На ВЛК визнали придатним штурмувати посадки: як поставити на місце ТЦК — поради юристів

Знаючи свої права, військовозобов’язаний може відмовитися від проходження ВЛК, уклавши відповідний акт. Це стосується і вручення повісток. Якщо ж особа вже отримала направлення на ВЛК і у неї не було фізичної можливості додати відповідні медичні документи, є шанс оскаржити висновки військово-лікарської комісії.

Направлення на військово-лікарську комісію (ВЛК) надаються представниками ТЦК та СП майже в будь-яких випадках у разі звернення людини для оновлення даних. Серед них можуть бути чоловіки, у яких є проблеми із військово-обліковим документом, представники медичних спеціальностей, особи до 25 річного віку та інші. Підставою для оскарження висновків військово-лікарської комісії може бути ціла низка обставин, які свідчать про ухвалення незаконного рішення комісії. Юристи розповіли детально про оскарження постанов ВЛК.

Що визначає військово-лікарська експертиза і навіщо проходити ВЛК

Порядок проходження медичного огляду, пов’язаного із виконанням військового обов’язку регулюється наказом Міноборони та постановою Кабміну “Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період”.

Медичний огляд військовозобов’язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК. В разі прибуття до ТЦК уповноважені особи можуть вказати на необхідність проходження ВЛК. На кожну особу заводиться картка обстеження та медичного огляду

Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров’я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов’язаних, встановлює причинний зв’язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям. Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії, які діють відповідно до “Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України”, затвердженого наказом Міноборони”, — пояснює помічник адвоката АО “Verity Group” Владислав Лук’яненко.

Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров”я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов”язаних Фото: З відкритих джерел

Загалом військово-лікарська експертиза включає медичний огляд призовників, військовослужбовців, військовозобов’язаних, резервістів (кандидатів у резервісти), громадян, які приймаються на військову службу за контрактом та інших.

Кожного військовозобов’язаного оглядає ціла комісія лікарів, а саме хірург, терапевт, невропатолог, психіатр, офтальмолог, оториноларинголог, стоматолог, дерматолог, а за медичними показаннями — і лікарі інших спеціальностей, наголошує Анна Даніель, адвокатка, керуюча “Адвокатського бюро Анни Даніель”.

Перед оглядом військовозобов’язані мають здати низку аналізів:

  • загальний аналіз крові, сечі;
  • серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту “В” (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту “С” (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW);
  • визначення групи крові та резусу-належності;
  • рентгенологічне обстеження органів грудної клітини:
  • ЕКГ.

Важливо: особам понад 40 років обов’язково виміряють внутрішньоочний тиск, досліджують кров на цукор.

Тож, медики на ВЛК визначають ступінь придатності до військової служби, а також встановлюють причинний зв’язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов’язаних, резервістів.

Особам понад 40 років обов’язково виміряють внутрішньоочний тиск, досліджують кров на цукор Фото: УНІАН

Хто входить до складу ВЛК

За словами Анни Даніель, направлення для проведення вказаних лабораторних та інструментальних досліджень можуть здійснювати лікарі із закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, які залучаються для проведення медичного огляду військовозобов’язаних.

Лікарі визначають необхідність додаткових обстежень з урахуванням необхідності отримання повної та об’єктивної інформації про стан здоров’я людини

“Лікарі, які є у складі ВЛК із закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду мають ознайомитися з медичними записами в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) та з іншими медичними документами, які надає військовозобов’язаний, що характеризують його стан здоров’я, а також повинні вннести до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації”, — зазначає адвокатка.

Додамо, що медичний огляд військовозобов’язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП. В разі прибуття до ТЦК та СП уповноважені особи можуть вказати на необхідність проходження ВЛК. На кожну особу заводиться картка обстеження та медичного огляду.

Лікарі визначають необхідність додаткових обстежень Фото: pravda.com.ua

Скільки може тривати обстеження ВЛК?

Лікарі визначають необхідність додаткових обстежень з урахуванням необхідності отримання повної та об’єктивної інформації про стан здоров’я людини. Термін проведення медоглядів, а також лабораторних та інструментальних досліджень, включно з необхідністю направлення на додаткові методи дослідження, лабораторні обстеження становить не більше 14 днів. Після проведення медичного огляду, ВЛК виносить постанову про придатність чи непридатність до військової служби.

Згідно із постановою Кабміну, придатність резервістів та військовозобов’язаних до військової служби за станом здоров’я кожний лікар визначає індивідуально

Юристи зауважили: згідно із постановою Кабміну, придатність резервістів та військовозобов’язаних до військової служби за станом здоров’я кожний лікар визначає індивідуально.

“Висновки про придатність або непридатність резервістів та військовозобов’язаних до військової служби, подані ними скарги та об’єктивні дані, виявлені у процесі медичного огляду, а також установлений діагноз вносяться кожним лікарем до картки обстеження та медичного огляду та до інших документів, що засвідчується особистим підписом лікаря та скріплюється його особистою печаткою, із зазначенням дати проведення медичного огляду відповідно до вимог, визначених Міноборони”, — наголосив помічник адвоката АО “Verity Group” Владислав Лук’яненко.

Адвокати розповіли, що робити якщо не згоден з висновком ВЛК Фото: УНІАН

“До військової служби придатний”: які підстави для оскарження висновку ВЛК

Юристи пояснюють, що під придатністю до військової служби розуміється такий стан здоров’я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов’язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Той факт, що у нас всі, згідно висновків ВЛК, раптом стали придатними, і є корінь зла. Громадяни, маючи певні хвороби, які не взяті до уваги членами ВЛК під час огляду і визначені придатними, намагаються оскаржити свою придатність

Якраз той факт, що у нас всі, згідно висновків ВЛК, раптом стали придатними, і є корінь зла. Громадяни, маючи певні хвороби, які не взяті до уваги членами ВЛК під час огляду і визначені придатними, намагаються оскаржити свою придатність”, — каже Анна Даніель.

Згідно із законом, у разі незгоди військовозобов’язаного з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК він пише заяву і направляється для проходження ВЛК при обласному ТЦК.

“Якщо громадянин не погоджується із висновком військово-лікарської комісії, оформленим постановою, то така постанова може бути оскаржена до ВЛК вищого рівня або до суду. Рішення постанови ВЛК вищого рівня можуть бути оскаржені в судовому порядку. Якщо військовозобов’язаний відмовляється від проходження військово-лікарської комісії, то він притягується до адмінвідповідальності, передбаченої ст. 210 КУпАП, яка передбачає штраф від 510 грн”, — додає адвокат Владислав Лук’яненко.

Юрист також навів приклад справи 2024 року, в якій Котовський міськрайонний суд Одеської області притягнув чоловіка до кримінальної відповідальності за ухилення військовозобов’язаного від військового обліку після попередження, зробленого відповідним військовим комісаріатом. Військовозобов’язаному було призначене покарання в виді штрафу розміром 8500 грн.

Варто зазначити, що відповідальність за порушення законодавства про військовий облік передбачена не лише Кодексом України про адміністративні правопорушення, але й Кримінальним кодексом України, де зазначено вже зовсім інше покарання, аж до позбавлення. Дане питання регулюється ст. 336 і 337 Кримінального кодексу України.

Юрист назвав строк на оскарження рішення ВЛК Фото: today

Основні підстави для оскарження висновків ВЛК

Юристи навели перелік підстав для оскарження висновку ВЛК. Виявилося, що таких причин немало:

  • встановлення лікарем не тієї спеціалізації наявності або відсутності захворювання;
  • лікарем при винесенні рішення не була врахована взаємозалежність двох і більше хвороб;
  • лікар неправильно вибрав ступінь порушення функції організму внаслідок хвороби відповідно до таблиці Розкладу хвороб, станів і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби;
  • у процесі визначення обмеженої придатності особи ВЛК не індивідуалізувала таку придатність відповідно до можливості або неможливості виконувати ті чи інші обов’язки військовослужбовця.

Цей перелік не є вичерпним, тому підставою для оскарження можуть бути й інші обставини. Зокрема, формальне проходження ВЛК, лише “на папері”, або примусово за 20 хвилин, без реального обстеження, що також є підставою для оскарження рішення військово-лікарської комісії”, — зазначила адвокатка Наталія Павловська.

Тож якщо потрібно оскаржити висновок ВЛК, то юристи радять це зробити в суді. За словами адвокатки Анни Даніель, строки для оскарження висновку ВЛК — від трьох до шести місяців.

“Три місяці — у разі попереднього застосування досудового порядку, який починає свій перебіг із дня вручення відповідного рішення за результатами розгляду заяви щодо оскарження постанови, а шість — із дня, коли особа дізналася про порушення своїх прав, тобто з дня винесення відповідної постанови ВЛК.

Додамо, що судовий збір за подання заяви до суду становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. У 2024 році це 1211,20 грн.

Ольга Степанова

Recent Posts

Сповідь без священника. У Швейцарії церква встановила цифровий аватар Ісуса

У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…

5 хв. ago

Забудьте про пільги: пенсіонерів зроблять ще біднішим – за що тепер змусять заплатити

Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…

14 хв. ago

Грабіжницькі націнки: магазини штучно завищують ціни на основні продукти

Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…

22 хв. ago

Від мобілізації не втекти: дані, які важко заперечити – скільки українців ще призвуть

Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн ​​чоловіків віком від 25…

29 хв. ago

За американське авто можуть відібрати права: на що звернути увагу

В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…

38 хв. ago

Відповідь обов’язково буде: у Москві брязкають зброєю, сиплють погрозами та лякають світ Путіним

Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…

47 хв. ago