Заплатив і залишився без роботи: аферисти обманюють українців, які намагаються працевлаштуватися

На фоні складної економічної ситуації в Україні, коли багато людей опинилися у скруті через війну, питання пошуку роботи стало особливо актуальним. І поки українці активно шукають можливості працевлаштування, аферисти не сплять, використовуючи різноманітні хитрощі, щоб заробити на чужих проблемах.

Вони пропонують роботу з фантастичними умовами, вимагають плату за «вхід» на посаду, тестові завдання або навіть копії ваших документів. Розберемо основні схеми, щоб ви могли розпізнати небезпеку.

Однією з найпоширеніших схем є пропозиція виконати тестове завдання. Аферисти вигадують креативні, але надскладні завдання, зазвичай для вигаданої посади. Людям пропонують написати статтю, розробити візуал для соцмереж, придумати рекламний слоган або перекласти текст — усе це безоплатно. І після того, як завдання виконано, зв’язок з «роботодавцем» обривається, а ваше виконане завдання аферисти використовують у своїх цілях. Порада: перевіряйте інформацію про компанію і не беріть участь у складних тестових завданнях без гарантії.

Працевлаштування

Часто в мережі можна зустріти вакансії з обіцянкою «гарантованого працевлаштування». Потенційних кандидатів спокушають перспективою високооплачуваної роботи, навіть без співбесіди та перевірки навичок. Але є одна умова: для початку потрібно пройти спеціальні курси або тренінги, які, звісно, платні. Після оплати таких «курсів» про вакансію і «роботодавця» ви вже не почуєте. Важливо пам’ятати, що оплата за навчання перед працевлаштуванням — це небезпечний сигнал.

Ця схема працює за принципом фальшивого рекрутингу. Псевдорекрутери пропонують вакансії у відомих компаніях, обіцяючи доступ до бази вакансій за оплату. Проблема в тому, що у традиційних кадрових агенціях оплата йде від роботодавців, а не від шукачів роботи. Якщо з вас вимагають гроші за можливість «знайти роботу», ймовірніше за все, це шахраї.

Ще одна популярна схема — обіцяні легкі гроші за нескладну роботу онлайн. Українцям пропонують стабільні доходи за такі завдання, як перегляд реклами, лайки у соцмережах, бронювання квитків або перекупівля товарів. Але перш ніж приступити до роботи, потрібно зробити «перший внесок». Його обіцяють повернути з першою зарплатнею, але як тільки людина виконує завдання, зловмисники зникають з її грошима. Запам’ятайте: якщо вам пропонують оплатити щось до початку роботи, це майже завжди шахрайська схема.

Пошук роботи. Фото: Youtube

Справжні роботодавці ніколи не запитують ваші особисті документи, доки ви не пройшли співбесіду. Аферисти ж запитують копії документів — паспорта, ідентифікаційного коду, диплому тощо — на етапі подачі заявки. Це має насторожити, адже шахраї можуть використати ваші дані для оформлення кредитів або інших злочинних дій.

Ось кілька ознак, за якими можна відрізнити фальшиву вакансію від справжньої:

  • Нереалістичні обіцянки: якщо обіцяють велику зарплату за мінімум зусиль, ймовірно, це обман.
  • Відсутність чітких посадових обов’язків: справжні роботодавці детально прописують обов’язки, яких очікують від працівника.
  • Мінімум контактної інформації: серйозні компанії використовують корпоративні електронні адреси та надають можливість з ними зв’язатися.
  • Порушення ділового етикету: формулювання без граматики, неофіційний стиль спілкування мають викликати підозри.
  • Нереалістичні обіцянки зростання зарплат: якщо вакансія обіцяє занадто багато, наприклад, безкоштовне житло і харчування при мінімальній оплаті, це може бути ознакою шахрайства.

Щоб не потрапити в пастку, завжди перевіряйте компанії у відкритих джерелах, читайте відгуки, переглядайте сторінки в соцмережах. Звертайте увагу на всі деталі та не погоджуйтеся на пропозиції роботи у месенджерах, особливо якщо це популярні серед шахраїв соцмережі.

Романчук Микола

Recent Posts

Не беріть трубку: чим небезпечні дзвінки з незнайомих номерів, коли на вас вийшли шахраї

У цифрову епоху мобільні телефони стали невід'ємною частиною повсякденного життя більшості людей. При цьому зросла…

6 хв. ago

“Закутуйте носа”: синоптик розповіла про погоду в понеділок

У понеділок на українців очікує морозна погода із помірним мінусом вдень і значно нижчою температурою вночі. Про…

14 хв. ago

Поляки дедалі критичніше ставляться до українців: дослідження показало причини змін

Ставлення поляків до українських біженців за останні два роки суттєво змінилося в гірший бік. Хоча рівень прийняття українців…

25 хв. ago

Оце так поворот: Кабмін вирішив змусити військових повернути гроші державі після звільнення

Кабмін на засіданні 14 лютого вніс зміни до постанови КМУ від 12.07.2006 № 964 «Про затвердження Порядку…

34 хв. ago

Наступний тиждень може змінити хід подій: експерт розповів, що чекає на ворога в Покровську

Окупанти знову збільшили кількість бойових зіткнень на Покровському напрямку, залучаючи до атак важку броньовану техніку.…

41 хв. ago

Суд оштрафував підприємця, який побив військового, бо той «заважав туризму»

Яремчанський міський суд Івано-Франківської області визнав підприємця винуватим у хуліганстві і перешкоджанні діяльності Збройних сил…

51 хв. ago