Україна офіційно налічує понад три мільйони людей з інвалідністю. Здавалося б, їхній статус мав би захищати їх від мобілізації чи штрафів за неявку до військкоматів. Проте реальність виявляється зовсім іншою. Чому навіть люди на інвалідних візках змушені бігати по кабінетах, які закони не працюють як слід, і що можна зробити, щоб виправити ситуацію?
Важливо розуміти, що інвалідність автоматично не робить людину непридатною до військової служби. Питання придатності визначає ВЛК, а не МСЕК.
З травня 2024 року в Україні діють нові правила, які дозволяють людям з інвалідністю отримати відстрочку або звільнення з обліку, але лише після проходження ВЛК.
Якщо ВЛК визнає людину непридатною, її виключають із військового обліку.
Якщо ж придатною — вона залишається на обліку і може отримати відстрочку, яку потрібно оновлювати.
При цьому людині доведеться самостійно звертатися до ТЦК, аби подати документи. Автоматичне повідомлення про інвалідність до ТЦК не передбачене.
Хоча в Україні ще у 2023 році почав діяти Електронний реєстр військовозобов’язаних “Оберіг”, система досі не синхронізована з базами даних Пенсійного фонду чи Мінсоцполітики. Це означає, що дані про інвалідність, багатодітність або інші підстави для відстрочки автоматично не оновлюються.
Через це навіть люди з офіційно підтвердженим статусом інвалідності отримують повістки. Якщо вони не з’являються, їм накладають штрафи, які часто важко оскаржити.
Адвокати відзначають, що є реальні шанси уникнути штрафу, якщо:
У подібних випадках рішення ТЦК можна оскаржити в суді.
Дружина українського боксера Олександра Усика Катерина, яка часто підтримує його на поєдинках, продемонструвала в мережі…
Власникам газових лічильників дуже важливо своєчасно перевіряти прилади, і цей процес має виконувати кваліфікований спеціаліст,…
Платоспроможні банки України за січень-листопад 2024 року отримали 131,085 мільярдів гривень чистого прибутку після оподаткування.…
В Україні наразі від мобілізації заброньовано близько 950 тисяч громадян, про що повідомив прем'єр-міністр Денис…
Археологи виявили в Люксембурзі скарб римських золотих монет віком 1700 років, який був поміщений біля фундаменту…
З початку 2025 року Державна служба зайнятості запровадила нові розміри соціальних виплат та компенсацій. Відтепер максимальна допомога…