Україна офіційно налічує понад три мільйони людей з інвалідністю. Здавалося б, їхній статус мав би захищати їх від мобілізації чи штрафів за неявку до військкоматів. Проте реальність виявляється зовсім іншою. Чому навіть люди на інвалідних візках змушені бігати по кабінетах, які закони не працюють як слід, і що можна зробити, щоб виправити ситуацію?
Важливо розуміти, що інвалідність автоматично не робить людину непридатною до військової служби. Питання придатності визначає ВЛК, а не МСЕК.
З травня 2024 року в Україні діють нові правила, які дозволяють людям з інвалідністю отримати відстрочку або звільнення з обліку, але лише після проходження ВЛК.
Якщо ВЛК визнає людину непридатною, її виключають із військового обліку.
Якщо ж придатною — вона залишається на обліку і може отримати відстрочку, яку потрібно оновлювати.
При цьому людині доведеться самостійно звертатися до ТЦК, аби подати документи. Автоматичне повідомлення про інвалідність до ТЦК не передбачене.
Хоча в Україні ще у 2023 році почав діяти Електронний реєстр військовозобов’язаних “Оберіг”, система досі не синхронізована з базами даних Пенсійного фонду чи Мінсоцполітики. Це означає, що дані про інвалідність, багатодітність або інші підстави для відстрочки автоматично не оновлюються.
Через це навіть люди з офіційно підтвердженим статусом інвалідності отримують повістки. Якщо вони не з’являються, їм накладають штрафи, які часто важко оскаржити.
Адвокати відзначають, що є реальні шанси уникнути штрафу, якщо:
У подібних випадках рішення ТЦК можна оскаржити в суді.
У Вінниці мешканці, які тривалий час не сплачують рахунки за воду та каналізацію, можуть залишитися…
Українців, які порушили правила військового обліку, можуть оголошувати у розшук як ухилянтів. Такий статус не…
Водії вантажівок почали отримувати штрафи у 51 000 гривень за серйозні порушення вагових норм. На…
З 2025 року жінки в Україні не зможуть вийти на пенсію в 60 років без…
В Україні обговорюють запровадження часткового розкриття банківської таємниці. Йдеться про створення нового закритого реєстру, який…
Жителі Києва дедалі активніше переїжджають у передмістя. Найбільше киян обирають для проживання заміське житло в…