Мобілізація в Україні триває, а це означає, що всі військовозобов’язані чоловіки повинні дотримуватися правил військового обліку, які диктує законопроєкт про мобілізацію №10449. Штрафи для військовозобов’язаних за неявку за повісткою можуть бути дуже суттєвими, як і інші покарання, розповіла адвокат Марія Михайленко (Демешко).
Експерт каже, що якщо людина не забрала з пошти повістку на уточнення даних/проходження ВЛК, відправлену заказним листом, та не з’явилася по ній у ТЦК та СП, їй загрожує штраф від 17 до 25 тисяч гривень (покарання передбачено статтею 210-1 Кодексу України про адмінправопорушення). Таке ж покарання може отримати особа, яка забрала повістку з пошти, але у ТЦК не пішла, інформує уніан.
Який саме штраф накладуть на порушника – максимальний чи мінімальний, вирішують безпосередньо у ТЦК. Як показує практика, якщо людина вперше не забрала повістку і в перший раз не з’явилася у ТЦК та СП, то на неї, як правило накладають штраф у розмірі 17 тис. грн. У разі повторного правопорушення людина може отримати максимальний штраф.
За словами адвоката, кримінальна відповідальність загрожує людині, яка не з’явилася три рази у ТЦК по бойовій повістці. Таку повістку зазвичай особі вручають, після того, як вона пройшла ВЛК та була визнана придатною до військової служби.
За неявку в ТЦК по бойовій повістці передбачена відповідальність за статтею 336 Кримінального кодексу (Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період). Згідно з цією статтею, порушнику загрожує від трьох до п’яти років позбавлення волі.
Суд може взяти до уваги пом’якшувальні обставини (можливо, захворювання) й дати людині умовний термін.
Адвокат і активіст Дмитро Франчук пояснив, у якому випадку вручення повістки вважається незаконним і як оскаржити накладення штрафів у суді. Співрозмовник підкреслив, що громадянина можуть покарати тільки за умови, що він свідомо проігнорував повістку, яку вручили належним чином.
Експерт каже, що в процесі вручення повісток для військового обліку в Україні є кілька важливих аспектів, які впливають на їхню законність, а також на можливість накладення штрафів за невиконання обов’язків військовозобов’язаних.
Неявка за повісткою для уточнення даних, якщо її залишили в поштовій скриньці, передали родичам або сусідам, не вважається врученою відповідно до норм законодавства. Крім того, роботодавець має забезпечити, щоб повістку військовозобов’язаному вручили особисто в руки.
За словами юриста, щоб повістка, надіслана поштою, вважалася врученою, необхідно виконати кілька умов:
Що буде якщо не прийти за повісткою у 2024, якщо її просто поклали в поштову скриньку? Франчук припускає, що на законодавчому рівні – нічого, тому що немає жодних доказів того, що повістку отримала саме та військовозобов’язана особа, якій вона адресується. Лист міг загубитися, можливо, його вкрали, або документ отримав інший мешканець. Крім того, такий спосіб вручення повістки порушує право громадянина на отримання інформації особисто.
Якщо людина вважає, що повістку було вручено з порушенням закону, насамперед, їй потрібно фіксувати всі факти, наприклад, домогтися складання акта про відмову від отримання документа або акта про відсутність повістки.
Юрист заявив, що суди часто скасовують штраф за неявку в ТЦК за новим законом через відсутність доказів належного вручення документа. Ще в судовому порядку можна оскаржувати повістки, які надіслали на неправильну адресу.
За словами Франчука, якщо громадянин заявляє, що повістку не було вручено, відповідальність за доведення протилежного факту лежить на органах ТЦК. Юрист підкреслив, що відсутність підпису військовозобов’язаного про отримання повістки (або акта про відмову) робить вручення документа недійсним.
Ще оскаржувати можна штрафи за повістки, в яких були вказані неправильні особисті дані. Також причиною для оскарження накладених штрафів можуть бути неправомірні дії представників ТЦК, наприклад, вручення повістки під тиском. Щоб довести таке порушення, важливо мати свідків і відеоматеріали.
Експерт каже, що в судовому порядку можна домогтися того, щоб скасували штраф за неявку за повісткою. Наразі ймовірність того, що штраф вдасться оскаржити, становить 40%, якщо йдеться про успішні кейси (тобто є реальні підстави для оскарження адміністративного покарання).
Є випадки, коли накладений штраф було скасовано в судовому порядку. Франчук навів як приклад ситуацію у Володимир-Волинському міському суді Волинської області, коли особа оскаржила штраф, і виявилося, що органи ТЦК не надіслали їй повідомлення належним чином. Не було документального підтвердження, що громадянина вчасно проінформували про те, коли йому потрібно з’явитися до ТЦК та СП. Також не було доказів, що людина відмовилася від отримання повістки. Особа могла не проживати за вказаною адресою або перебувати за кордоном. Можуть бути різні ситуації.
Франчук каже, що 2023 року в суді розглянули понад 5 тисяч справ щодо оскарження штрафів за неявку за повістками. Із цих кейсів тільки 15-20% мали позитивне закінчення для громадян. Це тільки відомі справи, а є багато кейсів, до яких немає відкритого доступу:
У 2022 році під час мобілізації, за деякими оцінками, приблизно 500 тисяч людей мали отримати повістки, але невідомо, чи отримали люди їх і чи з’явилися до ТЦК. Минулого року приблизно 30% громадян, які отримали повістки, взагалі не з’явилися у військкомати.
Експерт вважає, що якщо війна з РФ закінчиться цього року, то суди “просто вибухнуть” – люди масово оскаржуватимуть дії представників ТЦК, наприклад, “бусифікацію” і штрафи.
В Україні вже зафіксовані випадки зараження метапневмовірусом, який масово поширюється у світі. Деякі хронічні захворювання можуть лише…
Гендиректор «Укрпошти» Ігор Смілянський опублікував на Facebook-сторінці пост, де натякнув і владі, і суспільству на свої впливові «звʼязків у…
Україна продовжує загальну мобілізацію через війну з Росією, що триває, але певні групи чоловіків можуть…
Здорові суглоби та кістки - основа повноцінного активного життя. Хвороби суглобів значно "помолодшали", тому варто…
В Україні чоловіки віком від 18 до 60 років обмежені у виїзді за кордон. В…
Один із найвідоміших у світі донор сперми розповів, що цього року стане татом 100 дітей.…