Мобілізація до 25 років: люди в паніці через кривий нюанс

Останнім часом термінологічна плутанина між поняттями «призовник» та «військовообов’язаний» призвела до абсурдних ситуацій у практиці мобілізації. Як виявилось, вік до 25 років, якщо у вас немає відстрочки або ви не студент, не гарантує, що ваші документи не перевірять і не відправлять на військово-лікарську комісію, а потім на навчальний полігон.

Докладніше про те, який казус може статися з кожним призовником до 25 років, інформує Главком.

Парадоксально, але, як показує практика, в армію можуть забрати військовозобов’язаних до 25 років, у яких раніше були зафіксовані хвороби, і які були визнані «обмежено придатними». При цьому їхні здорові однолітки не потрапляють до зони уваги територіальних центрів комплектування (ТЦК). Міністерство оборони не підтримало законопроєкт №11379, який міг би виправити цю ситуацію, надавши відстрочку від мобілізації чоловікам до 25 років, визнаних обмежено придатними. Однак випадки, коли ТЦК мобілізують молодих людей, які не досягли 25 років і ніколи не служили у терміновій армії, вже викликають резонанс.

Президент Володимир Зеленський довго чинив опір підвищенню призовного віку з 27 до 25 років, пояснюючи це бажанням зберегти генофонд нації. Але під тиском військових він підписав закон, і призовний вік 25 років з’явився і в новому законі про посилення мобілізації. При цьому зі скасуванням терміну «обмежено придатний» виникла правова колізія, яка дає змогу мобілізувати молодих людей до 25 років. Влада про це знає, але не поспішає виправляти ситуацію. Мобілізувати можуть тих, кого було визнано «непридатним до військової служби у мирний час і обмежено придатним у воєнний час», що звільняє їх від призову на строкову військову службу, але не від мобілізації.

У березні 2024 року термін «обмежено придатний» було скасовано. Наразі громадяни до 25 років, військовозобов’язані, підлягають повторному проходженню військово-лікарської комісії (ВЛК). Кількість захворювань, що надають право на відстрочку, скорочено, і багато хто після комісії визнається придатними до служби та прямує до навчальних центрів. Наприклад, у Чернівецькій області одного з двох 19-річних братів-близнюків, визнаного обмежено придатним через проблеми із серцем, мобілізували, тоді як його здорового брата відпустили.

Нове мобілізаційне законодавство передбачає, що громадяни до 25 років, визнані придатними до служби, підлягають взяттю на облік як призовники. Проте досі немає механізму зняття з обліку військовозобов’язаних та переведення їх у статус призовників, через що проблема залишається невирішеною. Кабмін прийняв ухвалу, яка передбачає, що чоловіків до 25 років не потрібно направляти на ВЛК, якщо вони пройшли загальновійськову підготовку або базову військову службу. Але базова загальновійськова підготовка запроваджується не раніше 1 вересня 2025 року, що створює ще одну «білу пляму» у законодавстві.

Верховна Рада намагається закрити цю прогалину. Нардеп Олексій Гончаренко зареєстрував законопроєкт №11379, який надає відстрочку військовозобов’язаним, визнаним обмежено придатними за станом здоров’я та такими, що не проходили військову службу. Законопроєкт підтримали депутати різних фракцій, але профільний комітет із національної безпеки та оборони його поки що не розглянув. Міноборони виступає проти, пояснюючи це тим, що багато хто «обмежено придатний» свого часу уникнув служб через хабарі.

Член комітету з національної безпеки та оборони Федір Веніславський стверджує, що рішення міністерства лише рекомендаційне, і комітет може ухвалити законопроєкт, який регулює колізію.

Ольга Степанова

Recent Posts

У YouTube з’явилася кнопка “Хайп”

Головний відеохостинг планети YouTube почав розгортати нову функцію для користувачів. Ця опція пропонує глядачеві зайняти…

12 секунд ago

До 80 тисяч гривень на дім: кияни можуть отримати безкоштовні генератори

Київська міська влада запровадила програму часткової компенсації вартості генераторів та сонячних батарей для багатоквартирних будинків.…

8 хв. ago

У небі залишаться тільки супутники Ілона Маска: Starlink відріже Землю від решти Всесвіту

Учені з Нідерландів стверджують, що радіохвилі від зростаючої мережі супутників Ілона Маска можуть назавжди закрити…

1 годину ago

Швейцарія може запровадити платіжні картки для біженців

Парламент Швейцарії підтримав створення платіжної системи для прохачів притулку на основі спеціальних дебетових карток. Йдеться…

1 годину ago

Механік назвав “ахіллесову п’яту” французьких автомобілів: чому краще про них забути

Існує серйозна проблема, з якою люди стикаються знову і знову, коли купують французькі автомобілі, пише Express, поділившись…

1 годину ago

Ненависть зашкалює: у Львові ТЦКашники ногами мобілізували перехожого

Скандали з представниками ТЦК виникають у різних куточках України. Однак саме на Західній Україні вони "найяскравіші" і…

2 години ago