Законодавство України передбачає суворі покарання за прояви зневаги до військовослужбовців та працівників правоохоронних органів. Вже існувала судова практика щодо таких ситуацій.
Про це розповів юрист Дмитро Франчук в інтерв’ю для РБК-Україна.
Зневага до військовослужбовців є серйозним правопорушенням, яке підлягає як кримінальній, так і адміністративній відповідальності. Конкретні заходи покарання залежать від характеру правопорушення та обставин справи. Суди в Україні вже мають певну практику винесення рішень за такі дії, що свідчить про серйозне ставлення до цього питання з боку держави.
Проявом зневаги можуть визнати такі дії:
Вид покарання залежатиме від самого порушення та статті, яку інкримінують. Найчастіше можуть порушити справу за статтею 426-1 “Насильство щодо працівника правоохоронного органу або військовослужбовця”. Ця стаття передбачає відповідальність за насильство або загрозу насильства, яке може включати й словесну зневагу.
Також можуть інкримінувати статтю 435 “Непокора”, яка включає неповагу до військового командування, відмову виконувати накази та інші прояви непокори, які розглядаються як зневага до військового. Деякі порушення можуть кваліфікуватися як “Дрібне хуліганство” і каратися за статтею 173 Адміністративного кодексу. Ця стаття застосовується у випадках публічної образи або непристойної поведінки.
Кримінальна відповідальність:
Адміністративна відповідальність:
“Є випадки, коли суди в Україні виносили рішення щодо зневаги до військовослужбовців. Найчастіше такі справи розглядаються в контексті насильства або публічних образ. Наприклад, були випадки, коли суди засуджували осіб за публічне приниження честі та гідності військовослужбовців під час виконання ними службових обов’язків”, – зазначає Дмитро Франчук.
У 2022 році суд у Дніпрі засудив жінку до одного року обмеження волі за те, що вона публічно образила групу військових, які поверталися з зони бойових дій.
Законодавство України чітко окреслює рамки допустимої поведінки стосовно військовослужбовців та працівників правоохоронних органів, а порушення цих норм веде до суворого покарання.
У 2026 році в Единбурзі офіційно запровадять туристичний податок, що стане першим таким випадком у Шотландії.…
Військовозобов'язані громадяни України, які раніше отримали статус обмежено придатних до військової служби, повинні самостійно пройти…
Шахраї часто використовують інсценування наїзду на пішохода, щоб змусити водіїв відкупитися і не ставати фігурантами…
Для багатьох українців, особливо у холодні місяці, платежі за газ та збори за доставку чинять…
З першого вересня 2025 року у вищих навчальних закладах розпочнеться базова загальновійськова підготовка. У Міноборони…
Кремль має намір зробити все можливе, щоб до 2026 року повністю захопити Донецьку, Луганську, Запорізьку та…