В ТЦК пояснили, навіщо все ще надсилають повістки поштою

Розсилка повісток поштою в Україні має на меті оперативно розшукати військовозобов’язаних. Окрім того, у такий спосіб можна знайти громадянина, який не працює, і в інший спосіб його викликати до ТЦК неможливо. Тобто, надсилання повісток поштою, це, скоріше, спосіб знайти військовозобов’язаного в Україні.

Про це заявив речник Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Роман Істомін, пише “Телеграф”. Він розповів, що у регіоні мобілізація та оповіщення проводяться згідно з планом, без надзвичайних ситуацій.

Згідно з його словами, територіальні центри комплектування працюють у звичному режимі, хоча методи оповіщення та мобілізації змінюються. В окремих випадках оптимізуються процеси, такі як оповіщення або прийом громадян.

Він додав, що громадяни, які оновили свої дані, отримують повістки на адресу, яку вони вказали під час оновлення, а ті, хто не оновив дані, отримують повістки за адресою реєстрації. Інформація про місце реєстрації отримується з бази даних “Оберіг”, що синхронізується з різними реєстрами.

“Повістка поштою — це якраз більше для розшуку громадян — для оперативності, для залучення меншої кількості особового складу”, – заявив він.

Окрім того, повістки надсилають поштою, “щоб викликати громадян, які не працюють, які не можна викликати, скажімо так, іншими засобами”. За словами Істоміна, повістка вважається врученою навіть у разі відмови від її отримання або якщо особа відсутня за місцем реєстрації. Це визначено у постанові № 560.

Речник також пояснив, що розсилка повісток поштою є стандартною процедурою для всіх військовозобов’язаних, незалежно від того, чи оновили вони свої дані. Повістки можуть бути як для проходження медичної комісії, так і для вирушення до навчальних центрів, якщо всі дані уточнені та особа не має відстрочки.

Кількість повісток визначається залежно від потреби в комплектуванні, і їх не надсилають всім одночасно. Вона також може залежати від вимог, наприклад, віку для певних підрозділів.

Яка область першою почала надсилати повістки поштою

В Україні розпочали розсилати повістки поштою. Першими отримають документи в такий спосіб військовозобов’язані та резервісти у Волинській області. Повістки надсилають рекомендованими листами від територіальних центрів комплектування (ТЦК) на адреси реєстрації та місця проживання громадян.

Речниця міського ТЦК Уляна Кравчук також нагадала, що згідно з новими правилами, повістки вважаються врученою навіть без підпису про отримання. Вона додала, що ця процедура має на меті оновлення військово-облікових даних, що є важливим етапом в забезпеченні своєчасного та точного оповіщення резервістів та військовозобов’язаних.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, скільки часу дадуть українцям для явки до ТЦК після відправки повістки поштою. Також Інформатор писав, як українцям за кордоном оновити дані та отримати відстрочку від мобілізації без візиту до ТЦК.

Дмитрук Андрій

Recent Posts

Загальна мобілізація: відстрочку тепер можна оформити дистанційно

Якщо необхідно відтермінувати мобілізацію, необхідно подати певні документи. Нещодавно Верховна Рада вирішила продовжити воєнний стан…

6 хв. ago

Є чітка формула, як загнати Путіна в глухий кут,- експерт

Публіцист Віталій Портніков відповів на питання, як усунення Путіна могло б змінити перебіг війни. На питання про…

22 хв. ago

Київ піднявся на перше місце в світі за забрудненістю повітря: не виходьте на вулицю

Через пожежі в екосистемі на Київщині українська столиця посіла перше місце в світі за рівнем…

38 хв. ago

Ізраїль близький до початку наземної війни в Лівані — WSJ

Хвиля смертоносних вибухів пейджерів та інших електронних пристроїв, які носили бойовики в Лівані, різко посилила…

47 хв. ago

Не мають законної сили: через які повістки не зможуть покарати

В Україні триває процес загальної мобілізації, під час якого територіальні центри комплектування активно розсилають повістки…

60 хв. ago

На замітку господиням: 3 помилки, які зіпсують пасту карбонара

Під час приготування пасти карбонари чи болоньєзе можна допустити деякі помилки, які зіпсують смак страви.…

1 годину ago