Скільки українців повернеться з-за кордону після війни: з’явився невтішний прогноз

Доктор філософських наук, директор Інституту соціології НАН України Євген Головаха поділився своїм прогнозом щодо повернення українців, які виїхали за кордон після початку повномасштабного вторгнення. В інтерв’ю Українській правді соціолог зазначив, що якщо гаряча фаза війни триватиме до п’яти років, в Україну повернуться лише 30-50% від тих, хто виїхав із 2022 року.

Головаха підкреслив, що навіть заяви людей про намір повернутися не гарантують їхнього повернення:

“З кожним роком війни дедалі більше переселенців адаптуються за кордоном. Ті, хто знайде роботу і влаштує дітей, скоріш за все, не повернуться”.

Соціолог навів приклад Балканських війн, де лише 30% біженців повернулися на батьківщину.

На його думку, важливим фактором стане програма повернення, яку створить держава, а також ставлення суспільства до тих, хто залишив країну. У 2023 році Інститут соціології провів опитування, яке показало, що 80% українців, які залишилися в країні, не мають претензій до тих, хто виїхав. Однак Головаха припускає, що з часом це ставлення може змінитися:

“Думаю, це буде змінюватися і не в кращий бік. На форумах уже з’являються коментарі: ‘А чого це до них позитивне ставлення? Ми тут страждаємо, а вони там насолоджуються’.”

Головаха висловив сумніви щодо назви новоствореного Міністерства національної єдності, завданням якого є об’єднання українців за кордоном. Він зазначив, що термін “єдність” може викликати асоціації з радянськими лозунгами:
“Назва мене трохи бентежить, тому що я жив у радянському суспільстві, де тільки про єдність і говорили: ‘Пролетарі всіх країн, єднайтеся’, ‘Партія і народ – єдині’.”

Натомість соціолог пропонує використовувати більш сучасні терміни, такі як “реінтеграція” або “міграційна політика”. Він наголошує, що Україні потрібна не формальна єдність, а змістовна консолідація:

“Формальної єдності достатньо хіба що в тоталітарній країні. Нам потрібні змістовні шляхи консолідації, щоб повертати тих, хто виїхав, у законний спосіб.”

Євген Головаха підкреслює, що для повернення українців держава має створити комплексну програму, яка враховуватиме потреби переселенців. Крім того, важливо працювати над зміцненням довіри між тими, хто залишився в країні, і тими, хто тимчасово виїхав за кордон.

Романчук Микола

Recent Posts

Китайські інженери винайшли пристрої, щоб швидкого і дешевого рвати підводні кабелі

Нещодавно сталася серія випадків з пошкодженням підводних комунікаційних кабелів по всьому світу. Випадки, які фіксувались…

2 хв. ago

Чоловік втратив 31 млрд грн через заборону влади розкопати смітник: подробиці

У Великій Британії суддя відхилив спробу чоловіка подати позов, щоб повернути зі смітника жорсткий диск з…

11 хв. ago

Витрати, зняття готівки, поповнення картки: є нові ліміти в Монобанку

Банки, що підписали меморандум "Про забезпечення прозорості функціонування ринку банківських платіжних послуг", мають дотримуватись правил обмеження…

19 хв. ago

Інвалідність не врятує від повісток та штрафів: покарають навіть в інвалідному візку

Україна офіційно налічує понад три мільйони людей з інвалідністю. Здавалося б, їхній статус мав би…

26 хв. ago

Виповнилося понад 1,2 мільйона років: з надр Антарктиди витягли найдавніший лід на Землі

Крижаний керн віком 1,2 мільйона років витягнули з глибини понад 2800 метрів у південно-східній частині…

35 хв. ago

Найкращі міста світу у 2025 році: з них аж два розташовані у Польщі

У рейтингу World’s Best Cities опинилися відразу два польських міста – Краків і Варшава. Вони визнані одними з…

44 хв. ago