Збільшення офіційних зарплат в Україні пов’язане з нестачею робочої сили та війною, що призводить до структурних дисбалансів на ринку праці. У галузі інформаційних технологій та фінансів спостерігаються найвищі зарплати, тоді як у сфері освіти — найнижчі. Про це йдеться в моніторингу основних подій в економіці України від Мінекономіки.
Українські компанії змушені підвищувати рівень заробітної плати, щоб залучити і зберегти висококваліфікованих фахівців. Середня зарплата в країні становить 21 тисячу гривень, водночас в деяких галузях уже пропонуються значно вищі оклади.
Одним із головних чинників, що сприяють збільшенню заробітної плати, є брак трудових ресурсів. Війна спричинила значні зміни на ринку праці: багато українців були змушені покинути свої робочі місця через мобілізацію до Збройних сил України або евакуацію за кордон. Це створило структурні дисбаланси, за яких попит на кваліфікованих фахівців значно перевищує пропозицію.
Уряд наголошує, що наслідки активних бойових дій 2022 року, включно з руйнуванням виробництв, інфраструктури та логістичних ланцюжків, впливають на рівень заробітної плати у 2023-2024 роках. У низці галузей ці фактори посилили тиск на компанії, спонукаючи їх збільшувати зарплати для утримання ключових співробітників і підтримки необхідного рівня роботи. “Тимчасова втрата значних територій, руйнування інфраструктури та брак робочої сили спричинили серйозні структурні дисбаланси на ринку праці”, — зазначається у звіті Мінекономіки.
Згідно з інформацією від Державної служби статистики України, у другому кварталі 2024 року середня заробітна плата (до вирахування податків) становила 20 964 гривні, що на 22,1% перевищує рівень аналогічного періоду минулого року. Також варто зазначити, що середня “чиста” зарплата (після сплати податків), зазначена в резюме на популярних платформах для пошуку роботи, становить 20 503 гривні, в той час як роботодавці пропонують зарплату у вакансіях у розмірі 19 674 гривні.
Цікаво зазначити, що в гривневому еквіваленті зарплата збільшилася майже на 50% порівняно з довоєнним 2021 роком, коли середня зарплата становила 14 014 гривень. У доларовому вираженні середня зарплата також зросла і становить 526 доларів, що трохи перевищує рівень 2021 року в 514 доларів.
Рівень заробітної плати значно варіюється залежно від економіки. За даними Мінекономіки, найбільші оклади у 2024 році фіксуються в таких секторах:
Найнижчі зарплати спостерігаються в освітній сфері. У середньому, зарплата вчителів і співробітників навчальних закладів становить 13 862 гривні, що є одним із найнижчих рівнів серед усіх галузей. Проте уряд розглядає можливість реформування системи оплати праці в освіті, щоб зробити цю професію більш привабливою. У Мінекономіки зазначають, що “середня зарплата співробітників у сфері інформаційних технологій і телекомунікацій майже в чотири рази перевищує заробіток в освіті”.
Під час воєнного стану та у мирний час правила військового обліку залишаються обов’язковими для дотримання.…
У Нью-Йорку з початку наступного року запровадять плату за в’їзд на авто в центральну частину…
Печінка — наш вбудований "очищувач", який тихо виконує колосальний обсяг роботи: детоксикує організм, синтезує білки,…
Замість звичних штрафів за порушення правил дорожнього руху Верховна Рада вирішила підняти ставки. Новий законопроєкт…
Чергова поява Володимира Путіна на публіці, яка мала б підкреслити його тверду позицію, натомість породила…
Національна розвідка США склала звіт про вбивства політичних опонентів Путіна за кордоном. На запит видання Bloomberg звіт був частково…