В Україні значно зросли “білі” зарплати: де платять найбільше

Збільшення офіційних зарплат в Україні пов’язане з нестачею робочої сили та війною, що призводить до структурних дисбалансів на ринку праці. У галузі інформаційних технологій та фінансів спостерігаються найвищі зарплати, тоді як у сфері освіти — найнижчі. Про це йдеться в моніторингу основних подій в економіці України від Мінекономіки.

Українські компанії змушені підвищувати рівень заробітної плати, щоб залучити і зберегти висококваліфікованих фахівців. Середня зарплата в країні становить 21 тисячу гривень, водночас в деяких галузях уже пропонуються значно вищі оклади.

Одним із головних чинників, що сприяють збільшенню заробітної плати, є брак трудових ресурсів. Війна спричинила значні зміни на ринку праці: багато українців були змушені покинути свої робочі місця через мобілізацію до Збройних сил України або евакуацію за кордон. Це створило структурні дисбаланси, за яких попит на кваліфікованих фахівців значно перевищує пропозицію.

Уряд наголошує, що наслідки активних бойових дій 2022 року, включно з руйнуванням виробництв, інфраструктури та логістичних ланцюжків, впливають на рівень заробітної плати у 2023-2024 роках. У низці галузей ці фактори посилили тиск на компанії, спонукаючи їх збільшувати зарплати для утримання ключових співробітників і підтримки необхідного рівня роботи. “Тимчасова втрата значних територій, руйнування інфраструктури та брак робочої сили спричинили серйозні структурні дисбаланси на ринку праці”, — зазначається у звіті Мінекономіки.

Згідно з інформацією від Державної служби статистики України, у другому кварталі 2024 року середня заробітна плата (до вирахування податків) становила 20 964 гривні, що на 22,1% перевищує рівень аналогічного періоду минулого року. Також варто зазначити, що середня “чиста” зарплата (після сплати податків), зазначена в резюме на популярних платформах для пошуку роботи, становить 20 503 гривні, в той час як роботодавці пропонують зарплату у вакансіях у розмірі 19 674 гривні.

Цікаво зазначити, що в гривневому еквіваленті зарплата збільшилася майже на 50% порівняно з довоєнним 2021 роком, коли середня зарплата становила 14 014 гривень. У доларовому вираженні середня зарплата також зросла і становить 526 доларів, що трохи перевищує рівень 2021 року в 514 доларів.

Рівень заробітної плати значно варіюється залежно від економіки. За даними Мінекономіки, найбільші оклади у 2024 році фіксуються в таких секторах:

  • інформаційні технології та телекомунікації — середня зарплата в цій галузі становить 49 831 гривню. Це один із найбільш конкурентоспроможних і високооплачуваних секторів, який, попри війну, продовжує розвиватися і залучати фахівців;
  • фінансова та страхова діяльність — середня зарплата в цій сфері сягнула 39 503 гривень. Банківський сектор і страхові компанії, які зазнали меншого впливу від війни, зберігають високу платоспроможність і стабільні зарплати для своїх працівників.

Найнижчі зарплати спостерігаються в освітній сфері. У середньому, зарплата вчителів і співробітників навчальних закладів становить 13 862 гривні, що є одним із найнижчих рівнів серед усіх галузей. Проте уряд розглядає можливість реформування системи оплати праці в освіті, щоб зробити цю професію більш привабливою. У Мінекономіки зазначають, що “середня зарплата співробітників у сфері інформаційних технологій і телекомунікацій майже в чотири рази перевищує заробіток в освіті”.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

“Вони облажалися у 2014 році”: Байден заявив, що Обама не сприймав Путіна серйозно

Наприкінці 2023 року президент США Джо Байден у розмові зі своїм близьким другом розкритикував 44-го…

49 секунд ago

Є чіткі розрахунки: чому влада зацікавлена у виборах до закінчення війни

Українська влада може бути зацікавлена в запуску виборчого процесу до завершення активних бойових дій, заявив…

10 хв. ago

Що сталося у 123-й бригаді ТрО: останнє смс командира і чому солдати відмовилися йти на штурм

Нещодавно суспільство сколихнула новина про те, що комбат 186 окремого батальйону 123 окремої бригади ТРО…

18 хв. ago

Кінець мосту Патона, кінець мосту Метро: як Україна стала неремонтопридатною країною

Інфраструктура міст України — мости, метро, комунальні мережі — на очах занепадає. Журналіст Олег Єльцов…

29 хв. ago

Тарифи на опалення переглянули: скільки коштуватимуть головні комунальні послуги на зиму

Напередодні опалювального сезону для населення та інших категорій споживачів у Бердичеві на Житомирщині розраховані нові…

38 хв. ago

Масове позбавлення відстрочки від мобілізації: кого призовуть у листопаді, а хто отримає бронь

Цього місяця не всі особи матимуть право на відстрочку від мобілізації, що спричиняє побоювання у…

46 хв. ago