Закон про мобілізацію обіцяв військовим низку пільг, зокрема, компенсацію за іпотечним кредитом і 150 тис. грн на купівлю транспортного засобу. Однак на практиці отримати їх неможливо. Розповідаємо, чому військові не можуть скористатися гарантованими пільгами.
Згідно з новим законом про мобілізацію, який Верховна Рада ухвалила 18 травня 2024 року, військовослужбовці мають право на отримання одноразової компенсації в розмірі 50% від першого внеску за іпотечним кредитом і додатково 100 000 гривень після першого року військової служби та 100 000 — після другого. Також протягом трьох місяців з дати укладення першого контракту, військові можуть отримати сертифікат на купівлю транспортного засобу в розмірі 150 000 гривень.
Усі ці пільгові умови подавалися як одна з переваг вступу на військову службу і мали стимулювати військовозобов’язаних вступати до лав ЗСУ. Однак через чотири місяці після набуття чинності закону, що посилює правила мобілізації, українські військові, як і раніше, не можуть отримати жодної з обіцяних пільг.
Хоча закон про мобілізацію гарантує низку пільг для військовослужбовців, зокрема компенсацію за іпотечним кредитом і купівлю транспортного засобу, під час звернення до банку з’ясовується, що Кабмін досі не схвалив постанову про механізм упровадження норм закону. Тож скористатися обіцяними депутатами пільгами, військові все ж не можуть.
За словами юриста ГО “Юридична сотня” Юлії Засоби, у законі чітко передбачено, що отримання цих пільг можливе лише в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Також у документі йдеться про те, що уряд зобов’язаний упродовж місяця, з моменту опублікування закону, ухвалити нормативно-правові акти, щодо компенсації за іпотеку, виплати в розмірі 100 тисяч гривень та сертифіката на отримання транспортного засобу.
“Строк давно минув, але відповідні нормативно-правові акти КМУ так і не було ухвалено”, — пояснює в бесіді з ФокусомЗасоба.
Експерт зазначає, що поки КМУ не ухвалить відповідні постанови, реалізувати пільги, навіть якщо вони передбачені законом, неможливо. Водночас, з огляду на відсутність конкретного порядку та наявність обов’язкової умови, згідно з якою військові можуть звернутися за отриманням компенсації впродовж трьох місяців після укладення контракту з Силами оборони, юристи рекомендують направити рапорт командиру. Тоді військовослужбовець отримає підтвердження, що намагався отримати пільги у відведений законом термін, але на той момент не було механізмів для реалізації цього права. А далі залишається тільки чекати, коли Кабмін ухвалить відповідних нормативно-правових актів.
“Надалі військовослужбовцям не мають права відмовляти в отриманні такої пільги, якщо термін звернення, передбачений законом, минув, оскільки це помилка держави — а саме Кабінету міністрів. Саме вони у визначений термін не сформували і не затвердили механізм реалізації зазначеної норми закону. Тому це питання не може вирішуватися за рахунок приватних осіб. У разі відмови в отриманні таких пільг надалі, коли Кабмін усе-таки розробить відповідні нормативно-правові акти, військовослужбовцям слід буде звертатися до суду з метою відстоювання своїх прав”, — продовжує Засоба.
Нагадаємо, так званий “мотиваційний пакет” у законі про мобілізацію мав стимулювати бажання українців приєднуватися до лав ЗСУ. Крім іпотечних пільг, у документі є низка інших пропозицій:
У районі міста Рас-Сідр, схід Єгипту, трапилася ДТП. Щонайменше 41 людина, зокрема українські туристи, отримали травми…
Ціни на яйця в Україні цього осіннього сезону знову злетіли, що стало відчутним ударом для…
Минулої неділі на узбережжі Себу, що на Філіппінах, місцеві жителі стали свідками незвичайного природного явища.…
Дослідники розробили високошвидкісний 3D-біопринтер для точного друку людських тканин. За його допомогою можна виготовити як м'які тканини…
До 5 лютого 2025 року всі військовозобов'язані, які мають статус «обмежено придатний», повинні пройти повторне…
Щороку наприкінці листопада в усьому світі відбувається Чорна п'ятниця. У цей день діють великі знижки,…