Скільки українців повернеться з-за кордону після війни: з’явився невтішний прогноз

Доктор філософських наук, директор Інституту соціології НАН України Євген Головаха поділився своїм прогнозом щодо повернення українців, які виїхали за кордон після початку повномасштабного вторгнення. В інтерв’ю Українській правді соціолог зазначив, що якщо гаряча фаза війни триватиме до п’яти років, в Україну повернуться лише 30-50% від тих, хто виїхав із 2022 року.

Головаха підкреслив, що навіть заяви людей про намір повернутися не гарантують їхнього повернення:

“З кожним роком війни дедалі більше переселенців адаптуються за кордоном. Ті, хто знайде роботу і влаштує дітей, скоріш за все, не повернуться”.

Соціолог навів приклад Балканських війн, де лише 30% біженців повернулися на батьківщину.

На його думку, важливим фактором стане програма повернення, яку створить держава, а також ставлення суспільства до тих, хто залишив країну. У 2023 році Інститут соціології провів опитування, яке показало, що 80% українців, які залишилися в країні, не мають претензій до тих, хто виїхав. Однак Головаха припускає, що з часом це ставлення може змінитися:

“Думаю, це буде змінюватися і не в кращий бік. На форумах уже з’являються коментарі: ‘А чого це до них позитивне ставлення? Ми тут страждаємо, а вони там насолоджуються’.”

Головаха висловив сумніви щодо назви новоствореного Міністерства національної єдності, завданням якого є об’єднання українців за кордоном. Він зазначив, що термін “єдність” може викликати асоціації з радянськими лозунгами:
“Назва мене трохи бентежить, тому що я жив у радянському суспільстві, де тільки про єдність і говорили: ‘Пролетарі всіх країн, єднайтеся’, ‘Партія і народ – єдині’.”

Натомість соціолог пропонує використовувати більш сучасні терміни, такі як “реінтеграція” або “міграційна політика”. Він наголошує, що Україні потрібна не формальна єдність, а змістовна консолідація:

“Формальної єдності достатньо хіба що в тоталітарній країні. Нам потрібні змістовні шляхи консолідації, щоб повертати тих, хто виїхав, у законний спосіб.”

Євген Головаха підкреслює, що для повернення українців держава має створити комплексну програму, яка враховуватиме потреби переселенців. Крім того, важливо працювати над зміцненням довіри між тими, хто залишився в країні, і тими, хто тимчасово виїхав за кордон.

Романчук Микола

Recent Posts

Українців обурилися новими правилами отримання допомоги у Польщі

З 1 вересня 2024 року в Польщі набули чинності нові правила, за якими українські діти,…

6 хв. ago

Мобілізація 18-річних і жінок: ексміністр оборони Британії дорікнув Зеленському

Ексміністр оборони Британії Бен Воллес висловив думку, що президент України Володимир Зеленський мав дозволити мобілізацію чоловіків молодшого…

15 хв. ago

Іран думає перенести столицю з Тегерану в інше місто

Влада Ірану офіційно оголосила про перенесення столиці з Тегерана. Як повідомляється, одним із найбільш ймовірних…

21 хв. ago

Українців по-новому заманюють у ТЦК: штраф більше не проблема

9 січня Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт № 12093. Він передбачає зниження штрафів…

32 хв. ago

Загадкове “Колесо привидів” повернулося на 40 метрів і спантеличило вчених

Виявлений у 1968 році один із найбільших мегалітичних пам'ятників на Близькому Сході Руджм-ель-Хірі (також відомий…

41 хв. ago

З’явитись у ТЦК або отримати штраф: 17-річних українців поставили перед вибором

Молоді люди, яким протягом 2025 року виповнюється 17 років, мають з'явитися до ТЦК та СП,…

49 хв. ago