Міністерство оборони завершило перший етап реформи військово-лікарських комісій (ВЛК). Головна мета — спростити процедуру медогляду для військовозобов’язаних і зменшити ризики корупції. Замість застарілої системи, яка десятиліттями викликала питання, запрацює цифрова модель з чітким розподілом функцій.
Що змінюється
У старій моделі лікарі й військові входили до єдиної структури. Медик встановлював діагноз, а військовий одразу вирішував — придатний чи ні. Така схема часто створювала поле для маніпуляцій.
Тепер процес поділять на два етапи. Лікар проводить огляд і фіксує усі дані в електронній системі охорони здоров’я. Потім медичний висновок із зашифрованими (знеособленими) даними потрапляє до іншої комісії, яка й ухвалює фінальне рішення щодо придатності.
«Це дозволить уникнути тиску на медиків і значно ускладнить підробки. Уся інформація підтверджується цифровим підписом, а після — може пройти аудит», — пояснила заступниця міністра оборони з цифровізації Катерина Черногоренко.
Як виглядатиме нова процедура
Після завершення медогляду людина отримає два повідомлення:
- номер медичного висновку,
- статус у кабінеті “Резерв+”.
Згодом проходити ВЛК можна буде в будь-якому закладі, підключеному до системи НСЗУ. Якщо з документами все гаразд — звертатися до ТЦК не потрібно.
Очікується, що в середині червня Верховна Рада ухвалить закон, який дозволить синхронізувати медичні дані з реєстром військового обліку “Оберіг”. Це стане фінальним кроком для повного розділення функцій медогляду та прийняття рішень щодо придатності до служби.
Штрафи — онлайн
Паралельно Міноборони працює над оновленням застосунку “Резерв+”. У ньому планують запровадити функцію сплати штрафів онлайн. Наприклад, якщо людина не з’явилась за повісткою або не пройшла ВЛК — система автоматично зафіксує порушення та повідомить користувача.
Штраф можна буде оплатити прямо в застосунку. Якщо зробити це добровільно — сума зменшиться на 50%. Вся інформація про оплату автоматично фіксуватиметься у системі “Оберіг”.
Спочатку ця функція працюватиме для адміністративних порушень. У майбутньому її планують розширити на інші типи відповідальності.