street Journal. Анонімний західний чиновник повідомив,…
У Верховній Раді скасували засідання, заплановане на 22 листопада. Народних депутатів попередили про ймовірний удар…